Skocz do zawartości

Robot podwodny na słońce - Mola z AeroViroment


Usharn

Pomocna odpowiedź

Ryby z rodziny samogłowowatych to jedne z najdziwniej wyglądających organizmów na Ziemi. Zespół AeroVironment stworzył robota, inspirując się pewnym zachowaniem, unikalnym dla tego zwierzęcia.

Mola - jak unieważnić mój wywód jednym zdjęciem

Mola jest robotem pływającym pod wodą. Nie jest to żaden nowy koncept – ważniejszy jest sposób, w jaki urządzenie jest zasilane. Cały trik polega na wspomnianym wyżej zachowaniu ryb. Samogłowy (które, swoją drogą potrafią być całkiem spore – ich waga dochodzi do 1000 kg) od czasu do czasu wypływają w pobliże powierzchni wody, po czym kładą się na boku. Wygląda to mniej więcej tak:

Samogłów "pławiący" się w słońcu - zdjęcie: Josh Eldridge/BBC

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego to robią. Podejrzewa się, że ma być to swojego rodzaju zaproszenie dla ptaków (żeby te wydziobywały pasożyty). Zachowanie to zainspirowało AeroVironment – ich Mola wygląda właśnie jak samogłów „pławiący” się w słońcu. I to właśnie dzięki niemu robot jest zasilany. Co prawda wybór ten może trochę dziwić, biorąc pod uwagę, że Mola porusza się pod wodą, więc baterie słoneczne nie są tu najlepszym rozwiązaniem. Zdziwienie to może pogłębić też program robota, każący mu pływać na jak największej głębokości, na której jest w stanie się poruszać. Nie zraża to jednak twórców, zaś Mola nie zdaje się mieć większych problemów, co widać na filmiku:

Obecna wersja Moli jest tzw. „proof of concept”, czyli prototypem pokazującym, że tak się da. Jak pokazują jednak np. Wave Gliders z Liquid Robotics jest pewien popyt na dalekobieżne roboty oceaniczne. Tylko czy na pewno rozwiązanie przyjęte przez AeroViroment jest tym właściwym?

źródło: Spectrum IEEE

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.