Skocz do zawartości

Wybór serw i materiału do budowy manipulatora


IcePower

Pomocna odpowiedź

Witam 😉 Przybliżam się do budowy manipulatora, ma być gotowy do połowy marca tak, więc lepiej zacząć za wczasy :->

Mam parę pytań:

Materiał

Początkowo myślałem nad laminatem ( łatwa obróbka i cięcie kosztów) jednak ma to być estetyczna konstrukcja i wybór padł na czarne pleksi. Tutaj rodzi się pytanie jakiej grubości użyć ? Zamówiłem już płytki 5,3,2mm pod budowę chwytaka do manipulatora. Słyszałem, że cienkie pleksi łatwo można uszkodzić, ale znów 5mm to spory kawał materiału 😕 no i waga się zwiększa. Może 3mm grubości by spokojnie wystarczyło ?

Serwa

Na serwa mam zamiar przeznaczyć 200 zł. Poniżej zamieszczam rysunek.

Jako serwa 1,2,3 chciałbym użyć TowerPro MG995, metalowe tryby, łożysko i dość duży moment. Serwo MG995Oczywiście mógłbym użyć 7 takich serw ale po co dokładać do wagi. Do chwytaka (serwo nr.7) myślę, że wystarczyło by TowerPro MG90S , jest to micro serwo , 2,2kg moment, również metalowe tryby, Link

Jakich serw użyć na miejsce 4,5,6 ? Może serwa podane wyżej się nie nadają, proszę o skierowanie mnie na właściwą drogę 😉

Z góry dzięki za pomoc 😉

Ps: Jakby ktoś miał namiar na takie łożysko, aby połączyć manipulator z obrotową podstawą, leci piwo 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem kiedyś nad takim rozwiązaniem, nie tylko sztywność ale i udźwig by się zwiększył, tylko wzrastają koszty 😕

Co do łożyska, dokładnie takiego szukałem 😃 Wielkie dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

IcePower, musisz wiedzieć co chcesz robić takim manipulatorem i co będziesz podnosił. Będziesz mógł wtedy określić jak będą obciążane poszczególne pary kinematyczne obrotowe.

Określ przeznaczenie manipulatora i wtedy łatwiej będzie kombinować z doborem serw 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Manipulator budowany bardziej w celach pokazowych, ciężarów nie musi podnosić. Jakieś przekładanie klocków itp. Kiedyś obliczałem, że przy zastosowaniu MG995 wliczając materiał ( wtedy jeszcze laminat) udźwig sięgałby 200g, zamieniając serwo chwytaka na micro zyskałbym 40g. Oczywiście w dużej mierze zależy od długości ramienia. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A możesz podać jakie wyliczyłeś momenty obciążające dla poszczególnych par obrotowych? Z ciekawości chciałbym wiedzieć jakie wartości będą w Twoim przypadku 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Oczywiście nie ma problemu, tylko teraz mam 30 min do autobusu, więc wieczorem ( koło 22 ) to udostępnię lub jutro rano.😉 Może zrobię schematy i taki mały tutorial jak to wszystko policzyć, tylko sam nie wiem czy dobrze policzyłem, wzorowałem się informacjami z internetu. :->

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobię tak, na tygodniu ma przyjść mi pleksi na budowę chwytaka. Jego wagę ciężko będzie policzyć, więc go wykonam potem zważę i dodam wagę serwa. Szkoda mi teraz zaczynać obliczeń jak potem coś mi się nie będzie zgadzało. Wtedy na pw Ci wyśle i sprawdzisz. 😉

Mam takie pytanie, bo przeglądam trochę net ale nie bardzo kumam. 😕

Jak obliczyć wytrzymałość na zginanie danego materiału ?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak wiem, mam już przygotowane(materiały) przestrzeń roboczą, obciążenia wywierane na poszczególne odcinki manipulatora , udźwig , siła zacisku chwytaka i na podstawie tego wyliczę sobie maksymalny udźwig tylko wytrzymałości mi brakowało 😉 Teraz tylko siąść na weekendzie i policzyć.😉

Manipulator będzie się poruszał, wiec siłą działająca na ramie będzie większa niż waga przedmiotu, który będę przenosił. Uwzględnić przyśpieszenia ramienia czy to będą minimalne różnice i nie ma większego sensu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Obciążenia dynamiczne są znacznie bardziej niebezpieczne niż statyczne. Obliczenia wytrzymałościowe należy robić dla największych możliwych obciążeń więc wypadałoby to uwzględnić. Dodatkowo weź pod uwagę współczynnik bezpieczeństwa przy określaniu maksymalnego udźwigu.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze jedno szybkie pytanie, Jak przy podstawie będę miał dwa identycznie połączone serwa działające ze sobą równolegle , to co się dzieje z ich momentami ?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.