Skocz do zawartości

Sprawdzenie zasilanie i mostka + drobne porady do pcb

mysterio619

Pomocna odpowiedź

Czesc. Mam juz prawie gotowego linefollowera - zostalo tylko wytrawienie plytki.

Jest to moj pierwszy robot i bedzie posiadal dodatkowe elementy, ktore beda podlaczane, gdy beda potrzebne tj. bluetooth, lcd, czujniki przeszkod.

Jest jednak kilka rzeczy, ktorych nie jestem pewny:

1. Zasilanie - 4xAA lub 12V (500mA) z "chinskiego zasilacza"

1.1 Czy wartosci kondensatorow sa odpowiednie

1.2 Z ktorego miejsca na plytce powinna wychodzic sciezka do zasialania silnikow. Zrobilem z elektrolitu C5

2. Mostek

2.1. Czy kondensatory C10 i C11 sa potrzebne (silnik HL149)

2.2. Czy kondensatory C13 i C15 sa potrzebne, ew jakie powinny miec wartosci

3. PCB

3.1 Czy powinienem wylewac mase z dwoch stron

3.2 Czy jest roznica jak idzie sciezka zasilania przez kondensatory do elementu. Na mojej plytce wyglada to tak ze sciezka przechodzi przez elektrolit i z niego rozgalezia sie na ceramiczny i na element. Kondensatory oczywiscie jak najblizej elementu.

3.3 Sciezki im grubsze tym lepiej? Tzn. prawie wszedzie mam 24 mils i zasilanie w niektorych miejscach 32

3.4 Jakie isolate powinno byc dla polygonu z masa (metoda zelazkowa)? Ja dalem 32 na podstawie tego co wyczytalem

Z gory dzieki.

//Edit. Nie zauwazylem dzialu "sprawdzanie schematow" (chociaz temat glownie na tym nie polega). Prosze o przeniesienie w razie problemow.

1. 4xAA nie wypali. Jak to są akumulatorki typu ni-mh przynajmniej 6xAA (6*1,2V=7,2V, ale w najgorszym momencie może to być nawet <0.9V -> 5.4V) i do tego użyć najlepiej stabilizatora 5V typu LM2940

2. kondensatory ok, ale te do zasilania silnika muszą być low-esr ( C13 )

3. 470uF strasznie na wyrost.. 47uF powinno spokojnie wystarczyć (zależy jeszcze ew. co masz do tego podpięte)

4. Wylej masę z dwóch stron i zrób kilka przelotek, żeby masa górna i dolna była dobrze połączona. Twoje parametry wylewania są bardzo konserwatywne i powinieneś spokojnie zrobić tą płytkę. Dla prądów typu 500mA 24-32milsów spokojnie wystarczy o ile ścieżki nie są bardzo długie