Skocz do zawartości

Power LED 3W


BTL00

Pomocna odpowiedź

Witam!

Po długiej ciszy w pisaniu postów i praktycznie braku jakichkolwiek postępów w budowie robota (szkoła 🙁 ) postanowiłem domontować kilka elementów. Jednym z nich jest oświetlenie robota. Tu pojawił się mój problem.

Jako przednią lampę postanowiłem umieścić 3W PowerLed'a OSW4XZE31E od Optosupply. Niestety działa on jako LED 1W.

Po podpięciu przez rezystor 1Ω do baterii (3xAA) naładowanych do 4.2V dioda pobierała tylko 280mA. Postanowiłem zrobić inny test. Na zasilaczu z LM317 ustawiłem 3.5V, podpiołem leda bez jakiegokolwiek rezystora i...... 350mA. A powinno być 700. Szukałem trochę w internecie, ale nadal nie rozumiem, dlaczego moja dioda ma taki problem.

Jeszcze inną próbą było zmontowanie 3 zestawów dioda i rezystor 1Ω podłączonych do baterii i bum: wszystko razem pobiera 500mA.

Pomożecie?

Link do komentarza
Share on other sites

W obu Twoich źródłach zasilania prawdopodobnie spada napięcie pod wpływem sporego (jak na źródło) poboru prądu.

Sprawdź napięcie tych baterii AA po podłączeniu diody. Zapewne nie będzie to już 4,2V.

W drugim wypadku (trzy diody) z baterii AA masz jeszcze niższe napięcie, ale ponieważ masz trzy diody to przy dostępnym spadku napięcia dają radę brać 500mA/3 czyli ~170mA każda (o ile mniej od 280mA jak jest tylko jedna dioda?).

Jak masz dokumentację diody to zobaczysz, że prąd płynący przez nią jest bardzo zależny od spadku napięcia na diodzie. Jak zasilanie pod obciążeniem zmienia napięcie to automatycznie przez diodę płynie niższy prąd niż zamierzony.

PS. Nigdy nie łącz diody bez rezystora. Jest to idealna metoda na zniszczenie jej w ułamku sekundy jak będziesz miał dobry zasilacz.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam tylko że diody lubią być zasilane stałym prądem, powinno się na to zwrócić uwagę szczególnie kiedy mamy do czynienia z diodami o dużej mocy. Proponuję użyć jakiegoś drivera led (np MBI1801) ustawionego na stałą wartość prądu, czyli np te 700 mA. Dzięki temu będziesz miał pewność że Twoja dioda pracuje z odpowiednią mocą i jest zasilana w bezpieczny sposób.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.