Skocz do zawartości

Obliczenia na komputerze wysyłane do robota


azeros

Pomocna odpowiedź

Witam, myślę sobie ostatnio o nawigacji robota w mieszkaniu. Odrzuciłem opcje z wieżami, radiowo też nie da rady, więc pomyślałem o rozpoznawaniu otoczenia, tj. pobieranie odległości z czujników ultradźwiękowych po każdej stronie robota, i obróbka tych danych tak aby zlokalizować robota na mapie mieszkania. Im bardziej nad tym myślę, tym bardziej mi się wydaje że moja atmega sobie z tym nie poradzi, więc wymyśliłem aby dane zebrane z czujników wysyłać bluetoothem do komputera, który zwracałby do robota tylko to co ma robić. Pytanie tylko, czy nie będzie za dużego opóźnienia, i czy przez to robot nie będzie "opóźniony". Ogólnie chodzi o to, żeby komputer był tak jakby mózgiem robota, który mówi mu tylko co ma robić. Pytam czysto teoretycznie, na razie tylko nad tym myślę i wcale nie wiem czy się będę za to zabierał bo ciężka sprawa... Ale temat moim zdaniem interesujący.

Druga sprawa, trochę poza tematem, ale skorzystam z okazji, to czy czujniki ultradźwiękowe dadzą sobie radę z ustaleniem odległości, mówię o takich o zasięgu 700cm (w praktyce podobno 400, ale w moich warunkach wystarczy)

Link do komentarza
Share on other sites

o zasięgu 700cm (w praktyce podobno 400, ale w moich warunkach wystarczy)

Tu problemem jest raczej rozdzielczość a nie sam zasięg i raczej ten pierwszy parametr powinnien być priorytetem. Najlepiej zrobisz jeśli poczytasz noty katalogowe.

Link do komentarza
Share on other sites

Twój pomysł jest całkiem rozsądny. O opóźnienia bym się nie martwił, bo nie powinieneś mieć żadnych widocznych opóźnień. Spokojnie zejdziesz z czasami transferu danych w obie strony poniżej 100ms, a i poniżej 10ms zazwyczaj da radę.

Przy większej ilości obliczeń PC szybciej wszystko obliczy i prześle dane niż mała atmega. O łatwości pisania programu, debugowania i wizualizacji danych nawet nie wspomnę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A co ze ścianami? Interesuje mnie moduł BTM222 bo ma 100m zasięgu, pytanie tylko czy mój laptop (Lenovo Y580) też ma taki zasięg, i czy byłoby dobrze nawet jeśli robot byłby w innym pomieszczeniu za dwoma ścianami i jeszcze szafą z ubraniami.

Link do komentarza
Share on other sites

Z BT w laptopie nie ma problemu, bo za grosze można kupić zewnętrzny bluetooth podłączony pod USB.

Odległości 100m przez ściany na pewno nie uzyskasz, ale dwie-trzy ściany wg. moich testów sygnał da radę pokonać z zasięgiem ~10m. Jednak dużo zależy od tego co jest w tych ścianach.

Najprościej możesz to sprawdzić biorąc dwie komórki z Bluetooth i przesyłając plik z jednej do drugiej chodząc po mieszkaniu. Jak one dadzą radę utrzymać ciągły transfer to dobre moduły z porządnymi antenami spokojnie będą działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.