Skocz do zawartości

Arduino + Servo Kontroler


m4ti

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,

Niedawno zacząłem zabawę z Arduino. Jestem po pierwszych "eksperymentach". Jednak wiadomo, że świecenie diodkami itd w końcu się z nudzi i człowiek będzie chciał się pobawić w coś poważniejszego. Przeglądając aukcje itd w celu uzupełnienia moich "zapasów" itd natrafiłem na takie coś jak 16 (lub) 32 kanałowy kontroler serwomechanizmami. I teraz moje pytanie (bo nie wiem czy tak to należy rozumieć):

Posiadając taki shield (np. Link 1 czy 32 - link2) i podpinając do niego X servo (chodzi wiadomo o większa liczbę) oraz same Arduino i posiadając jakieś oprogramowanie (może ktoś wie jakie dokładnie itd?) można sobie sterować X servami tak aby np. osiągnąć

. Inaczej mówiąc (pomijając części obudowy itd itp.) posiadając arduino, ten moduł i X micro serv sprawa ta jest sprawą oprogramowania czy jest jakiś dodatkowy haczyk?
Link do komentarza
Share on other sites

Wg. informacji na stronie będzie działał, chociaż podany serwer z dokumentacją u mnie nie odpowiada.

Zamiast kupować jakiś chińskie kontrolery możesz w podobnej cenie kupić kontroler Pololu, który jest bez problemów używany przez wiele osób i posiada doskonałą dokumentację.

Tutaj TUTORIAL jak sterować nim z ARDUINO.

Jedna uwaga - przy dużej ilości serw zasilanie powinno iść do każdego serwa prosto z (mocnego) źródła zasilania. Korzystanie z tego rozprowadzania zasilania po PCB jest dobre tylko w pewnym zakresie i powyżej kilku standardowych serw przestanie się sprawdzać ( skoki napięć, drzenie serw itp. problemy, które także występują przy niewydolnym zasilaniu).

Link do komentarza
Share on other sites

Jedna uwaga - przy dużej ilości serw zasilanie powinno iść do każdego serwa prosto z (mocnego) źródła zasilania. Korzystanie z tego rozprowadzania zasilania po PCB jest dobre tylko w pewnym zakresie i powyżej kilku standardowych serw przestanie się sprawdzać ( skoki napięć, drzenie serw itp. problemy, które także występują przy niewydolnym zasilaniu).

Jeżeli źle zrozumiałem to wybacz ale czy mam przez to rozumieć, że np. przy zastosowaniu 16 serv będę musiał mieć 16 źródeł zasilania czy po prostu jedno zewnętrzne podpięte nie do arduino a do tego kontrolera serv?

Link do komentarza
Share on other sites

1. Oczywiście im więcej serw tym mocniejsze źródło zasilania. Wystarczy jedno, ale odpowiednio mocne.

2. Zasilanie zawsze musisz podłączyć zarówno do arduino jaki i do kontrolera serw.

Tylko przy względnie małym (sumarycznie) poborze prądu przez serwa wystarczy podłączyć zasilanie przez te piny na płytce sterownika serw.

Przy dużym sumarycznym poborze prądu przez serwa zdecydowanie polecam podłączyć każde serwo osobno do źródła zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ad 2. Czyli przy dużej ilości serv ta płytka traci troche swoje zastosowanie, ponieważ wygoda, która wynika z podłączenia trzech kabelków znika, gdyż tak jak sugerujesz dwa z nich powinny iść już do zasilania bezpośrednio, tak?

Link do komentarza
Share on other sites

Płytka nie traci zastosowania, bo to w pierwszej kolejności sterownik serw i wysteruje tyle ile mówi, ale taka ilość normalnych serw po prostu pobiera za dużo prądu i zasilanie powinno iść wtedy oddzielnie żeby porządnie działać.

Inaczej pojawiają się skoki napięcia, serwa zaczynają drgać i robi się nieciekawie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.