Skocz do zawartości

Dla laika robotyka


profesorek_96

Pomocna odpowiedź

Opis

Witam wszystkich ten temat jest dla wszystkich początkujących robotyków, którzy się dopiero uczą na prostych konstrukcjach jak i dla zaawansowanych robotyków.Dzisiaj się bardzo nudziłem więc wpadł mi do głowy pomysł zrobienia robota podobnego w działaniu do tego z tego linku https://www.forbot.pl/forum/topics7/robocik-wall-i-vt1478.htm

na bardzo popularnym mostku H układzie L293D.

Schemat został narysowany prze zemnie na podstawie schematu ,który jest bardzo uproszczony więc każdy go zrozumie.Oto link

http://www.robotyka.net.pl/index.php?pokaz=p_linefollower_beam

Działanie

Robot proponowany prze zemnie działa w taki sposób że prąd który przez cały czas płynie przez przełączniki powoduje że układ jest zamknięty i oba silniczki się kręcą ,ale kiedy zderzy się z jakąś przeszkodą to w tedy jeden przestaje się kręcić i skręca(zależy z której strony). Najlepiej jeśli jest to przełącznik kołyskowy taki jaki jest w pierwszym linku.

Żeby mógł skręcać należy ustawić silniki na krzyż co gwarantuje że robot będzie skręcał jak się zderzy z przeszkodą wtedy oba silniki się nie kręcą np zderzy się z prawej strony to prawy silnik dalej chodzi , a lewy już nie i w ten sposób może skręcać.

Oto schemat ideowy (Przepraszam za kiepską jakość schematu ponieważ nie miałem czasu na narysowanie tego w eagle więc musiałem ręcznie bo w eagle dopiero zaczynam i długo mi schodzi).

Jeśli było by coś nie w porządku to proszę pisać ja poprawie.

Części

L293D

Podstawka pod niego DIL 16

2x listwa montażowa ARK350-2/B

2x wyłączniki stykowe

koszyk na baterie 4 AA

Baterie 4 AA

Wszystkie o wszystkich błędach zrobionych prze zemnie proszę pisać.

skanowanie0003.thumb.jpg.989fae4b7ae010471a16bc88e18816fb.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

To powinien być raczej guzik naciskowy jak micro-switch a nie przełącznik, włącznik czy też wyłącznik, bo inaczej przecież po uderzeniu w wyłącznik kołyskowy na stałe zostanie na pozycji wyłączonej dopóki nie uderzy ponownie w przeszkode, więc będzie skręcał do bólu

Link do komentarza
Share on other sites

I raczej powinien się cofać. Są takie na necie robo-robaki. To się chyba HEX-bug nazywa. One mają takie elastyczne czułki, ale i tak muszą się cofać. Nie ma na to rady.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.