Skocz do zawartości

Zestaw uruchomieniowy


rezolut

Pomocna odpowiedź

Nie chce mi się budować tego samemu, nie chce mi się babrać z uniwersalnymi płytkami stykowymi, postanowiłem wywalić kasę na moduł uruchomieniowy.

Prosił bym tylko o opinię, który moduł wybrać?

Do wyboru są:

1) AVR brd III USB oraz

2) AVR ATMEGA-16

Zalety jakie widzę:

1) port USB, RTC, IR, pamięć I2C

2) wbudowany programator (niestety COM), wbudowany LCD i 7-LED

Wady które widzę:

- jeden ma to czego nie ma drugi 🙂 a poza tym

1) brak LCD, mała ilość diód testowych, brak programatora

2) brak USB, brak RTC

Który Waszym zdaniem posiada większą "funkcjonalność" (wiem, że to względne i że zależy od tego co się planuje), ale proszę o pomoc bo nie mogę się zdecydować 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Ja jestem, za pierwszym modułem. Możesz od razu kupić u nich programatorna USB za 30zł, który będzie pasował, nie wystawiają go na allegro, ale jak napiszesz do nich to nie powinno być problemu.

Klawiatury matrycowej i tak pewnie nie będziesz wykorzystywał, programator na COM jest nie praktyczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja posiadam AVT3500 z książką Mikrokontrolery dla początkujących i nie narzekam.

uC to attiny2313. Można z tego kitu nauczyć się miliarda jeden pierdół które kiedyś mogą się przydać, generalnie polecam

Link do komentarza
Share on other sites

A ja swego czasu uczyłem się na stk500 i właśnie jego polecam. Działa z AVRStudio, programuje AVRy poprzez interfejs szeregowy i równoległy, działa zawsze i niezawodnie.

Takie tanie płytki to możesz sobie samemu w domu zrobić, poza tym nic ich nie odróżnia od uniwersalki polutowanej kynarem.

Jak kupować to porządne narzędzia, które przydadzą się w przyszłości. Tym się tylko pobawisz.

To pierwsze to zwykła płytka jednostronna i nic poza tym. Są na niej zrealizowane przykładowe projekty?

To drugie to już praktycznie uniwersalka (też jednostronna). Programator który wymaga LPT. Są na tym przykładowe projekty zrobione, jest wsparcie?

Mi by na to szkoda kasy było.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakieś 3-4 lata temu bawiłem się procesorami, ale hobby poszło na półkę i zapomniałem nawet tych niewielkich podstaw, które kiedyś liznąłem. Programator gdzieś mi zginął, został tylko jeszcze starszy do 2051 🙂

Zmieniam podejście do projektowania. Kiedyś powstała potrzeba, projekt płytki, gotowy układ, testowanie programu z uP wpiętym w adapter ze złączem ISP. Takie podejście spowodowało, że nigdy nie chciało mi się przejść żadnego kursu od początku do końca, nie chciało mi się podpinać zwykłej diody nawet by przejść proste przykłady. Moja wiedza programistyczna ograniczała się wyłącznie do jednego konkretnego rozwiązania.

Teraz stawiam na kit, który na pokładzie ma już wszystko to, czego nie będzie mi się chciało dorabiać oddzielnie w formie dyndających na taśmach "peryferiów" do testowania. Najpierw idea, potem próby wsadu i na koniec wyjście z uP na oddzielną płytkę i obudowanie go niezbędnymi elementami.

Wiem, że taki projekcik mógłby zrobić praktycznie każdy. Sam też dałbym radę stworzyć sobie kit najbardziej mi pasujący, ale jest jeden problem... nie chce mi się 🙂 Cena za takie zestawy jest ceną za lenistwo 🙂 Jedyna na co się mogę zdobyć to np. dorobienie przejściówki np. z ATMega 8 na ATTiny.

Nie wiem, czy ktoś na tych ustrojstwach zrealizował już jakieś projekty. Dobrze by było, żeby ocenił przydatność zestawu nawet subiektywnie.

Znalazłem jeszcze jeden zestaw i chyba ten mnie rajcuje najbardziej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ta pierwsza płytka ma USB zamiast RS232, układ FT232RL w niej zastosowany (a konkretnie jego sterownik PC) emuluje port szeregowy w komputerze. Możesz się tym komunikować i programować tylko jak wgrasz bootloader. Programowanie masz normalnie, przez złącze ISP, więc musisz zaopatrzyć się w programator. Druga płytka ma zintegrowany programator STK-200, na LPT.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

O! I to bardzo rzeczowa i przydatna informacja!

Co prawda programator USB mam już w drodze, więc nie powinno być z tym problemu to jednak spytam, czy mając moduł i programator USB mogę sam sobie wgrać ten bootloader żeby uniezależnić moduł od programatora? Może gdzieś to już było opisane?

Link do komentarza
Share on other sites

O! I to bardzo rzeczowa i przydatna informacja!

Co prawda programator USB mam już w drodze, więc nie powinno być z tym problemu to jednak spytam, czy mając moduł i programator USB mogę sam sobie wgrać ten bootloader żeby uniezależnić moduł od programatora? Może gdzieś to już było opisane?

TAK (zaglądnij do edw)

Tym ft232 nie ma co sie tak podniecać. Sam układ pare złotych + kilka kabelków i przejściówka gotowa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.