Skocz do zawartości

Sklejające się styki przekaźnika - silnik 24V, 1.5A


bsw

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

Jako żółtodziób zawsze staram się najpierw szukać rozwiązania a jeżeli nie mogę takiego znaleźć to dopiero ośmielam się zawracać głowę bardziej doświadczonym forumowiczom. 🙂

Temat zapewne znany i wałkowany niezmierną ilość razy, ale chyba mnie przerósł.

O co więc chodzi.

Założenie:

1. Sterowanie silnikiem DC w pracy nawrotnej.

2. Częstotliwość przełączania około 2-3x/sek.

Problem:

Sklejanie styków przekaźnika.

Dane:

1. silnik DC 24 V

2. pobór prądu (mierzony ponieważ brak tabliczki znamionowej) 1,47A

3. elementy wykonawcze przekaźniki samochodowe 30A (tak samochodowe).

Uwaga:

Zawsze mnie uczono że do sterowania silnikiem służy stycznik a nie przekaźnik ale niestety nie mogę tu nic zmienić (na chwilę obecną w następnym układzie już tak).

Opis problemu:

Sklejające się styki przekaźnika.

Z tego co się orientuję przekaźnik przekaźnikowi nie równy. Teoretycznie może się okazać że przekaźnik samochodowy jest złym rozwiązaniem ponieważ nie ma takiej możliwości przełączania styków w pracy zał./wył. w określonej jednostce czasu jak np. przekaźniki przemysłowe.

Postanowiłem więc zamienić przekaźnik samochodowy na przekaźnik 2R firmy O***N - 10A obciążalności styków.

Niby wszystko jest ok, ale widać przez obudowę jak iskrzą styki (coś co zapewne notorycznie wykańcza styki w tym przypadku zastosowanych przekaźników samochodowych).

Oczywiście pomysł ochrona styków za pomocą układu RC i wizyta na stronie http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/przekaznik-i-zaklocenia.html

Niestety zawarte tam informacje nie są w stanie mi pomóc ponieważ przedstawiony "nomogram dwójnika RC" pokazuje mi że dla wartości prądu około 1,5 A i napięcia zasilania 24V rezystancja powinna być poniżej 1 Ohm. Dodatkowo jeszcze nawet w przypadku gdybym się zmieścił w zakresie rezystancji to jakiej mocy powinien być dany rezystor?

Niestety poległem.

Tutaj więc prośba o pomoc w doborze gasika RC.

Pozdrawiam,
Bartosz

Link do komentarza
Share on other sites

Dodaj diodę a nie RC. Problem wynika z indukcyjności silnika - w momencie rozwierania obwodu, indukuje się duży prąd i nie ma którędy popłynąć. Ponieważ silnik jest DC, więc dioda powinna być najłatwiejszym rozwiązaniem - układ jak w podanym przykłądzie, ale po stronie cewki przekaźnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź.

W przedstawionym przeze mnie rozwiązaniu z którym "walczę" dioda jest wpięta równolegle do styków przekaźnika.

W czasie przełączania styków przekaźnika widać wyraźnie jak "iskrzy" i tego zjawiska chciałbym się pozbyć, stąd też pomysł dławika RC.

Właśnie w artykule ...przekaźniki-i-zakłócenia... jest mowa o ochronie styków więc tego się "chwyciłem".

Co do wpięcia diody w układ cewki przekaźnika, myślę że chodzi tu bardziej o zabezpieczenie wyjścia sterownika który załącza te przekaźniki a nie o to mi chodzi (jeżeli coś pomyliłem proszę o poprawę).

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

W momencie gdy rozłączasz przekaźnik, silnik staje się prądnicą - i prąd który wytwarza musi mieć drogę którą popłynie. Może trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, zobacz na wyjścia mostków H - są w nich diody właśnie w tym celu np. http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000240.pdf - str.8

Jeśli silnik kręci się w jedną stronę, możesz użyć tylko jednej diody podłączonej równolegle do silnika, w kierunku zaporowym.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Niestety jedna dioda mnie nie ratuje (chyba), ponieważ silnik kręci sie raz w lewo a raz w prawo. Dodatkowym obciążeniem jest to, że częstotliwość przełączania lewo/prawo czasami wynosi 2-3 x w ciągu sekundy.

Link do komentarza
Share on other sites

Aktualnie sterowanie wygląda jak na przedstawionym schemacie (przepraszam za niefachowość).

Kiedy przekaźnik K1 (styki S1) jest wyłączony, przekaźnik K2 (styki S2) jest załączony.

Analogicznie w drugą stronę.

Co do zmiany sposobu sterowania to niestety na chwilę obecną nic nie mogę zmienić.

Jedyne co bym chciał osiągnąć, to wyeliminowanie sklejania się styków przekaźnika lub też znaczne ograniczenie tego zjawiska.

W późniejszym czasie (po uzyskaniu zgody) będę chciał to zamienić na mostek H, ale jak wspomniałem dopiero w późniejszym czasie.

sterowanie.thumb.jpg.954819e5722bd4e7ce00988bc50e39ab.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.