Skocz do zawartości

Robot szukający światła (światłolub).


epsilon

Pomocna odpowiedź

sob4n, jeśli sądzisz, że nie szukałem jesteś w błędzie, a mój problem jest dziwny. Zdjęcia płytki wrzucę później, a udało mi się zdziałać tyle, że działa jedna strona.

Link do komentarza
Share on other sites

Albo silniki pobierają zbyt duży prąd i mostek ma kłopoty, albo (co jest wielce prawdopodobne wśród początkujących) masz zimne luty. Przy drugiej opcji układ może zachowywać się nieprzewidywalnie (np raz działać, raz nie) więc wrzucając zdjęcie płytki rozwiejesz częściowo jedną z możliwości (na tyle, na ile można ocenić jakość lutów na podstawie zdjęcia). Możesz też sam sprawdzić przy pomocy miernika uniwersalnego czy elementy są ze sobą porządnie połączone.

Póki co to jedyne co mi przychodzi do głowy

Link do komentarza
Share on other sites

każde połączenie uwcześnie sprawdziłem miernikiem, wszystko jest ok, tj. plusy i minusy na scalaku się zgadzają (sprawdzone ze schematem i mirnikiem od źródła zasilania)

zdjęcia:

1.

Krótki opis: niebieskobiałe - silniczki, pomarańczowobiałe - fototranzystory, zielonobiałe - zasilanie, białe - minus, pomarańczowe - plus

2.

3.

4.

5.

Link do komentarza
Share on other sites

Przyczepiłem się do lutów i okazuje się, że słusznie. Sprawiają wrażenie, jak byś cynę najpierw nabierał na grot, a potem "strząsał" na lutowany element, tzw "smarkanie" - nie tędy droga 🙂 Chociaż wydaje się to na początku intuicyjne i wygodne. Przejrzyj ten temat i zastosuj wskazówki poprawiając gluty na płytce 🙂 Gdzieś na dole owego tematu dodałem filmik, który wszystko fajnie ilustruje.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli tylko warunki finansowe Ci na to pozwalają, zainwestuj w lutownicę kolbową albo słabszą transformatorówkę - 100W to problem w niedoświadczonych rękach, bo zbyt szybko się nagrzewa i kalafonia, która jest w spoiwie, często zdąży się "wygotować" zanim spoiwo połączy elementy (a jak już pewnie wiesz z filmu - bez kalafonii oczyszczającej metale z tlenków ani rusz 😉).

Druga możliwość to kupno kalafonii (groszowa sprawa w każdym sklepie elektronicznym), denaturatu i pędzelka. Tutaj wyróżnia się dwa sposoby:

1) wrzucasz do słoika kawałki kalafonii, zalewasz denaturatem i czekasz aż się rozpuści, maczasz pędzelek i smarujesz tym pola lutownicze przed lutowaniem

2) maczasz pędzelek w alkoholu, smarujesz tym bryłkę kalafonii a następnie pola lutownicze.

Powinno pomóc

Pozdrawiam

edit: Może uda Ci się dostać tzw Flux - to jest prawie dokładnie to samo, tylko nie trzeba się bawić denaturatem 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przed lutowaniem kupiłem cynę z topnikiem w jakiejś fiolce, pomyślałem że wystarczy. Jeśli chodzi o ten projekt to chyba się wstrzymam na razie albo spróbuję na nowo, ponieważ sama płytka uniwersalna i podstawka nie jest droga. Starałem się poprawić dziś luty, lecz efekty są te same. Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy np. lewy fototranzysotr odpowiada za lewy czy prawy silnik? pomoże mi to lepiej sprecyzować gdzie tkwi błąd. Dziś, po poprawka znów sprawdziłem wszystko miernikiem i wydaje się dobre, czy możliwe jest, że spaliłem układ przy którejś z nóżek?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, lewy odpowiada lewemu silnikowi a prawy odpowiada prawemu.

Wejście 2 steruje wyjściami 3-6

Wejście 15 steruje wyjście 11-14

Co do spalenia scalaka to jest faktycznie możliwe przy lutownicy transformatorowej 100W, kup sobie najlepiej jakąś Kolbową 30W.

Lutowania tu jest to prawidłowo pokazane:

Lutownica kolbowa ma lepsze groty, w razie czego możesz wymienić na mniejszy/większy co bardzo ułatwia prace. Ponadto jest to lutownica grzałkowa, więc w porównaniu z transformatorową o dużym natężeniu prądu, nie spalisz łatwo scalaka i najczęściej jest zasilania 24 woltami.

Taka jest całkiem dobra, wymienny grot i tania.

http://hobbyelektronika.pl/index.php?p4,lutownica-kolbowa-30w

Pamiętaj też, że kolbówka jest leciutka i wygodna a transformatorowa - niezbyt 😕

Pozdrawiam

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Póki co robie sobie tydzień wolnego i zaczynam od nowa, nagromadzę części i zobaczę co z tego wyjdzie, dzięki wszystkim za pomoc. Na pewno się nie zniechęcę ale tydzień odpoczynku mi dobrze zrobi 😉 aaa. scalaka raczej nie spaliłem bo lutowałem jak nie był włożony ;]

temat do usunięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.