Skocz do zawartości

Robot szukający światła (światłolub).


epsilon

Pomocna odpowiedź

Witam, jest to mój pierwszy post, więc od razu się przedstawię. Jestem Michał, mam 16 lat, mieszkam w Krakowie. Robotyką zainteresowałem się jakieś dwa-trzy tygodnie temu.

Na mój pierwszy projekt wybrałem pospolitego światłoluba. I tu właśnie zaczyna się problem... Jakieś trzy dni temu skończyłem robić elektronikę do robota, wszystko działało i w ogóle. Postowiłem odłożyć ją do szafy i zająć się poszukiwaniem części mechanicznych. Dziś (sobota) wyjąłem elektronikę z szafy i chciałem zacząć wszystko podłączać na gotowo. Okazało się, że silniczki nie reagują na zmianę światła, a trzy dni temu działały jak należy, tj. zwalniały, zatrzymywały się... Dziś kręcą się cały czas od włączenia, sprawiłem woltomierzem przepływ prądu przy fototransystorze, na oby dwóch był równy 0. I tu rodzi się pytanie, czy to wina tranzystorów czy może tak moja szafa działa na sprzęt elektroniczny?

Schemat mojego robota w załączniku.

Proszę o szybką odpowiedź, bo boję się, że mi sklep zamkną.

Pozdrawiam, Michał

IMG_49d11251aa72a6473.thumb.jpg.b335943af5709ec9356dc0fb48488530.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

No to jak działało, a teraz nie działa to sprawdź może czy wszystkie połączenia są gdzie trzeba, bo może jakiś kabelek się odłączył czy cuś. A i co masz napisane na układzie scalonym bo może być różnie (L293D, L293DNE, L293 itp.)

Link do komentarza
Share on other sites

Układ scalony mam l293dne, chodzi mi o to, że przedtem reagował na światło a teraz nie, a przez 3 dni nic z tym nie robiłem... W tym problem, że teraz silniki się kręcą nawet jak odlutowałem fototranzysotry, a i z nimi się kręciły bez zaptrzymywania po odciąciu światła.

EDIT:

Sprawdzałem połączenia, na 99% na płytce jest wszystko ok, na przedłużeniu fototranzystora również, bo tam nic nie robiłem i zgrzany jest termokurczką.

Link do komentarza
Share on other sites

Special11, czytaj ze zrozumieniem. Trzy dni temu było wszystko dobrze, dziś wyciągnąłem i nie działą tak jak należy, a nic w ciągu tych trzech dni nie zmieniałem i chce tylko odpowiedź na pytanie: czy mam kupić nowe fototranzysotry czy może coś innego typu układ scalony?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Fototranzystory nie psują się w trzy dni. Ewentualnie można zamienić, a scalak chyba sie nie grzeje?

I sprawdź czy napewno podpiołeś silniki pod dobre wejścia 3-6 i 11-14 bo nieraz można sie pomylić i podłączyć zamiast do 3 nóżki to do 4 i wtedy będzie kręcić sie na dobre.

Link do komentarza
Share on other sites

W nocie katalogowej scalaka masz układ testowy opisany, sprawdź czy działa.

Później sprawdź, czy na fototr. pod wpływem światła pojawia się/znika napięcie.

I woltomierzem nie mierzymy przepływu prądu, tylko napięcie :]

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko jest dobrze zlutowane a scalak się nie grzeje, myślę że mogłem spalić fototranzystory przez przypadek jak robiłem drobne poprawki dziś przy płytce, co o tym myślicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Wyjmij fototranzystor i omomierzem ustawionym na 2000k sprawdź czy jak dasz fototranzystor pod światło to rezystancja zmieni się blisko na 0.

Myśle że to nie jest wina fototranzystorów, przecież napisałeś, że wyjąłeś fototranzystory i nadal silniki się kręciły, co oznacza że silniki nie reagują na wyjścia 2-15.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

przy wyłączonym świetle w zacienionym miejscu rezystancja skacze po 350-700 a jak włącze światło jest to 000-002, tak jest w obu fototranzysotrach

Link do komentarza
Share on other sites

3 baterie AA, dwa akumulatorki i jedna jakaś zwykła, wychodzi napięcie 3.80V - widocznie baterie słabe. myślicie, że to za mało? polutuje jeszcze raz, pokombinuje i opisze za 10 minut.

Link do komentarza
Share on other sites

hmm. podłączyłem na nowo... działa jedna strona, sprawdzałem i druga jest dobrze podłączona, myślicie że nie działa ze względu na zasilanie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.