Skocz do zawartości

Programowanie ATTiny13 przez Arduino, bootloader i biblioteka Arduino.h


MalyKolednicY

Pomocna odpowiedź

Witam.

Posługując się kilkoma stronami udało mi się wreszcie zaprogramować ATTiny13 za pomocą Arduino. Zgodnie z instrukcjami, wrzuciłem pobrane pliki rdzeni itp. ATTiny do "hardware". Przy ArduinoIDE 1.8.0 wyskakiwały mi błędy Javy przy próbie wypalenia bootloadera, więc spróbowałem z wersją 1.0.6 i zadziałało.

Teraz mam dwa problemy :

1. Wgrałem zmieniony program Blink, ale dioda za szybko miga. Mam dwie ATTiny13, więc żeby sprawdzić czy druga działa wgrałem do niej program bez wypalania bootloadera (zapomniałem) - bez bootloadera migała z odpowiednią częstotliwością. Po wypaleniu bootloadera też miga za szybko. Przy wgrywaniu wyskakuje mi błąd :

avrdude: please define PAGEL and BS2 signals in the configuration file for part ATtiny13.

2. Potem chciałem jeszcze raz spróbować na IDE 1.8.0 i wyskakuje mi błąd

"Arduino.h : no such file or directory"

Nie dodawałem jej na początku programu, więc doszedłem do wniosku, że Arduino sam ją sobie dopisuje. Próbowałem w pliku \hardware\arduino\avr\cores\arduino\main.cpp zmienić ścieżkę do Arduino.h, ale też nie działa. Potrzebuję wiedzieć gdzie trzeba dodać Arduino.h, albo w jakim pliku zmienić ścieżkę do niego. Oraz czy to ma być Arduino.h z ww lokalizacji, czy z folderu z rdzeniami ATTiny?

Starałem się dość szczegółowo opisać problem, żeby nie było wątpliwości 🙂

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Wersja arduino na ATtiny13 nie ma bootloadera -- zawsze wgrywasz programy przez ISP. Opcja "wypal bootloader" została tam przerobiona i zamiast tego ustawia fusebity, między innymi na prędkość zegara. Upewnij się, że kompilujesz program z ustawioną tą samą szybkością, jaką miałeś ustawioną kiedy wybierałeś "wypal bootloader".

Link do komentarza
Share on other sites

Nie zmieniałem już nigdzie tej szybkości, więc chyba z tą samą.

A propo szybkości - zmieniałem (przy wklejaniu tych plików rdzeni na początku) w pliku boards.txt parametr

attiny13.build.f_cpu=9600000L

na

attiny13.build.f_cpu=1000000L

żeby przy kompilacji nie było problemów - tak wyczytałem.

Może różnica taktowania Arduino Uno i ATTiny13 ma tutaj wpływ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak zmieniałem ten parametr - attiny13.build.f_cpu - to zmieniała się też częstotliwość migania diody, ale nie wceluję w dokładną wartość, tym bardziej, że niektórych nie przepuszcza. Nie mam raczej innego mikrokontrolera do przetestowania.

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałem wczoraj z tymi zmianami szybkości i wypalaniem bootloadera to zaczęły wyskakiwać błędy i teraz w ogóle nie mogę się połączyć z ATTiny, nawet jak przywracam wszystko tak jak było. Błędy :

invalid device signature

i

expected signature for attiny13 is 1e 90 07

Szukałem tego, ale nic adekwatnego nie znalazłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.