Skocz do zawartości

Arduino - stały prąd na wyjściu niezależnie od obciążenia


JOrge

Pomocna odpowiedź

Cześć 🙂

Zaczynam swoją zabawę z elektroniką i Arduino. Mam w głowie jeden projekt, który chciałbym wykonać lecz na wyjściu potrzebuje mieć stały prąd niezależnie od obciążenia np. 30mA. Przy pomocy Arduino chciałbym ustalać sobie czy na wyjściu ma być 5,10,15 mA itd.

Prąd na wyjściu musiałby być stały niezależnie od obciążenia. Zależy mi również, aby Arduino i prąd na wyjściu było pobierane z ogniw 18650.

Nie do końca wiem jak z ogniwa 18650 uzyskać stały prąd na wyjściu??

Taki projekt wiem jak wykonać korzystając np. z zasilacza 12V -> zrobił bym to w sposób przedstawiony na obrazku.

Ale czy zmieniając zasilacz 12V na np. 2 ogniwa 18650 uzyskam taki sam efekt ? Nie będę potrzebował jakieś sztucznego obciążenia ?

Link do komentarza
Share on other sites

Fajnie, że masz pomysł. Szkoda, że go nie opisałeś bo wtedy wiadomo co naprawdę chcesz z robić, co to są za obciążenia, jakich potrzebujesz dokładności itp.

To co pokazałeś najpierw dostarcza 12V, potem zmniejsza to do 5V a potem korzysta z ch-ki wyjściowej tranzystora, gdzie stałemu prądowi bazy odpowiada mniej więcej stały prąd kolektora. Dziwna kombinacja a i źródło prądowe (bo tak się nazywa to co chcesz zrobić) w takim wydaniu jest marne. Prąd będzie jakoś stabilizowany, ale słabo. I teraz właśnie przydałaby się wiedza o Twoim projekcie. Od razu bym Ci powiedział czy to jest wystarczające, czy bez sensu. Poza tym źródełko które pokazałeś bazuje na wzmocnieniu tranzystora więc od sztuki do sztuki będzie inne. Nie ma tu żadnego elementu stabilizującego ten prąd zwrotnie, tj. nic oprócz samej fizyki tranzystora nie poprawia stałości tego prądu. Napisz coś więcej, bo nie chce mi się gdybać i roztaczać tu wielu możliwości zrobienia lepszego źródła. Co więcej, regulacja prądu opiera się tutaj na prądzie pompowanym w bazę. Mógłbyś zrobić kilka różnych oporników podłączonych do kilku wyjść Arduino i prądy w bazie sumować na diodach, a w tym układzie będzie on zależał także od temperatury złącza BE.

Oczywiście wywalając zasilacz 12V i stabilizator 5V a w to miejsce podłączając dwa szeregowe akumulatory litowe 18650, układ zadziała. Co rozumiesz pod pojęciem sztuczne obciążenie? Przecież obciążeniem Twojego źródła jest to coś co podłączysz w kolektorze tranzystora.

Link do komentarza
Share on other sites

OK jasne, chciałem zrobić takie domowe urządzenie do jonoforezy związane z leczeniem nadpotliwości rąk. Bierzesz dwie wanienki/miseczki, wypełniasz je wodą, w środku znajdują się elektrody, które są połączone do urządzenia. Na tym urządzeniu ustawiasz czas, wielkość natężenia [max 30mA] i polaryzację. Następnie te urządzenie po włożeniu rąk wykrywa obwód zamknięty i uruchamia się, stopniowo zaczyna zwiększać mA do ustalonej wartości oraz następuje odliczanie czasu.

Nie jest to jakiś mega skomplikowany projekt, najważniejsze to zadbać o bezpieczeństwo no i o stałą wartość natężenia, nie są to również wielkie prądy ale wolał bym korzystać z akumulatora/ogniwa 18650.

Nie chcę robić reklamy ale dla lepszego zoobrazowania przykład:

http://mcluxmed.pl/saalio
Link do komentarza
Share on other sites

Na Twoim miejscu bardzo bym uważał. Wszelka elektronika mająca bezpośredni kontakt z ciałem człowieka to trudny i odpowiedzialny temat. Wydaje Ci się, że robisz fajną rzecz, ale tak jak miła przejażdżka samochodem może skończyć się zabiciem człowieka na pasach i wyrokiem skazującym, tak i tutaj możesz zrobić straszne głupstwo. Już samo to co piszesz o prądach jest straszne. Nie wiem jakie masz wykształcenie i czy kiedykolwiek słyszałeś choćby o uprawnieniach SEP, ale tam na jednych z pierwszych zajęć mówi się o wpływie prądu na organizm. To z tego powodu biorą się napięcia uznane za bezpieczne:

http://zsel.edu.pl/dydaktyka/ochrona/oddzialywanie.pdf

Jak widzisz, już bardzo nieduże prądy mogą zrobić krzywdę. Dlatego urządzenia medyczne są trudne, kosztowne i muszą przechodzić wiele badań i testów zanim ktokolwiek dopuści je do użytkowania. To nie jest zabawa, droga od jednej do drugiej ręki prowadzi przez serce.

A patrząc na to z punktu widzenia czysto fizycznego to zastanów się jaką rezystancję będzie widziało Twoje urządzenie. Bo jeśli jedną a drugą mokrą dłonią będzie np. 1k, to aby wymusić przepływ prądu 30mA będziesz potrzebował 30V. Dla 10k musisz już dysponować 300V. Prawo Ohma tu też działa.

Odradzam z całą mocą robienie eksperymentów z przepuszczaniem prądu przez ludzi. Żadnej porady ode mnie więcej w tym temacie nie dostaniesz. Odpuść, nie wiem, może napisz jakąś grę albo zrób robota. Za elektronikę medyczną - tak jak za wojskową - biorą się najlepsi z najlepszych. Albo naiwni głupcy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja tylko podpowiem, że wszystko co związane w prądem i sprzętem medycznym musi spełniać normę PN-60601 (i pochodne), a samo oprogramowanie - PN-62304. Inna sprawa, że 30 mA to dużo, bardzo dużo poza dopuszczalnym limitem

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.