Skocz do zawartości

ładowanie dwóch ogniw 18650


yemu

Pomocna odpowiedź

czołem,

mam prośbę o poradę w związku z układem zasilania, który chcę zrobić, co prawda nie dla robota, ale dla przenośnej konsolki, którą buduję w oparciu o raspberry pi i system retropie.

ogólny schemat bloku zasilania jest następujący: ładowarka lion-zabezpieczenie baterii-dwie baterie 18650-powerboost 1000 basic-rasbberry pi3.

przechodząc do zasadniczego pytania:

chciałbym wykorzystać dwa ogniwa 18650 połączone równolegle, które ładowałbym używając modułu lub modułów TP4056. w internecie jest sporo informacji, że można łączyć te moduły równolegle - jeden na jedno ogniwo - znalazlem np. taki wątek na jednym z forówhttp://budgetlightforum.com/node/34765 . na aliexpressie sa tez moduły łączące kilka TP4056 takie jak te: ładowarka.

spotkałem się też z opiniami, że nie należy łączyć tp4056 w ten sposób więc byłbym niezmiernie wdzięczny za wasze opinie na ten temat.

moim celem jest maksymalizacja prądu, tak aby możliwe było jednoczesne granie i ładowanie konsoli - czyli zeby prąd ładowania przynajmniej równał się prądowi zużywanemu przez konsolę czyli ok 2.5A.

pozdrawiam

y

Link do komentarza
Share on other sites

Moduły oparte na TP4056 możesz łączyć równolegle bez ograniczeń, bo mają wspólną masę z akumulatorem i zasilaniem a regulują prąd od plusa. Ponieważ jednak są to stabilizatory liniowe, ich poważnym ograniczeniem jest moc tracona. Problem widać szczególnie przy większych prądach. Co z tego, że kupisz lub ustawisz 1A, skoro przy zasilaniu z 5V i rozładowanych akumulatorach masz (5-3.6)*1=1.4W mocy w ciepło. Tyle nie jest w stanie "łyknąć" obudowa SO8 i scalak bardzo szybko grzeje się do temperatury wyłączenia. Potem trochę ochładza i tak w kółko a średni prąd oscyluje wokół wartości znacznie mniejszej niż planowałeś. Paradoksalnie więc lepiej jest użyć więcej modułów ustawionych na mniejsze prądy (np. 300-400mA) i to zsumować w połączeniu równoległym niż dwóch-trzech "wymaksowanych" do 1A. Oczywiście suma mocy generowanego ciepła nie zmieni się, ale rozłoży na więcej modułów i każdy będzie zimniejszy. Przykład czegoś takiego gotowego:

http://www.ebay.com/itm/1PCS-TP4056-4-2V-3A-High-Current-Lithium-Battery-Charging-Board-Charger-Module-M-/152348735563?hash=item2378b1384b:g:ZhgAAOSwnHZYSTIZ

W sumie robimy radiator ze scalaków przepuszczając prąd przez kilka równolegle... No można.

Zawsze możesz użyć impulsowego, regulowanego źródła CC/CV np. takiego:

LINK 1

LINK 2

LINK 3

LINK 4

Musisz tylko ustawić wstępnie prąd ograniczenia (np. 3A), napięcie końcowe (koniecznie 4.2V) i zapomnieć o problemach z szybkością ładowania i/lub grzaniem się. No i zasilacz 12V/2A tu by pasował. Może być potrzebna dioda między taką ładowarką a akumulatorami.

Link do komentarza
Share on other sites

wielkie dzięki za odpowiedź!

chyba jednak skłonię się do tego, żeby skorzystać z gotowych modułów z czterema TP4056.

korzyścią będzie to, że mógłbym to ładować z ładowarki telefonu 5V (mam jedną 3A) a awaryjnie przy wyłączonym też ze zwykłej dajacej mniejszy prąd lub powerbanku. poza tym te TP4056 chyba mniej miejsca zajmuja, a to dla mnie tez istotne, bo musze wszystko upchnac w malej obudowie.

[ Dodano: 02-05-2017, 18:24 ]

Widziałem też moduły z TP5000 które dają prąd 2A. Czy taki TP5000 byłby lepszym wyborem niż dwa TP4056?

Znalazlem tez taki booster na 4A, ktory moze dzialac na 5V:https://m.aliexpress.com/s/item/32622438557.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32622438557&productSubject=Free-shipping-XL6009-DC-DC-booster-module-power-supply-module-adjustable-output-4A-400KHz

Czy ladowanie pradem 4A dwoch rownolegle polaczonych 18650 jest bezpieczne?

nie wiem tez czy znajde ladowarke na micro usb ktora by byla w stanie dac taki prad.

Znalazlem tez taka przetwornice na botlandzie. Ta wydaje mi sie aktualnie najsensowniejsza do mojego celu.https://botland.com.pl/przetwornice-step-down/2967-przetwornica-step-down-lm2596-15v-35v-3a.html

czy ona sie nada do moich celów?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.