Skocz do zawartości

Dobór silnika do monocykla


Koko123

Pomocna odpowiedź

Cześć, robię pojazd typu monocykl, który będzie napędzany jednym silnikiem DC (wybrałem ten, gdyż jest o wiele tańszy). Do przełożenia napędu wykorzystam przekładnię łańcuchową (chyba najlepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę cenę, prostotę i straty energii). Mam jednak kilka pytań odnośnie doboru silnika:

1) Jaki moment oraz moc powinien mieć silnik, aby człowiek (około no 80-100 kg) bez problemu ruszył z miejsca i rozpędził pojazd do około 15-20 km/h?

2) Biorąc pod uwagę cenę silników i przekładnię która będzie, jaki z silników w załączonym pliku najlepiej nadawałby się do konstrukcji? Generalnie chodzi mi o to, czy lepiej kupić silnik z momentem ok. 10 Nm, obrotami ok. 500 i przekładnia 1:1 (silnik około 100 droższy), czy silnik z momentem 1.5-3, obrotami 2500-3000 i do tego przekładnia np. 5:1? Wzory na wyliczenie prędkości czy momentu na wyjściu znam, generalnie chodzi mi czy brać lepiej silnik z większym momentem od razu i przekładnią 1:1 czy z mniejszym momentem i inną przekładnią? Czy wyniknie z tego jakaś różnica?

3) Spotykam silniki na napięcie 24V, 36V oraz 48V - do czego tak naprawdę ta informacja mi się przydaje? Lepiej brać silnik z mniejszym czy większym napięciem?

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie wiele zależy od charakterystyki silnika. Pamiętaj, że niektóre silniki mają ogromny spadek momentu przy wyższych obrotach i nie chodzi tutaj o silniki krokowe. Np. Spotykam się w automatyce przemysłowej z serwonapędami które nominalnie mają do 2000 obr/min. Oczywiście można je kręcić szybciej, ale wiąże się to ze spadkiem momentu. Przykładowy silnik już przy 3000 obr/min miał 67% momentu nominalnego.

Powinieneś również zwrócić uwagę na przekładnię. Najsłabiej w tym przypadku wypadają przekładnie ślimakowe mające około 60% sprawności. Reszta to straty. Lepiej, choć drożej zastosować przekładnie hipoidalną, walcową czy walcowo-stożkową.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.