Skocz do zawartości

Fototranzystor z arduino - jak uzyskać impuls? RPM

dejmieno

Pomocna odpowiedź

Witam,

Planuje stworzyć sensor RPM, przy użyciu diody led i fototranzystora. Widziałem kilka przykładowych projektów w internecie i zastanawia mnie jedna sprawa. Za pomocą fototranzystora możemy badać oświetlenie na podstawie natężenia prądu. Swój fototranzystor podpiąłem do analogowego pinu arduino dzięki czemu mogę badać napięcie. No właśnie mogę jedynie badać napięcie a więc co za tym idzie aby wykryć przeskoki w tarczy muszę ciągle sprawdzać odchylenia w badanych napięciu czyli mając przykładowe dane napięcia [4, 4, 4, 3, 4, 4, 3] mogę stwierdzić, że przeskok wystąpił 2 razy.

W przykładach w internecie podejście było inne ponieważ tam ustawiano przerwanie na pinie kiedy wystąpił spadek HIGH -> LOW lub na odwrót i w taki sposób liczono przeskoki na tarczy. Orientujecie się może w jaki sposób podłączono fototranzystor do arduino, że było możliwe wyzwalanie impulsów?

dejmieno, najwygodniej znaleźć taki fototranzystor (wraz z odpowiednim oświetleniem), aby zmiany napięcia były większe. Wtedy Arduino będzie od razu interpretowało odczyty z fototranzystora jako zmiany stanów logicznych. Druga opcja, to skorzystanie z komparatora napięć. Potencjometrem ustawisz czułość układu i całość powinna działać bardzo dobrze. Więcej o komparatorach znajdziesz w kursie: Kurs elektroniki II – #2 – komparatory napięcia. Drugie rozwiązanie (z komparatorem) będzie bardziej eleganckie 😉

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.