Skocz do zawartości

Kontroler ładowania baterii


bargai1234

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,
realizuje projekt pojazdu sterowanego przy pomocy smartfona. Aktualnie borykam się z problemem dotyczącym prostej ładowarki dla pakietu ogniw Li-Ion 2S, które to ogniwa wykorzystywane są do zasilenia całego układu. Myślałem o tym, aby wykonać na płytce układ oparty o MCP73862 lub MCP73864 jednak problem jest z dostępnością tych elementów. Na TME znalazłem zamienniki w postaci układów MCP73844-840I/MS lub MCP73842-820IUN dedykowany do kontroli ładowania ogniw w pakiecie 2S. Dodatkowo chciałem wykonać balanser w postaci diod Zenera lub układu TL431. Czy taka (powtarzam) PROSTA ładowarka może się sprawdzić ? Macie może jakieś ciekawe propozycje ? Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiemy co znaczy "może się sprawdzić". No przecież jeśli nie skwasisz montażu i nie popalisz scalaków, to działać będzie. To ładowarki liniowe, więc regulacja polega na wytracaniu mocy w tranzystorze szeregowym. To się sprawdzi gdy masz źródło niewiele wyższe niż końcowe napięcie ładowania i generalnie przy małych prądach. Jaki akumulator chcesz ładować, jak długo i z jakiego źródła? Policz sobie moc i jeśli będzie nieakceptowalna, poszukaj czegoś impulsowego.

Balancer w postaci ogranicznika napięcia? To niezbyt dobry pomysł w przypadku takiego układu gdzie ładowarka "nic nie wie" o ograniczniku. Jeżeli ustawisz go trochę za nisko, zacznie pochłaniać prąd z ogniw zanim scalak ładowarki uzna proces za zakończony i zawsze będzie wypadało na błędzie timera. Balancer powinien być troszkę bardziej inteligentny albo będziesz musiał ustawić go wyżej niż 4.2V żeby nie przeszkadzał, a wtedy to żaden balancer.

To już lepiej kup ogniwa np. 18650 (lub inne np. prostokątne) wyposażone fabrycznie w układ nadzoru. Odłącza ogniwo w przypadku rozładowania lub zwarcia lub właśnie przeładowania i naprawdę zwiększa bezpieczeństwo użytkowania LiPoli. W pakietach typowo modelarskich go nie ma, bo musiałby znosić gigantyczne prądy, ale w robocie tak żyłować aku nie będziesz więc możesz używać ogniw z zabezpieczeniami.

A poza tym balansowanie możesz robić raz na jakiś czas (np. co miesiąc użytkowania, nie leżenia) w porządnej ładowarce zewnętrznej, po wyjęciu pakietu. W robocie ładuj normalnie do 8.4V.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam po czasie,

chciałbym użyć zasilacza 12V/1,4A, który posiadam w domu. Co do parametrów ogniw nie jestem w stanie powiedzieć wiele, ponieważ pochodzą one z odzysku. Są jednak sprawne. Znalazłem też link, w którym opisany jest przykład ładowarki opartej o układ LM317(http://shdesigns.org/lionchg.shtml. Po pewnym założeniu co do maksymalnej wartości prądu ładowania ogniwa uzyskałem informację, że temperatura złącza będzie bardzo bliska dopuszczalnej wartości. Trzeba by było pomyśleć o jakimś sporym radiatorze, albo tak jak powiedziałeś o ładowarce impulsowej. Skłaniałbym się bardziej do tej drugiej opcji, jednak nie może to być nic gotowego zakupionego z sieci. Chodzi tutaj o nieco bardziej samodzielne wykonanie czegoś prostego i skutecznego.

Link do komentarza
Share on other sites

A to jakiś tajny projekt wojskowy czy możesz jednak napisać otwartym tekstem jakie to ogniwa, jakie prądy ładowania założyłeś itp.

Jeśli z odzysku, to jest duża szansa na 18650 (takie walcowe fi 18mm, długość 65mm - stąd nazwa) bo jest tego pełno ze starych laptopów. Przestrzegam jednak przed używaniem takich rzeczy, bo a) mogą być bardzo nierówne, b) pojemności mogą być dalekie od oczekiwanych. Wiesz coś o ich pojemności znamionowej? Czy mają wbudowane układy zabezpieczające?

Radiator sam w sobie nie jest niczym złym, rozwiązanie liniowe jest tanie i zadziała od pierwszego razu. Jeśli nie masz doświadczenia w budowaniu elektroniki, poprawnym prowadzeniu ścieżek lub kabli, nie słyszałeś o pętlach mas itp rzeczach, za samodzielne budowanie przetwornicy większej mocy raczej się nie zabieraj. Przyjdzie na to czas. Chyba że kupisz gotowe moduły, ale to jak zrozumiałem odpada.

A może kosztem długości czasu ładowania możesz prąd (i radiator) zmniejszyć? Myślałeś o tym? Ogniwa z odzysku są tanie, zrób sobie 2-3 pakiety i używaj je w ciągu dnia a w nocy ładuj. Możesz też zrobić układ z tranzystorem większej mocy i na nim wytracać ciepło nie męcząc biednego LM317.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.