Skocz do zawartości

Niemożność połączenia ESP8266 z komputerem


Atexor

Pomocna odpowiedź

Z poradników forbota korzystałem od dawna, czasem na forum zajrzałem, ale dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować, gdyż natrafiłem na problem z którym nie daję już sobie rady. Tak więc na początek chciałbym się z Wami przywitać. Dzień dobry 🙂

Od niedawna jestem posiadaczem ESP8266. Wybór padł na wersję 01. Zacząłem od połączenia w normalnym trybie, tak jak robił ElektroPrzewodnik na swoim filmiku:

Oraz wiele innych osób w internecie według wielu poradników.

Czyli całość podpiąłem standardowo:

W praktyce wyglądało to tak:

Następnie konwerter podpinam do PC i nie chce się łączyć, mimo że dioda na ESP świeci się na czerwono. W Arduino IDE jest usytawiona "płytka" na ESP8266 i odpowiedni port COM (z menedżera urządzeń). Włączałem UARTa, próbowałem wywołać komendę "AT". ESP nie reaguje, mimo że na konwerterze dioda tx mrugnie (próbowałem na 2 konwerterach) gdy coś wysyłam. Port USB na PC także zmieniałem.

Jak na konwerterach scaliłem TX i RX to w Putty komunikacja szła. Czyli one działają.

Zauważyłem, że jak lekko ruszę ESP (kable) to się zaświeca na chwilę błękitna dioda obok (coś nie styka, ma ona się świecić cały czas czy co?).

Miałem także przypadek, że podczas próby połączenia flashtoolem (podpiąłem GPIO0 do masy) niebieska dioda migała:

Jednakże zawsze na końcu był błąd we flashtoolu podczas próby połączenia:

Co ciekawe, na początku migała ona tylko na baud 115200. Na mniejszych prędkościach już nie migała wcale. Obecnie miga słabo, ale za to od 9600 wzwyż. Zaś na UART mam losowe znaczki:

Putty to samo:

Jak dam więcej baudów, to szybciej idą. Próbowałem w całym zakresie. Sprawdzałem woltomierzem połączenia i na RX, TX, VCC mam koło 3.25-3.35V. Już nie mam na to ustrojstwo pomysłów.

Co ciekawe, wcześniej posiadałem ESP w wersji 12e, aczkolwiek "zdechła" przy nieudanych próbach połączenia z komputerem, aby ją sflashować. Całość opisałem na Wykopie (spokojnie, nie chcę nic reklamować w myśl pkt. 2c regulaminu), jednakże niestety tamci użytkownicy nie byli wstanie mi pomóc. Próbowałem różnych sposobów oraz flash tooli. Bezskutecznie.

Zastanawiam się z czego wynikają problemy, że nie mogę się z tymi esp połączyć, dlatego też postanowiłem się zwrócić do Was po pomoc, gdyż jest tu najwięcej mikrokontrolerowych speców. Być może ktoś spotkał się z takim problemem.

Pozdrawiam

PS. Mam nadzieję, że napisałem w dobrym dziale, jeśli nie to z góry przepraszam.

Link do komentarza
Share on other sites

ESP jest podpięte do masy - jasnofioletowy kabel GND.

Jak patrzę w internecie, to ludzie nie podpinają GPIO0 i GPIO2 w normalnym trybie do VCC aby po prostu się podłączyć do ESP.

Np.

1. Elektroprzewodnik: https://i.imgur.com/KpNzG4c.png

2. http://www.martyncurrey.com/wp-content/uploads/2014/12/ESP8266-01-to-FTDI.jpg

3. https://cdn.instructables.com/FC5/FW5J/IGHOIQAH/FC5FW5JIGHOIQAH.LARGE.jpg

4. https://obrazki.elektroda.pl/1728627600_1493299237.png

Ale spróbuję. 10k będzie odpowiedni?

Link do komentarza
Share on other sites

Na zdjęciu widzę dwa przewody podłączone do czegoś, co chyba jest konwerterem usb/uart. Jak na mój gust to o jeden za mało.

Co do rezystorów - pozostawienie wiszącego pinu czasem działa, a czasem nie. Tak, 10k będzie odpowiedni.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O rany, myślałem że tamte GND odnosi się do samego urządzenia i nie jest potrzebne do wysyłania po serial porcie, bo i tak będzie "obwód zamknięty". Coś, że to jest "dodatkowe" jak 3.3V na tym konwerterze (mimo że prądowo nie wyciąga) i jak podłączę GND gdzie indziej to będzie działać.

Teraz działa i wykrywa wiele sieci. Co prawda tylko na 115200 baud, ale jednak.

Niestety flashtool nie działa nadal (gpio0 do gnd podłączone). Z nim jeszcze pokombinuję lub z innymi flashtoolami. Czytałem, że akurat one lubią nie działać bez powodu.

Dziękuję Ci bardzo. Wolę nie wiedzieć ile czasu by mi zajęło dojście do tego.

edit:

Zmieniłem konwerter na drugi (ten czerwony na micro usb). Flashtool wykrywa i flashuje.

Co ciekawe, ten czarny działał tylko na 115200 baud w UART, za to drugi czerwony nie działa na tym 115200 (mimo, że dioda mruga na niebiesko podczas wysyłania), tylko na 9600.

Ale najważniejsze, że łączy. W końcu! Dziękuję raz jeszcze 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.