Skocz do zawartości

Dobór silnika krokowego do sterowników


Blackberrys

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,

mam pytanie dotyczące doboru silników krokowych pod sterowniki.

Mam sterownik Pololu DRV8825 - sterownik silnika krokowego 45V/2,2A.

I teraz do niego chcę dobrać odpowiedni silnik krokowy jednak zgodnie z opisem jaki znalazłem "Silniki można zasilać napięciem od 8,2V do 45V"

Większość silników krokowych wg. opisów zasilane jest napięciem 3V...

Przeczytałem kilka różnych tematów zbliżonych do tego pytania i spotkałem się z opinią, żeby nie sugerować się napięciem zasilania silnika a poborem prądu na cewkę.

Trafiłem również w sterownik "xPro CNC v3" LINK gdzie z tego co się doczytałem jest również używany DRV8825.

Tak więc czy np. do tego sterownika lub po prostu do DRV8825 mogę podłączyć ? ten silnik ?

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz. Silniki krokowe zasilane są prądem, bo tylko z niego bierze się pole magnetyczne stojana. Napięcie na cewce jest tylko smutną konsekwencją jej rzeczywistej rezystancji i w zasadzie powinno być jak najmniejsze. To sterownik dba o prąd - jego wielkość i regulację. A napięcie zasilania sterownika powinno być wysokie - to z tego wynika "przewaga" drivera nad indukcyjnością uzwojenia i szansa na szybkie narastanie prądu w czasie komutacji faz.

EDIT: A Twój problem wydaje się trochę postawiony na głowie. Najpierw dobierasz silnik do wymagań: momentu, wielkości, ceny, przewidywanych maksymalnych obrotów itd a dopiero do niego szukasz sterownika i potem zasilania. Masz driver i po prostu chcesz się nim pobawić?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak mam DRV8825 ale ogólnie chcę dowiedzieć się trochę więcej nt. doboru sterowników pod silniki.

Reasumując Twoją odpowiedź rozumiem, że ogólnie (pomijając aspekty techniczne samego silnika do danej konstrukcji) sterownik dobieram głównie opierając się na poborze prądu na cewkę nie koniecznie zwracając uwagę na napięcie wymagane przez silnik, tak?

Jeszcze doszukałem się karty katalogowej gdzie jeśli dobrze rozumiem sterownik DRV8825 podaje napięcie wyjściowe 3.3V ... a nie w zakresie 8.2 do 45V..

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/drv8825.pdf

Czyli trochę inaczej jak w opisie na botland https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-krokowych/1324-pololu-drv8825-sterownik-silnika-krokowego-45v22a.html

Link do komentarza
Share on other sites

Tak kierujesz się w zasadzie wyłącznie prądem cewki. Sterownik nie daje żadnego określonego napięcia wyjściowego. Dobiera je dynamicznie tak, by to prąd był taki jaki ustawiłeś potencjometrem lub jak wynika z projektu drivera. Napięcie na cewce może zmieniać się w czasie pracy danej fazy od zera prawie do wartości zasilania sterownika i nic Cię to nie obchodzi. Traktuj wyjście takiego sterownika jak impulsowe źródło prądowe walczące o utrzymanie stałego prądu na indukcyjności poddawanej zakłóceniom. W zależności od przyjętego trybu pracy silnika (cało-, pół- lub mikrokrokowa) sterownik sam wyznacza sobie aktualnie potrzebny prąd fazy, będący zawsze jakimś ułamkiem (0..100%) prądu ustawionego jako maksymalny dla danego drivera/silnika/aplikacji.

EDIT: Nie odpowiadam za to co piszą w internecie i nie mam czasu się do tego odnosić. Wnioski sam wyciągaj.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.