Skocz do zawartości

"Software Defined Radio" tani kit z Chin


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

czy ktoś z forumowiczów uruchamiał może jakiś zestaw "Software Defined Radio" - SDR. Zakupiłem taki tani kit w chińskim sklepie i właśnie dotarł:

https://www.banggood.com/100KHz-1_7GHz-Full-Band-Software-Radio-HF-FM-AM-RTL-SDR-Receiver-Radio-Frequency-Modulation-Kit-p-1120249.html?rmmds=buy&cur_warehouse=CN

A tu link do instrukcji montażu:

http://img.banggood.com/file/products/20170109215514SKU472022.pdf

Ten kit jest zbudowany na bazie taniego dekodera telewizji cyfrowej (DVBT) opartym na chipie RTL2832U - wykorzystane zhackowane oprogramowanie do tego układu.

Idea wydaje się bardzo ciekawa - cały tor odbiorczy jest wykonany cyfrowo i w dodatku programowo (np. mieszacz i tor częstotliwości pośredniej i demodulacja sygnału). Zakres częstotliwości odbiornika od 100 KHz do 1,7 GHz i praktycznie wszystkie znane ludzkości sposoby modulacji sygnału radiowego (zmiany sposobu działania całkowicie programowe)

Zamieściłem post w kategorii "Elektronika" bo przynajmniej na razie nie ma działu DSP (Cyfrowe przetwarzanie Sygnałów) do którego temat by najbardziej pasował.

Kit ma bardzo dobre recenzje, więc mam nadzieję, że uda mi się go poprawnie uruchomić. Jest też sporo implementacji SDR wykonanych na układach FPGA, ale jak się zapewne domyślacie są dużo droższe od tego zestawu. Jakieś hinty do montażu i uruchomienia? A może ktoś chciałby po prostu podyskutować na ten temat, mnie wydaje się on bardzo interesujący.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie mam żadnych merytorycznych uwag odnośnie zestawu, ale... Kiedyś używałem tunera (~50 zł), dokładnie z tej aukcji: https://archiwum.allegro.pl/oferta/tuner-tv-usb-dvb-t-rtl2832u-r820t-odbiornik-sdr-i4629021627.html
do tego HDSDR. Działało na tyle dobrze i wygodnie, że szybko sprzedałem mój skaner UNIDEN UBC 355 CLT 🙂 Nałuch głównie na 2 m i 70 cm, anteny robione z mosiężnych rurek z "zielonego obi", straszyły sąsiadów z balkonu 🙂 Ogółem zabawa radiem jest super, zwłaszcza późno w nocy - niesamowity klimat. Żałuję, że trafiłem na krótkofalarstwo w czasach po największym rozkwicie. Te "ciekawsze" transmisje są niestety w większości kodowane, a dookoła szumi wszędobylska chińszczyzna. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.