Skocz do zawartości

Atmel Studio 7.0 - licencjonowanie


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

mam kilka pytań dotyczących najnowszej wersji "Atmel Studio 7.0" a konkretnie licencjonowania tego produktu.

W tej wersji "Atmel Studio" możemy zainstalować 3 kompilatory (korzystając z instalatora offline pobranego z ich strony):

1) Atmel/AVR - 8-mio bitowe CPU

2) Atmel - 32 bitowe CPU

3) Atmel SAM - mocniejsze ARM.

Jak widzę samo środowisko jest oparte na "Visual Studio" Microsoftu, co jest fajne. Dotychczas nie korzystałem z "Atmel Studio", gdy miałem potrzebę programowania AVR'ów to używałem darmowego kompilatora "WIN AVR" + IDE "Code Blocks" (Windows). Teraz zainteresowałem się tym środowiskiem - stąd moje pytania.

Czytając informacje odnośnie licencjonowania mam trochę "mętlik" w głowie.

Chciałem się zapytać jak wygląda licencjonowanie produktu dla celów komercyjnych, oraz osobno do wykorzystanie amatorskiego.

Czy każdy z tych trzech kompilatorów jest licencjonowany osobno, czy też jest licencja na całość "Atmel Studio 7.0"?

Za wszelkie uwagi dziękuję z góry.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
Link do komentarza
Share on other sites

A który dokładnie kompilator Cię interesuje? Ja pracuję przy sama5d2, ale wtedy najlepiej działa gcc - chociaż może ostatnio Atmel coś nowego przygotował, chętnie się dowiem.

Ogólnie większość środowisk to tylko graficzne nakładki, warto sprawdzić czy przypadkiem nie sprzedają darmowego gcc...

Link do komentarza
Share on other sites

18 minut temu, Elvis napisał:

A który dokładnie kompilator Cię interesuje? Ja pracuję przy sama5d2, ale wtedy najlepiej działa gcc - chociaż może ostatnio Atmel coś nowego przygotował, chętnie się dowiem.

Ogólnie większość środowisk to tylko graficzne nakładki, warto sprawdzić czy przypadkiem nie sprzedają darmowego gcc...

Cześć Elvis,

ogólnie interesują mnie wszystkie trzy. Czy to jest podobnie jak np. w Raisonance Ride7, że samo środowisko jest darmowe a trzeba nabyć licencję na konkretny kompilator np. "ARM-Kit". Interesuje mnie licencjonowanie zarówno do celów komercyjnych jak i użycia amatorskiego (i czy są w takich przypadkach różnice w licencji). Dla Raisonance :"ARM-Kit" jest również licencja lite (komercyjna) na kompilator, która różni się od professional/(enterprise) ograniczeniem wielkości kodu wynikowego do 64 KB.

Interesują mnie wszystkie szczegóły dotyczące licencjonowania produktu i wszystkich kompilatorów.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 minutę temu, Elvis napisał:

Nie wiem czy piszemy o tym samym, ale na stronie: http://www.microchip.com/mplab/avr-support/avr-and-arm-toolchains-(c-compilers)

są opisane kompilatory pod Atmel Studio i o ile dobrze widzę, wszystkie są na licencji GNU.

No i stąd moje pytania - właśnie to wcześniej przeczytałem i nie mogłem uwierzyć 😉

Jeśli dobrze rozumiem, to mogę używać "Atmel Studio 7.0" z dowolnym z trzech kompilatorów na darmowej licencji GNU - także do celów komercyjnych?

Stąd byłem "skonfudowany", bo taki raj rzadko się zdarza.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio wszystko jest na gcc, więc nie ma się co dziwić. Oczywiście GNU ma swoje wady, bo o ile kompilator jest darmowy, ale biblioteki na LGPL nie zawsze są strawne.

Z drugiej strony wszyscy używają i jakoś pozwów na razie z tego powodu nie było.

Niestety gcc nie zawsze generuje optymalny kod, ale wszystko co Arduino-podobne na tym działa i mało osób narzeka. Więc moim zdaniem to tylko lepiej - gcc jest darmowe, Atmel Studio też, a jak będą chcieli kasę lub w nowej wersji coś popsują to można pisać kod w notatniku i też bedzie dobrze 🙂

  • Pomogłeś! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.