Skocz do zawartości

Sterowanie Falownikiem


bidzi

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim.

Potrzebuję pomocy, mam do zrobienia projekt sterowania silnikiem z wykorzystaniem falownika i enkodera absolutnego, zadanie jest o tyle utrudnione że falownik firmy invent goodrive10 nie posiada wejścia na enkoder.

Postanowiłem, że wykorzystam arduino i stworzę funkcję która zamieni wartości enkodera na sygnał pwm tylko tu pojawia się problem zakres napięcia sterowania falownikiem jest od 0 do 10v a arduino daje maksymalnie 5v i nie jestem pewien jak rozwiązać ten problem. Macie jakieś pomysły?

A może ktoś ma inne rozwiązanie dodam że falownik można sterować prądem 0-20mA

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Share on other sites

Obie metody są proste. W sterowaniu napięciowym wystarczy zrobić wzmacniacz x2 robiący z sygnału 0..5V zakres 0..10V, ale taki wzmacniacz potrzebuje także zasilania min. 10V. W sterowanu pętlą prądową 0..20mA musisz zrobić nadajnik prądu czyli konwerter napięcia analogowego 0..5V wychodzącego z Arduino (najpierw musisz je uzyskać z cyfrowego PWM) na prąd, który wysłasz kablem a ten wraca do Ciebie drugim - dlatego "pętla".

Z tego co widzę w instrukcji, falownik wyprowadza zasilanie +10V i +24V. Z dowolnego z nich możesz skorzystać budując stopień wyjściowy pośredniczący między procesorem a falownikiem. Potrzebujesz wzmacniacz operacyjny za 2zł i kilka oporników. Najpierw powinieneś jednak zdecydować, czy chcesz mieć izolację między Arduino a falownikiem. Jeśli tak, sprawy się trochę komplikują.

Możesz też kupić gotowca, po ustawieniu zakresu wejściowego na 0-2.5V lub 0-5V powinien pasować:

https://allegro.pl/przetwornik-0-10v-na-4-20ma-konwerter-sygnalu-0-5v-i7387631063.html

Jeżeli nie da się go ustawić na zakres wyjściowy 0-20mA (bo ma domyślnie 4-20mA) to będziesz musiał w falowniku ustawić dolny próg wejścia analogowego na 20%.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zacznij od zastanowienia się jaką informację oddaje enkoder a jaką niesie napięcie/prąd i jak to dopasować, bo przecież falownik potrzebuje sygnału sterowania prędkością a nie położeniem wału silnika. Jeżeli masz enkoder absolutny, taki co wypuszcza z siebie np. 10 bitów, to dostajesz pozycję wałka silnika. Zaczynasz od zera, jedziesz do 360 stopni (wyrażonych w postaci liczby binarnej) a następnie zawijasz się znów do zera po każdym obrocie. Możesz to zamienić na napięcie, prostym przetwornikiem DAC, ale jaki ma sens taka piła analogowa w kontekście falownika? Z kolei enkoder kwadraturowy oddaje impulsy, np. 1024 na każdy obrót wałka. Co tu chcesz zamienić na napięcie? Jedyne co mógłbyś zrobić to konwersja częstotliwości tych impulsów na wielkość analogową w przetworniku f/U.

Może napisz otwarcie co kombinujesz albo inaczej, co dokładnie znaczy "projekt sterowania silnikiem z wykorzystaniem falownika i enkodera absolutnego" - jak to rozumiesz i co chcesz nastawiać, jaką wielkość regulować? Prędkość silnika czy położenie wału?

Edytowano przez marek1707
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.