Skocz do zawartości

NodeMCU ESP 8266 brak możliwości wgrania kodu


Tedy23

Pomocna odpowiedź

Witam tak jak w temacie nie mogę wgrać kodu do płytki  NodeMCU. Przylutowałem ją do płytki uniwersalnej i ciągle wyskakuje mi błąd:

Arduino:1.8.7 (Windows Store 1.8.15.0) (Windows 10), Płytka:"NodeMCU 1.0 (ESP-12E Module), 80 MHz, 115200, 4M (3M SPIFFS)"
Nieznana płytka nodemcuv2 (platforma esp8266, pakiet esp8266)
Błąd kompilacji dla płytki NodeMCU 1.0 (ESP-12E Module).

Starałem się polutować bardzo ostrożnie każdy pin i jestem pewien że nie zwarłem żadnych. Czy jest w stanie ktoś mi pomóc z tą zabawką? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.10.2018 o 01:21, kaczakat napisał:

Piszesz o wgrywaniu kodu, a wypisałeś błąd KOMPILACJI, czyli nie przeszedł jeszcze do etapu wgrywania. A tak poza tym to pokaż co masz, bo albo lutujesz, albo masz NodeMCU z USB. 

Coś takiego posiadam.

IMG_20181008_182348.jpg Przechwytywanie.PNG

Link do komentarza
Share on other sites

No nie wiedziałem, że takie coś jest sprzedawane w postaci DIY, zwykle jest coś takiego: https://botland.com.pl/moduly-wifi/8241-modul-wifi-esp8266-nodemcu-v3.html?search_query=node&results=36. Pomijając montaż, bo to jest zupełnie nieistotne, możesz nawet nie mieć żadnej płytki w promieniu 100km od komputera, jeśli masz prawidłowo skonfigurowane środowisko efektem końcowym kompilacji poprawnego programu, np. z przykładów, jest komunikat o zakończeniu kompilacji i ewentualne podsumowanie - ilość zajętego FLASH i RAM.  Jak nie kompiluje, czegoś Ci brakuje. Odinstaluj cały dodatek do ESP i zainstaluj ponownie. Przydatna może być instrukcja stąd: https://github.com/esp8266/Arduino , konkretnie od akapitu  "Installing with Boards Manager".

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to teraz możemy porozmawiać o tym co leży na biurku. Ten błąd niewiele mówi, wejdź w ustawienia i zaznacz V przy "Show verbose outpu during:" UPLOAD. Po polsku będzie coś o komunikatach podczas wgrywania. Pokaż cały komunikat od linijki gdzie kończy kompilację podsumowaniem o ilości FLASH i RAM.

Jak podłączasz płytkę to pojawia Ci się dodatkowy port do wyboru w`ustawieniach płytki (narzędzia/tools)? Od razu sprawdź na jaki port wgrywasz, jaką masz ustawioną prędkość.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

image.thumb.png.20fd1795b55458a9834095554e9600f7.png

Dodam że podczas próby updatu firmwaru dostaje coś takiego:

 image.thumb.png.85ae3691734b7d22141ca9e5e54ec4be.png

Sam komputer rozpoznaj urządzenie a przy próbie ręcznego updatu sterowników wyświetla komunikat że są najnowsze zainstalowane 

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wrzucaj fotek, wklejaj tekst w code (<>) ikonka powyżej. Niestety to nie jest czytelne. Może się zdarzyć, że miałeś otworzony monitor portu na COM3 w Arduino, odłączyłeś płytkę i podłączyłeś ponownie zapominając o zamknięciu okna terminala, inny program go użył i się zawiesił, po czym próbujesz wgrywać. Jeśli coś w ten deseń nie wystąpiło to albo masz problem ze sterownikami albo faktycznie moduł konwertera UART-USB na płytce jest uszkodzony ( zrestartuj Windows, spróbuj na innym komputerze).

Edit:

Może uszkodzony jest tylko moduł reset, nie zmieniaj płytki na generic, masz NODE to używaj NODE, 1.0.

Spróbuj podłączyć płytkę, wcisnąć przycisk flash, trzymając dalej wciśnij reset i puść, potem puść przycisk flash, odpal wgrywanie.

Edytowano przez kaczakat
Link do komentarza
Share on other sites

esptool v0.4.13 - (c) 2014 Ch. Klippel <ck@atelier-klippel.de>
	setting board to ck
	setting baudrate from 115200 to 115200
	setting port from COM1 to COM3
	setting address from 0x00000000 to 0x00000000
	espcomm_upload_file
	espcomm_upload_mem
	setting serial port timeouts to 1000 ms
Podczas ładowania szkicu wystąpił błąd
opening bootloader
resetting board
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
resetting board
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
resetting board
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
trying to connect
	flush start
	setting serial port timeouts to 1 ms
	setting serial port timeouts to 1000 ms
	flush complete
	espcomm_send_command: sending command header
	espcomm_send_command: sending command payload
	read 0, requested 1
warning: espcomm_sync failed
error: espcomm_open failed
error: espcomm_upload_mem failed

Nie korzystałem z monitoru portu COM3. Kupiłem płytkę i nie miałem za duzo czasu żeby się pobawić. Raz ją włączyłem a potem postanowiłem ją przylutować i klops. System dzisiaj był stawiany na nowo (całkowity format) więc to nie wina systemu ;/ niestety


 

Link do komentarza
Share on other sites

Zerknij jeszcze do poprzedniego wpisu, dodałem tam coś. Przyczyną może być też kiepski kabel, użyj możliwie krótkiego i z USB o dobrym napięciu, żeby nie było jakieś 4.4V, najlepiej 5-5.1V, o ile masz np. jakiegoś USBDocktora by to sprawdzić. Niestety przydałaby Ci się inna płytka z ESP8266 żeby mieć pewność, że ta jest uszkodzona.

Link do komentarza
Share on other sites

24 minuty temu, kaczakat napisał:

Nie wrzucaj fotek, wklejaj tekst w code (<>) ikonka powyżej. Niestety to nie jest czytelne. Może się zdarzyć, że miałeś otworzony monitor portu na COM3 w Arduino, odłączyłeś płytkę i podłączyłeś ponownie zapominając o zamknięciu okna terminala, inny program go użył i się zawiesił, po czym próbujesz wgrywać. Jeśli coś w ten deseń nie wystąpiło to albo masz problem ze sterownikami albo faktycznie moduł konwertera UART-USB na płytce jest uszkodzony ( zrestartuj Windows, spróbuj na innym komputerze).

Edit:

Może uszkodzony jest tylko moduł reset, nie zmieniaj płytki na generic, masz NODE to używaj NODE, 1.0.

Spróbuj podłączyć płytkę, wcisnąć przycisk flash, trzymając dalej wciśnij reset i puść, potem puść przycisk flash, odpal wgrywanie.

Spróbowałem tak jak wspomniałeś z przyciskami efekt ten sam. 😕 no nic chyba czas pogodzić się że płytka umarła. Zamówiłem właśnie drugą płytkę  ( w koćcu to 20 zł więc nie jest  to kosmos) pewnie ok piątku będę mógł sprawdzić czy na 100% jest padnięta. 

 

A tak na przyszłość w jaki sposób mogę uszkodzić płytkę ? Jak na razie miałem styczność tylko z arduino uno a tam wszystko śmiga do teraz. Po prostu nie chce zniszczyć sobie kolejnej płytki :P.

Dziękuję bardzo za poświęcony czas  i chęć na tłumaczenie tego wszystkiego. 

Link do komentarza
Share on other sites

Prawdę mówiąc ciężko uszkodzić płytkę, bawię się już nimi ze dwa lata, pierwsza ESP01 miała fabrycznie błędny rezystor przy "power led" i poczekałem aż się  zamienił powoli w areozol i działa do dzisiaj bez tego led, kupiłem wtedy dwie więc w drugiej wylutowałem ten rezystor by nie męczyć ścieżek. Czasami nie programuje bo jest luźne złącze USB, bo kiepski kabel, bo za duża prędkość (zobacz jeszcze 9600, ale problemy to mogą się zdarzać jak się wgrywa 900kb/s),  wymiana na kabel z bardziej ciasną wtyczką, krótszy, podpięcie do portu USB 3.0 zamiast do cienkiego HUBa USB rozwiązuje problem. Ale mam całe biurko zawalone tymi gadżetami to jak jedno nie działa to od razu mogę zweryfikować co jest powodem.

Edit:

No i jeszcze jedno. Możesz sobie odpalić terminal na 74kb zrobić reset, popatrzeć czy coś wypisze, zrobić reset w trybie flash jak opisałem wcześniej, popatrzeć czy jest inaczej. Jak nic nie ma to brak komunikacji między ESP a PC.

To wypisał mój:

Zwykły reset:
 ets Jan  8 2013,rst cause:2, boot mode:(3,6)

load 0x4010f000, len 1384, room 16 
tail 8
chksum 0x2d
csum 0x2d
vbb28d4a3

Reset "flash":
 ets Jan  8 2013,rst cause:2, boot mode:(1,6)

 

Edytowano przez kaczakat
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.