Skocz do zawarto┼Ťci

Mechanika

manter2

Pomocna odpowied┼║

Czesc

Jestem kompletnie zielony i dlatego pisze tutaj

O elektronice troche wiem ale nic o mechanice

(Jakies podstawy itp)

Wiec prosze was a byscie mi cos napisali na ten temat czy cos ­čśů

chodzi mi o nazwy ­čÖé

nazwy silnikow , czujnikow Itd.

Z gory Dziekuje ­čśëÔŁŚ

Wiem jest zakladka mechanika ale napisalem to Tutaj

poniewaz jestem zielony i chodzi mi tylko o podstawy ;]

Komentarz dodany przez: Sabre

Przede wszystkim dioda to nie forum o pokemonach, popraw prosz─Ö wielko┼Ť─ç liter.

Chodzi mi o jakies Nazwy silnikow jakies podstawy itp!

Komentarz dodany przez: Sabre

W jakim celu piszesz każdy wyraz z dużej litery? Już ci pisałem, że to nie forum o pokemonach. Popraw to proszę.

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

Ehh po pierwsze je┼Ťli chcesz zaj─ů─ç si─Ö robotyk─ů musisz wiedzie─ç ┼╝e to nie b─Ödzie cie kosztowa─ç 20z┼é tylko wi─Öcej. Po pierwsze przeczytaj wszystkie tematy znajduj─ůce si─Ö na g├│rze strony tzn dzisiaj wieczorem albo jutro bo dzi┼Ť serwer przechodzi ma┼éy remont. Dalej je┼Ťli chcesz si─Ö nauczy─ç elektroniki polecam ci kurs "O┼Ťla ┼é─ůczka" http://sklep.avt.com.pl/p/pl/48759/elektroniczny+zestaw+edukacyjny.html tak jak m├│wie kurs nie jest tani ale b─Ödziesz posiada┼é ju┼╝ spor─ů wiedz─Ö o elektronice i przy okazji b─Ödziesz mia┼é ju┼╝ kilka cz─Ö┼Ťci do budowy robot├│w.

A silniki mog─ů by─ç to np. przerobione serwa modelarskie, silniki krokowe albo silniki DC. Ale to ju┼╝ zostawiam ekspertom bo sam nie mam zbyt du┼╝ej wiedzy o silnikach elektrycznych.

• Pomog┼ée┼Ť! 1

Je┼Ťli chodzi Ci o dobre, markowe silniki, to szukaj firm Portescap, Maxon, Faulhaber. Zak┼éadam jednak, ┼╝e bud┼╝et najprawdopodobniej nie pozwoli Ci na ich zakup (cho─ç zdarzaj─ů si─Ö przecenione sztuki z demonta┼╝u). Do nap─Öd├│w robot├│w tanim i wygodnym wyj┼Ťciem s─ů przerobione serwa modelarskie - mo┼╝na dosta─ç na allegro nawet za mniej ni┼╝ 20 z┼é sztuka (trzeba si─Ö troch─Ö poczai─ç); mo┼╝esz te┼╝ wykorzysta─ç silniki z r├│┼╝nych urz─ůdze┼ä typu cd-rom, ale wymagaj─ů one zrobienia zwykle od podstaw przek┼éadni (maj─ů wysokie obroty, ale s┼éaby moment obrotowy) - co mimo wszystko odradzam pocz─ůtkuj─ůcym bez do┼Ťwiadczenia (potrafi nie┼║le zniech─Öci─ç).

Alternatyw─ů s─ů ta┼äsze silniki zakupione np. tutaj lub tutaj. Niekt├│rzy sprowadzaj─ů te┼╝ nap─Ödy z tej zagranicznej strony, ale trzeba si─Ö liczy─ç z kosztami wysy┼éki (najlepiej zamawia─ç wi─Öcej np. robi─ůc zrzut─Ö ze znajomymi, lub wybieraj─ůc r├│wnie┼╝ inne potrzebne cz─Ö┼Ťci niedost─Öpne w Polsce).

Silniki krokowe odradzam, bo pocz─ůtkuj─ůcy mog─ů mie─ç problemy ze sterowaniem (wymagaj─ů specjalnych uk┼éad├│w i innego sposobu sterowania ni┼╝ zwyk┼ée DC).

Najcz─Ö┼Ťciej stosowane "czujniki" to transoptory odbiciowe np. TCRT5000, CNY70 do wykrywania linii kontrastuj─ůcej z t┼éem, dalmierze tzw. SHARPy do wykrywania przeszk├│d - wszystko dzia┼éa w pa┼Ťmie podczerwieni, s─ů te┼╝ dalmierze dzia┼éaj─ůce na zasadzie sonaru wykorzystuj─ůce przetworniki ultrad┼║wi─Ökowe, a najprostsze czujniki to po prostu prze┼é─ůczniki tzw. kra┼äc├│wki, wykrywaj─ůce fizyczny kontakt z przeszkod─ů. Wykorzystuje si─Ö te┼╝ czasami laserowe/diodowe czujniki wykrywania przesuni─Öcia (stosowane np. w myszkach optycznych), ale wystarczy, ┼╝e zapoznasz si─Ö z wymienionymi powy┼╝ej. Mam nadziej─Ö, ┼╝e niczego nie pomin─ů┼éem.

Na przysz┼éo┼Ť─ç sprecyzuj pytania, nauczy─ç si─Ö od zera musisz sam - forum jest po to, by rozwiewa─ç ewentualne w─ůtpliwo┼Ťci.

Aż dziwne, że chciało mi się produkować... Powodzenia

• Pomog┼ée┼Ť! 1

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.