Skocz do zawartości

Robot minisumo


miszczu18

Pomocna odpowiedź

Cześć. Zaczynam zabawę z elektroniką więc proszę nie bić 😄Próbuję zrobić robota w kategorii minisumo (z tym że będzie na razie odpalany na przycisk). Mam problem bo pierwszy raz używam Eagle i zrodził mi się w głowie taki problem, że nie wiem czy muszę odbijać jakoś tą płytkę do wydruku, a może przed rozpoczęciem projektowania. Plan jest taki, że ścieżki mają być pod spodem płytki, czujniki linii (CNY70) też- użyłem do nich lustra w programie (nie wiem czy powinienem), reszta elementów ma być na górze (elektronika, silniki). Jest bardzo źle?

1354968937_pytka.thumb.PNG.a28b44513bc070c9bd44881aae098dfa.PNG379593171_pytkabrd.thumb.PNG.c3ee49b8c7ba80f2382d36340049ee3a.PNG

 

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, miszczu18 napisał:

Mam problem bo pierwszy raz używam Eagle i zrodził mi się w głowie taki problem, że nie wiem czy muszę odbijać jakoś tą płytkę do wydruku, a może przed rozpoczęciem projektowania. Plan jest taki, że ścieżki mają być pod spodem płytki, czujniki linii (CNY70) też- użyłem do nich lustra w programie (nie wiem czy powinienem), reszta elementów ma być na górze (elektronika, silniki).

To co w EAGLE jest na niebiesko to spód płytki, więc nie musisz nic ręcznie odbijać. Ten widok (z Twojego zrzutu) to jest tak, jakbyś spoglądał z góry na płytkę, która jest z przezroczystego laminatu i widziałbyś ścieżki, które są pod spodem 😉 Nie wiem tylko jak chcesz zamontować CNY70, bo samo odbicie czujników nie sprawiło przecież, że pady do lutowania znalazły się po drugiej stronie - jak chcesz to dokładnie przylutować?

Płytkę chcesz robić samodzielnie czy będziesz gdzieś zlecał?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chciałem spróbować je przylutować od dołu tak jak w tym poradniku. Myślałem, że odbicie tych czujników sprawi że będą tak jakby patrzyły w dół a nie w górę.

Płytkę chcę spróbować zrobić sam, może się czegoś nauczę 😉

Odpalając znowu ten poradnik zorientowałem się, że mam złe czujniki, wersja poprawiona:

1081285728_pytkabrd.thumb.PNG.8d8e38c84bbd4042d68dbbf53e638621.PNG

 

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, miszczu18 napisał:

Chciałem spróbować je przylutować od dołu tak jak w tym poradniku. Myślałem, że odbicie tych czujników sprawi że będą tak jakby patrzyły w dół a nie w górę.

Tak, tak - jeśli je odbijesz to powinno być dobrze. Chciałem się tylko upewnić, że wiesz jak będziesz musiał je zamontować (i że będzie ciasno przy lutowaniu). Jak wzorujesz się na tamtym poradniku to nie powinieneś mieć problemów 😉 Tylko teraz chyba jeden czujnik jest u Ciebie odwrócony o 180 stopni względem drugiego, dobrze widzę? Specjalnie tak chciałeś? W linkowanym przez Ciebie poradniku oba były umieszczone tak samo.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

15 minut temu, miszczu18 napisał:

To sprawiłoby jakąś różnicę oprócz wyglądu?

Raczej nie, ale łatwo byłoby się pomylić przy montażu. Jeszcze patrząc na schemat to dlaczego zdecydowałeś się na dwa mostki L293D? Nie szybciej/taniej/wygodniej byłoby wsadzić mały moduł np. z jednym TB6612 albo jakimś DRV?

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 8.11.2018 o 17:30, miszczu18 napisał:

Za bardzo zasugerowałem się tym kursem.

Tak jak wspomniałem, tamten kurs jest już dość stary, teraz popularniejsze są już inne układy i moduły. Oczywiście L293D nadal będzie działał - sam używam go jeszcze cały czas, gdy trzeba komuś pokazać działanie mostka w praktyce. Jest to bardzo wygodny w użyciu układ. Po prostu widząc u Ciebie moduł Arduino zastanawiałem się dlaczego nie używasz również modułu z mostkiem. Jednak spokojnie, to nic złego, nie masz co się martwić - też będzie działało 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.