Skocz do zawartości

Porady dla przyszłego automatyka


PRC

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Jestem na drugim roku AiR, w te wakacje chciałbym spróbować dostać się na jakaś praktykę, od jakiegoś czasu sprawdzam (nie powiem żeby bardzo regularnie, ale w miarę często) oferty pracy dla automatyków. Z tego co zauważyłem możliwość zatrudnienia jest w : utrzymaniu ruchu, projektowaniu i programowaniu PLC. Ja bym raczej szedł w pierwsze lub trzecie, ale byłbym wdzięczny jeśli Ci którzy pracują/pracowali w którejś z tych branż napisali jak wygląda taka praca, czy polecacie i CO NAJWAŻNIEJSZE: jakie zdolności powinien mieć taki automatyk na tych stanowiskach?

Z tego co zauważyłem w ofertach pracy najczęściej wymagane są PLC Siemensa, ew. Allen Bradley lub Mitsubishi, czasem AVR, obwody, napędy elektryczne, mechaniczne, pneumatyczne i hydrauliczne, schematy elektryczne, czasem tez AutoCAD lub Eplan no i SEP do 1 kV. Czy dodalibyście coś jeszcze? Zwłaszcza dla programisty i utrzymania ruchu (ale projektant też)? Czy znajomość AVR w tej pracy mi się szczególnie przyda, czy lepiej skoncentrować się na PLC? Tak samo z obwodami i napędami innymi niż elektryczne. No i jaką literaturę byście polecali do nauki? Na uczelni mam tzw. otwarte laboratorium cyfrowe dot. PLC Simenesa, więc raz na tydzień mogę przyjść i pracować, przy własnych projektach, jest też klik fajnych kół i jakieś kursy SEP i AutoCAD, więc mógłbym te rzeczy poćwiczyć, ale czy uważacie że wszystkie warto czy skoncentrować się tylko na PLC?

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedź i przepraszam jeśli trafiłem w zły dział.

Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, Treker napisał:

@PRC, akurat PLC to nie moja bajka, więc nie będę nic doradzał (poczekaj na opinie innych), ale podrzucę artykuł, który może być dla Ciebie pomocny: Jak w praktyce wygląda studiowanie Automatyki i Robotyki?

Cześć,

sam pracuję jako programista, ale mam codziennie kontakt z kolegami automatykami. Akurat w naszej firmie używane są głównie PLC Mitsubishi. Poza typowymi zadaniami dla PLC jeśli możesz to poćwicz komunikację sterowników PLC z innymi systemami. Protokoły które się spotyka często to NMEA (rózne wersje) po RS485, Modbus RTU (po RS485), CAN Bus, Profinet (ulepszony "przemysłowy" Ethernet). Właściwie któryś z tych protokołów jest wykorzystywany w każdym projekcie.

Poza tym:  napędy elektryczne, mechaniczne, pneumatyczne i hydrauliczne, schematy elektryczne,  AutoCAD "is the must".

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@PRC no niestety, jak widać nie mamy tu zbyt wielu automatyków (albo siedzą cicho) 😉

Dnia 12.11.2018 o 19:04, PRC napisał:

Czy znajomość AVR w tej pracy mi się szczególnie przyda, czy lepiej skoncentrować się na PLC?

Jeśli chodzi o kwestę programowania to na pewno w przypadku automatyka znajomość PLC będzie bardzo ważna. Wydaje mi się jednak, że każda osoba z AIR prędzej czy później spotka się z AVR lub innymi mikrokontrolerami. Może sprawdź plan swoich studiów i zobacz czy będziesz miał później takie przedmioty. Ja na AiR miałem właśnie AVRki, więc taka wiedza i tak się przydaje (nawet "tylko" do zaliczenia takiego przedmiotu).

Link do komentarza
Share on other sites

No dzięki, mam na tych studiach AVR, akurat na tym semestrze i na następnym. Pytam tylko bo chce wiedzieć czy mi się to do czegokolwiek przyda. Bo mamy tez dużo przedmiotów jak np.: inżynieria materiałowa (gdzie badamy przewodność dielektrykow) albo wymownie nazwane równania różniczkowe zwyczajne, które wątpię aby do czego kolwiek po studiach mi się przydały (niby mamy te różniczki na obwodach, ale jak pytałem mojego ojca inżyniera budowlańca czy całki mu się kiedykolwiek przydały to powiedział ze na egzaminie na studiach 30 lat temu).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.