Skocz do zawartości

czujnik przeszkody TSOP1736 dioda IR


Luko

Pomocna odpowiedź

Po dłuższej walce z TSOP1736 diodami IR i Bascom`oem udało mi się zbudować w miarę działający czujnik przeszkód. Problem jest tylko taki że nie bardzo mam pojęcie jak optymalnie ustawić względem siebie diody, chwilowo testowane jest rozwiązanie takie jak zamieściłem na zdjęciach, ogólnie działa ale nie zawsze tak jak bym tego oczekiwał. Czy odbiornik należy jakoś odsłonić nadawczych? Ustawić go pionowo czy poziomo? W kwestii rozstawu nadawczych, max rozstaw to może być około 4cm, czyli po 2cm od osi czujnika. Bo mówiąc szczerze nie bardzo mam już pomysły na to 🙂. Może dodam jeszcze tylko tyle że to płytka testowa 😃 dlatego tak to partyzancko trochę wygląda 😃

IMG_4aa59efcdcf708788.jpg

IMG_4aa59f6e9244a2665.jpg

IMG_4aa59f965ba295666.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Witam z tego co wiem to ten czujnik a raczej odbiornik montuje się pionowo, moje roboty też używają tego rozwiązania tyle że z jedną diodą IRED i nie zawsze reagują na czas, reakcja ich jest wyższa jak szybciej się poruszają.

Link do komentarza
Share on other sites

Pionowo. TSOPki sa bardzo wrazliwe na promieniowanie diod nadawczych wiec musisz zarowno diody jak i same odbiorniki oslonic ciemna tasma izolacyjna albo rurkami termokurczliwymi.

Ja mam to rozwiazane tak:

IMG_4aa605e22e6264544.jpg

IMG_4aa605fc61b681858.jpg

Jak widac uzylem niebieskiej tasmy izolacyjnej - sprawdza sie dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Moje ustawienie TSOPa wynikło trochę z noty katalogowej, ponieważ z niej jakimś cudem wywnioskowałem że czubek tego zaokrąglenia jest odbiornikiem 🙂. jak się okazało to czy na leżąco czy na stojąco i tak czujnik działa tak samo, czasem dostaje jakiegoś świrka i odbiera przeszkody wirtualne 🙂, ale to już chyba tak musi po prostu być.

da się jakoś sterować czułością takiego układu? Tzn wypadałoby chyba sterować jasnością diody poprzez rezystor? Aktualnie mam wrzucone R360 przed diody, co się przelicza na około 5 - 6 cm zasięgu max, a no i jeszcze jedno pytanie ... w moim układzie w wersji testowej spaliłem chyba 6 diod IR, chociaż wszystko było dobrze podłączone, masa do masy, rezystor plus do sygnału z procka,a rezystor 360 raczej w porównaniu do 200 która powinna być zastosowana w układzie raczej nie powinien dopuścić do spalenia 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

jak sterujesz diodami nadawczymi?

Genralnie charakterystyka czulosci odbiornika w zaleznosci od czestotliwosci wiazki ma bardzo strome zbocza - innymi slowy nawet niewielkie odstepstwo od f znamionewej 36 kHz owocuje sporym spadkiem czulosci.

U mnie udaje sie skutecznie wykrywac przeszkody z odleglsci 70-90cm

Charakterystyka:

IMG_4aa6251a1ff1d3366.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z racji tego że jestem dość początkujący wybrałem trochę dziwne rozwiązanie, a mianowicie wygenerowałem sygnał w taki sposób

Sub Sdlewa
  D = 1
  For A0 = 0 To 32 Step 1
     Porta.0 = 1
     Waitus 13.5
     Porta.0 = 0
     Waitus 13.5
  Next A
End Sub

co ogólnie działa 🙂, choć wiem że procek ma rozwiązania które by pozwoliły to zaprogramować, to takie rozwiązanie było dla mnie najszybsze i najprostsze, bo przy okazji mam 2 diody na różnych portach dzięki czemu łatwo jest mi wykryć odpbicie sygnału.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.