Skocz do zawartości

Brak reakcji na mysz/klawiaturę przez VNC przy wyświetlaczu dotykowym


anki

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry! Mam nieco inny problem z komunikacją VNC. Moja malinka jest w obudowie z wyświetlaczem dotykowym, bez problemu korzystam z tegoż wyświetlacza i klawiatury, ale też łączę się przez ssh z komputera Ubuntu. Na Ubuntu zainstalowałem VNC viewer choć w systemie jest też Remmina. Na początku zdalny pulpit był zupełnie czarny, jak to wcześniej już opisano. Pewnie po aktualizacji systemu malinki, udało się coś zobaczyć... Klient VNC pokazuje wiernie obraz taki jak na ekraniku malinki, ale nie daje mi możliwości pracy -- nie reaguje ani na klawiaturę ani mysz komputera zdalnego. Czy to ma związek z wyświetlaczem malinki?

Link do komentarza
Share on other sites

Co to za wyświetlacz/panel dotykowy? Jak jest podłączony do RPi?

PS Temat wydzieliłem z kursu Raspberry Pi, bo dotyczy innego sprzętu niż używany w tamtym poradniku.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Podobno to oficjalny wyświetlacz Raspberry Pi, 7" podłączony do złącza "display" podobnie jak kamera podłączona jest do swojego złącza. Tak czy owak, w okienku klienta VNC widzę wszystko to, co dzieje się na wyświetlaczu, ale na tym koniec komunikacji z malinką. Kursor w konsoli VNC jest małym kwadracikiem...

Wywołanie "Informacji" w konsoli VNC daje też ciekawą informację: rozdzielczość wynosi tu 800x480 a nie tyle ile określiłem w ustawieniach malinki. Sprawdzę sytuację, po odłączeniu wspomnianego wyświetlacza.

Sprawdziłem bez displaya. Żadnej zmiany, tzn. brak możliwości korzystania z konsoli VNC...

Edytowano przez anki
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, anki napisał:

Wywołanie "Informacji" w konsoli VNC daje też ciekawą informację: rozdzielczość wynosi tu 800x480 a nie tyle ile określiłem w ustawieniach malinki. Sprawdzę sytuację, po odłączeniu wspomnianego wyświetlacza.

A ile ustawiłeś w ustawieniach malinki (800x480px to poprawna rozdzielczość dla oficjalnego wyświetlacza RPi).

5 godzin temu, anki napisał:

Kursor w konsoli VNC jest małym kwadracikiem...

Wpiąłem przed chwilą ten wyświetlacz do Raspberry Pi, podłączyłem się zdalnie po VNC (z Windowsa) i u mnie przy takiej konfiguracji myszka normalnie działa. W VNC też widzę kursor w formie małego kwadracika, ale za nim podążą zwykły kursor (widzę go na LCD i na połączeniu VNC). Nie wyłączyłeś gdzieś przypadkiem w ustawieniach widoku tego kursora 😉?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z ciekawości postanowiłem sprawdzić, czy u mnie VNC działa i mogę potwierdzić, że bez problemu. Używam starszej wersji RPi3, do tego dedykowany wyświetlacz po DSI, a na PC też Ubuntu.

Warto zwrócić uwagę na klienta VNC - ja używam realVNC-viewer, tak jak opisywaliśmy w kursie. Czasem są problemy z innymi klientami.

Kolejna sprawa to wersja Raspbiana. Testowałem na najnowszej, czyli 2018-11-13-lite.

Przy okazji ciekawostka - wersja Desktop nie chciała się uruchomić, wykładał się kernel podczas startu systemu. Może ktoś miał podobne przejścia? Dlatego użyłem wersji lite i doinstalowałem interfejs graficzny, tak o dziwo działa bez problemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.