Skocz do zawartości

Synteza układu regulacji trójpołożeniowej


Avabuy

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich. Mam pewien problem - w jaki sposób mam dokonać syntezy układu regulacji trójpołożeniowej? Wiem że należy dobrać nastawe regulatora, jednak w jaki sposób mam to zrobić? Moim regulatorem jest płytka Arduino ponieważ na niej oparty jest cały projekt.Czy byłby w stanie ktoś mi pomóc? Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowano przez Avabuy
Link do komentarza
Share on other sites

A czym jest twój obiekt sterowania? Czym będziesz wpływał na ten obiekt? Jakim czujnikiem będziesz odbierał sygnał zwrotny od tego obiektu? W jaki sposób zamierzasz przekazać do regulatora wartość zadaną?

Regulator dwupołożeniowy to np. zwykły układ włączający i wyłączający grzałkę gdy temperatura się zmienia. Do tego wypada dodać strefę histerezy aby uniknąć sytuacji gdy temperatura utrzymywać się będzie na granicy włączenia/wyłączenia grzałki co może prowadzić np. do niekorzystnego włączania i wyłączania grzałki 30 razy na sekundę.

Regulator trójpołożeniowy to rozwinięcie regulatora dwupołożeniowego, różni się jedynie ilością stanów. Przykładowo może to być sterownik pompy wody która napełnia zbiornik z którego ktoś pobiera wodę. Sygnałem zwrotnym może być np poziom wody. Regulator ma trzy stany, powiedzmy wył, włączony 50% mocy, włączony 100% mocy pompy. I tak gdy zbiornik jest napełniony powyżej 90% regulator wyłącza pompę, gdy opadnie poniżej 60% włącza pompę na 50%, gdy np, pobór wody przez użytkowników będzie tak duży że poziom spadnie poniżej 20% regulator włączy pompę na 100% mocy. W tym przykładzie pętla histerezy też będzie potrzebna - gdy pompa już się uruchomi powinna napełnić zbiornik do pełna.

Podsumowując twoimi nastawami regulatora będzie np położenie czujnika, aby dał 'znać' kiedy przełączyć stan na wyjściu regulatora, kiedy uruchomić element wykonawczy lub zmienić jego stan.

Na samym arduino wystarczy dać kilka warunków załączających wyjścia, gdy wykryją określony stan na wejściu od czujnika.

Poczytaj

http://www.kotwa.pwr.wroc.pl/Instrukcja do laboratorium T8.pdf

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie ma to być układ regulacji trójstawny , który będzie regulował wilgotność w makiecie.Wilgotność zadaną ustalam potencjometrem : są trzy stany - załączenie nawilżania/ brak pracy urządzeń(strefa nieczułości) / załączenie chłodzenia. W zależności od aktualnie panującej wilgotności w makiecie a wilgotności zadanej regulator załącza poprzez przekaźnik odpowiednie urządzenie.Poglądowy rysunek zamieszczam poniżej :

b3d87181e6774.png

Jak widać jest czujnik wilgotności DHT22, jest generator pary , jest promiennik podczerwieni, arduino spełnia rolę regulatora oraz moduł przekaźnika.

Wyżej napisałeś że "Podsumowując twoimi nastawami regulatora będzie np położenie czujnika, aby dał 'znać' kiedy przełączyć stan na wyjściu regulatora, kiedy uruchomić element wykonawczy lub zmienić jego stan" - tylko problem jest w tym,iż nie rozumiem czy ja mam te nastawy jakoś wyliczyć/dobrać? Czy mam korzystać z jakiegoś programu? Te pytania mnie nurtują.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

17 godzin temu, Avabuy napisał:

Jest ktoś w stanie mi coś pomóc/doradzić? 🙂

Twój poprzedni post został automatycznie ukryty, bo zamiast wgrać rysunek na serwer wkleiłeś link do zewnętrznego serwera. Wgrałem już obrazek tak, jak powinno się to robić i post jest już publicznie widoczny. Pewnie teraz łatwiej otrzymasz pomoc 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma na to żadnych wzorów, musisz sam określić przy jakim odchyleniu od zadanej wilgotności urządzenie ma zacząć działać. Jeśli ustalisz większy margines - będą większe wahania wilgotności. Jeśli mniejszy - urządzenia będą częściej się załączać. Musisz znaleźć złoty środek.
Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak rozumiem to ale co ja mam w takim razie w tym temacie napisać? Jak widziałem na Internecie to są jakieś wzory do wybierania nastaw regulatorów. Czy ja mam tylko napisać w tym temacie o odchyleniu i tyle? 🙂 przepraszam że tak pytam ale nawet mój promotor ma z tym problem ...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.