Skocz do zawartości

Zastosowanie komuptera PC w robocie


marek91

Pomocna odpowiedź

Witam!

Przypomniało mi sie że mam w garażu starego pc i chciałbym go zastosować w robocie tylko niebardzo wiem jak sie do tego zabrać:

Co do niego wgrać? (jakiś system, jaki?)

Jaki program do obsługi lpt?

Czym zasilać ten złom?

Macie może jakieś schematy albo coś na ten temat?

pozdro

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra po 2 miesiacach niechcienia pisania na tym forum,napisze, byl to moj ulubiony temat ktory byl na tym portalu.

Odpowiedz : https://www.forbot.pl/topics3/224.htm?highlight=mega

:/

WSzystko ladnie pieknie wyglada ale jest bardzo trudne wykonanie takiego cuda.

1.waga-trzeba by zastosowac najlepiej 2 aku jeden do MoBo a drugi do napedu silnikow zeby nie bylo zaklocen,naglych zanikow napiecia itp.

2.Rozmiar ja bym sie zmiescil w rozmiarach ~40x40x30 bo kiedys juz probowalem zrobic takie cuś.

3. Trzeciego punktu nie ma 🙂

Mozna go zrobic na kabelek i se bedzie np po chacie jezdzil :DPodlaczyc go do neta i jak niekogo nie ma w domu (jest sie gdzies w podrozy) mozna zobaczyc co sie dzieje w danym pomieszczeniu ,taki robot straznik 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że zaraz admin się przyczepi ale co mi tam.

Jako że miko dał mi adres do tego wątku to się wypowiem.

Najlepiej napisać własny system, ale to trzeba b. dobrze znać architekture PC'ta, oraz umieć programować w jakimś assemblerze. Po pierwsze PC'ta trzeba pozbawić niepotrzebnych kart roszerzających i nośników danych. Najlepiej do "wymiany" softu użyć stacji dyskietek, raz że łatwo obsłużyć, dwa dyskietki są wielokrotnego zapisu, trzy łatwiej je wymieniać niż dysk, cztery nie stwarzają takiego niebezpieczeństwa jak CD'ki (ten kto naprawiał CD-ROM'y i DVD-ROM'y wie o co chodzi, ale na wszelki wypadek wyjaśnie, CD kręci się bardzo szybko, rzadko poniżej 1000 obrotów na minute (dla starych 16), gdy płyta zaczyna wirować a urządzenie sie przechyli płyta łamie się przypominając eksplozje, ale ogień itp jest spowodowany uszkodzeniami CD-ROM'u). Karta dźwiękowa też się nie przyda, do ogłaszania błędów lepiej użyć PC Speaker'a, łatwiej obsłużyć i efekt odpowiedni. No, obudowe też możemy wywalić, jest ciężka i nie poręczna, ale chroni układy przed słabszymi uszkodzeniami mechanicznymi z zewnątrz. Z układami robota (PC to układ centralny) łączymi się przez porty do urządzeń zewnętrznych (COM itp). No i dalej to już standard, tylko trzeba zamontować potężne źródło zasilania (a może będzie używał sieci?) i silniki bo sam PC jest ciężki.

Widziałem konstrukcje że robot był "traktorkiem" i miał przyczepkę gdzie była jednostka myśląca traktorka, w razie jakich kolwiek pytań to pisz do mnie na GG, bo rzadko odwiedzam tą strone z powodu b. częstych kłótni z adminem (pozdro dla daniela!!!) 🤣

Link do komentarza
Share on other sites

No ale mozna uzyc tez dos'a napisac proste programy na dyskietke i wio ,tylko zeby bylo wio najpierw trzeba ZBUDOWAC 🙂 robota a pozniej sie zastanawiac nad softem 🙂

Cytat:"w razie jakich kolwiek pytań to pisz do mnie na GG, bo rzadko odwiedzam tą strone z powodu b. częstych kłótni z adminem (pozdro dla daniela!!!) :lol:"

Dolaczam sie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprowokowany przez tego zielonego stworka z rangą "Pomógł nam" odezwe się jeszcze raz.

Zapomniałem zadać pakietu standardowych pytań które są w tej chwili niezbędne do zorientowania się na czym stoimy.

1. Jaki jest poziom wiedzy twojej z dziedziny elektroniki analogowej jak i cyfrowej?

2. Jakie masz już doświadczenie?

3. Czy poprzednie projekty kończyłeś?

3.1 if(yes): z jakim skutkiem?

4. Ile już czasu mineło odkąd uczysz się elektroniki?

5. Ile nosisz się z chęcią stworzenia tego "robota"?

6. Znasz definicje słowa "robot"? Jeśli tak podaj ją.

7. Ile chcesz przeznaczyć gotówki na ten projekt?

8. Dlaczego chcesz go stworzyć?

9. Kto był pomysłodawcą?

10. Czy masz jakieś wsparcie na miejscu (kolega/tata/brat znający się na elektronice)?

11. Czy wiesz że jeśli nie zrobisz tego w przeciągu 2 miesięcy założyciel forum uzna cię za kompletnego idiotę?

Link do komentarza
Share on other sites

11. Czy wiesz że jeśli nie zrobisz tego w przeciągu 2 miesięcy założyciel forum uzna cię za kompletnego idiotę?

Nieno rozwaliłeś mi konstrukcje nośną 😃 :D, tak mnie to rozwaliło że sobie na podłodze usiadłem 😃

Pozatym zadam pytanie pomocnicze... ....skąd czerpałeś ten pomysł

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Ale sie rozpisaliście, a więc tak:

Komputer to ibm 300 pl

procek PII 400mhz

ram 128 mb

karta graficzna 4 mb

dysk 6,5 gb

został "okrojony" z części.

Kasa:

jak najmniej 😉

Napęd:

nie wiem, silniki z wycieraczek z malacza? 😅

Nie umiem pisać oprogramowania na kompa

Frubi, uh tu będzie ciężko ale sprubujmy:

1. znam podstawy podstaw

2.teraz bawie sie w programowanie uc i robocik sobie jeżdzi tam gdzie chce, umie złożyć kompa od zera i tam inne duperele 😅

3.tak kończyłem

3.1 całkiem, całkiem 😋

4 to sobie daruje

5. jestem wytrwały o to sie nie martw

6.

Słowa robot używamy na określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być kontrolowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przyĸład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku.

Pojęcia robot używamy też do nazywania autonomicznie działających urządzeń odbierających informacje z otoczenia przy pomocy sensorów i wpływających na nie przy pomocy efektorów. Roboty takie budowane są przez badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją lub kognitywistyką w celu modelowania zdolności poznawczych, sposobu myślenia lub zachowania zwierząt bądź ludzi. Mimo ogromnego postępu w tych dziedzinach cel, którym jest stworzenie robota co najmniej dorównującego inteligencją człowiekowi, wciąż wydaje się bardzo odległy. Dziedziną sztucznej inteligencji zajmującą się projektowaniem i konstruowaniem robotów jest robotyka.

Robot jest też ogólnym pojęciem stosowanym do określenia istniejących w rzeczywistości, bądź wyimaginowanych automatów i maszyn przypominających wyglądem człowieka lub zwierzę. Słowa robot prędzej użyjemy do nazwania człekokształtnej ruchomej kukły, niż wysoko wyspecjalizowanej nowoczesnej zmywarki do naczyń - mimo że sposób działania tego urządzenia w pełni zgadza się z definicją robota. Przyczyną tego jest prawdopodobnie cechujący nas antropomorfizm.

7.jak najmniej

8.bo mam taką chętke 👹

9.osama bill adin :-> no przecież ja

10.powiem tak: ide do technikum elektronicznego ktoś na pewno mi pomoże

11.szkoda gadać

Link do komentarza
Share on other sites

I z tym że nie umiesz pisac oprogramowania na kompa będziesz miał największy problem.

Z twoją wiedzą też będzie ciężko ale myślę że się da. 😉

I określ w jakich granicach pieniężnych chciałbys się zmiescic.

Komp do takiego celu jest idealny.

Śilniki to proponuje od wkrętarek.

Pozdrawiam

I jeszcze raz cię proszę popraw swoje błędy.

Link do komentarza
Share on other sites

kasa jak najmniej

Silniczki od wkrętarek?

chodzi ci o te za 20 pln z hipermarketu tam są silniczki klasy 380 co prawda mają pożądną przekładnie ale moim zdaniem nie pociągom

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak jeśli bym kupił te silniczki co ty proponujesz to na nic więcej by mi nie starczyło 😕 albo dam 2 z malacza albo cztery z tych wkętarek za 20, tych silniczków reką człowiek nie zatrzyma (pomijając pudziana) 😅

Na allegro znalazłem to: http://moto.allegro.pl/item224166288_silnik_do_wycieraczek_fiat_126p.html

jeden już mam tzn. wykręce ze swojego malucha(o ile tata pozwoli)

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro chcesz sie zmieścic w 200zł to radze sobie odpuścic. Wykonanie odpowieniego nadwodzia, mocowań, itd. plus koszty elektroniki przekroczyły by spokojnie te 200zł. Przynajmniej według mnie. Niech ktoś inny się jeszcze wypowie

Link do komentarza
Share on other sites

Nie umiem pisać oprogramowania na kompa

To trzeba zacząć od nauczenia się...

Skoro chcesz sie zmieścic w 200zł to radze sobie odpuścic. Wykonanie odpowieniego nadwodzia, mocowań, itd. plus koszty elektroniki przekroczyły by spokojnie te 200zł. Przynajmniej według mnie. Niech ktoś inny się jeszcze wypowie

Tak, 200zł to spokojnie pójdzie nim się obejrzysz. Ale można robić powoli i w przerwach w dostawie gotówki, możesz uczyć się programować...

11. Czy wiesz że jeśli nie zrobisz tego w przeciągu 2 miesięcy założyciel forum uzna cię za kompletnego idiotę?
Wiem że zaraz admin się przyczepi ale co mi tam.

Jakaś "adminofobia" 😋

ps> O dziwo z całego wątku tylko jeden post leci do kosza...

Link do komentarza
Share on other sites

ps> O dziwo z całego wątku tylko jeden post leci do kosza...

Moj 😃

Ja nad moim podwoziem uporalem sie w tydzien :/robilem to na silnikach od wycieraczek. Jeden silnik chodzil szybciej drugi wojniej,ale mniejsza,musialem zastosowac 2 aku jeden taki maly od ups'a a drugi od malucha ,silniki pod taka waga bylo obciazane ja mysle na ~50%,predkosc pojazdu jak dla mnie byla ok,lecz musialem mu pomagac jezdzic :/.Obudowe ,szkielet "wykonalem" z obudowy od komputera to chyba byl PII 😃 plyta glowna miala byc PIII 500 mhz ....Wlasnie miala byc i mial byc robot ale, nieraz kola sie slizgaly ,przycinaly czyli testy podwozia nie wyszly zadowalajaco .....No nie chcial sam jezdzic wiec odpuscilem sobie robienie tego "robota".

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.