Skocz do zawartości

Zastosowanie komuptera PC w robocie


marek91

Pomocna odpowiedź

No to jesteś w nieciekawej sytuacji bo to na co się zabierasz to trudne zadanie. Co do oprogramowania masz 3 wyjścia:

1. Oszukać kartę graficzną oraz wejście na klawiature w taki sposób by je wykrywał lub wbudować klawiature (zbudować własną jest niezwykle trudno. Wtedy można wgrać windowsa + niezbędny soft. Według mnie? Najgorsze rozwiązanie!

2. Napisać własny system stworzony tylko i wyłącznie do sterowania tym robotem.

3. Napisać własną wersje BIOS'u oraz systemu operacyjnego w taki sposób by sam system był na dysku twardym (6gb spokojnie wystarczy), a rozkazy były na dyskietkach dostarczane, system by robił jako interpreter.

Nie zamkniesz się z pewnością w 2000PLN i nie zrobisz tego w miesiąc, podwozie które uciągnie własne układu plus ciężkiego PC'ta jest bardzo kosztowne (wiem to z własnego doświadczenia).

Patrząc na twoją odpowiedź na moje pytanie nr1 stwierdam że nie masz szans z taką wiedzą wykonać tak karkołomnego projektu, przynajmniej na razie, zakładając że jesteś bardzo pojętny i tak masz jeszcze 1-3 lata nauki. Wymagana wiedza:

1. Bardzo zawansowana wiedza o budowie PC'ta (polecam ściągnąć książkę "Anatomia PC" bo w wersji elektronicznej to dodatkowy nakład pieniężny, za wygode trzeba płacić, później poszperać po sieci).

2. Wysoka wiedza z zakresu elektroniki analogowej.

3. Średnia wiedza z zakresu elektroniki cyfrowej teoretycznej(zaprojektowanie) jak i praktycznej(wykonanie projektu).

4. Podstawowa umiejętność pisania programów z wykorzystaniem protów zewnętrznych.

5. Podstawowa umiejętność pisania systemów operacyjnych (RMODE powinien wystarczyć) (jeśli zamierzasz pisać własny system).

A więc... Na razie radzę Ci zająć się czymś łatwiejszym, a do tematu wrócić gdy będziesz miał przynajmniej średni bagaż doświadczeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Wyjaśnijmy sobie małe co nieco:

1.KASA: nikt nie mówił że mam zamiar wydać 200 zł, jakiś rok temu chciałem bawić sie w modelarstwo i na innym forum też pisali "ile chcesz wydać? musisz mieć conajmniej 600 zł" a ja na starcie miałem prawie zero, po czterech miesiącach miałem sprzętu za 500 zł, samolot i tak nie poleciał ale mniejsza z tym. kase jakoś załatwie (chyba 😅 )

2. szczeże mówiąc nie ma sensu robić takiego robota "klocka" ktury by kosztował dużo i np. omijał przeszkody, wpadłem na inny pomysł a konkretnie taki żeby zrobić pojazd zdalnie sterowany z kamerą na bazie mojego pc no i tu sie nasuwa pytanie co kupić?

ad2. napewno kamerka jaka? internetowa? (widziałem za 30 naszej waluty w auchanie)

bd2. karta wifi, napiszcie mi coś o tym bo nigdy z tym nie miałem doczynienia interesuje mnie jaki ma zasięg? czy obraz jest płynny? iloma kanałami można sterować? ile tych kart musze mieć 1 czy dwie? na jakiej zasadzie to działa? czy kamere i silniki sie podłancza do niej? odpowiedzcie mi na te pytania

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Czytales temat ktory dalem na poczatku?Sa tam 4 strony ale tam jest wszystko napisane,DOSŁOWNIE.Ja na nie polecam takiego robota ale moze komus uda sie go porzadnie zrobic.

** Dodano: 2007-08-13, 21:29 **

marek91 -zorientowales sie juz w temacie?

Link do komentarza
Share on other sites

A ja tak sobie czytam i się zastanawiam po co strzelać z działa kaliber 406mm do komara ? 😋 Ten komp to potężna maszyna. O wiele za dużo jak na sterowanie robotem. Weź też pod uwagę, że zżera to ogromne ilości prądu (takie PII to już jest kilkanaście W mocy :] ). Czy Ty chcesz robić zaawansowane obliczenia na tym ? Do robota wystarczy jakiś większy AVR. Mniejszy, mniej z tym kłopotów i w ogóle. A jeśli potrzebujesz dużej mocy obliczeniowej to użyj jakiegoś ARMa. Rzeczy takie jak kamerka, Wi-Fi itp. da się na tym spokojnie obsłużyć 😉 Zastosowanie PC mija się tu z celem. Zwłaszcza, że trudno to badziewie (w porównaniu z uC) oprogramować, a także przystosować do sterowania robotem. Jak dla mnie jest to pomysł trochę bez sensu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

. Rzeczy takie jak kamerka, Wi-Fi itp. da się na tym spokojnie obsłużyć 😉

No pewnie, że się da, ale autor nie jest bardzo zaawansowany, a obsługa Wi-Fi z AVRa to jest wyzwanie bardzo skomplikowane - ja bym nawet nie próbował.

No chyba, że jest jakiś gotowy moduł Wi-Fi, który można łatwo obsłużyć przez avra.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmmm. Wystarczy pokopać w necie. Na pewno są jakieś gotowce w C. Poza tym można kupic gotowe moduły Wi-Fi z zaimplementowaną obsługą protokołu, więc nie trzeba się nad tym spuszczać samemu 😋 Poza tym, obsługa Wi-Fi pod PC jest tak samo, jeśli nie bardziej skomplikowana od strony programowej. Poza tym, kartę Wi-Fi można w całości wrzucić do systemu z ARMem i tylko nauczyć się jej obsługi po PCI. W PC i tak trzeba zrobić to samo. A o ile więcej kłopotów ze sprzętem. Poza tym i tak musisz stworzyć jakiś soft. Albo zainstalujesz mu jakiś przemysłowy OS albo napiszesz go sam, co jest bardzo trudne. Więc, jak to się mówi, jak się nie kręcić, d*** i tak jest z tyłu 😋 Nie ma co, lepiej pobawić się jakimś uC.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.