Skocz do zawartości

Taśma LED migająca w rytm muzyki


Bartmerd

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry, w tym poście chciałbym przedstawić wykonaną przeze mnie taśmę LED migającą w rytm muzyki. Przy budowie wykorzystałem gotowy schemat, jednak trochę go zmodyfikowałem.

Użyte elementy:

  • rezystory (0.25 W) : 220 ohm, 10k ohm, 220k ohm, 4,7k ohm, 68k ohm, 10k ohm
  • kondensatory: 100uF 25v, 1uF 50v x2
  • potencjometr
  • mikrofon
  • tranzystor BC547C
  • przewody
  • taśma izolacyjna
  • klej na gorąco
  • kostka elektryczna
  • zawias
  • taśma LED RGB
  • gałka potencjometru
  • karton użyty do zbudowania obudowy (można go zastąpić bardziej trwałym materiałem np. sklejką)
  • przewody połączeniowe żeńsko- męskie oraz męsko - męskie

Schemat który wykorzystałem:

Schemat

Wykonanie krok po kroku:

1.Wykonałem obwód, dopasowując go do rozmiaru obudowy.

2.W miejscu diody LED przylutowałem przewody męsko - męskie.

image.thumb.png.03c312ba4f305b68144cd1d57fba9792.png

3.Poprzecinałem taśmę LED w wyznaczonych miejscach (potrzebowałem 6 odcinków) oraz przylutowałem do nich przewody (w każdym pasku czerwony kabel do "R", zielony do "G", niebieski do "B"

i czarny do "+12V". Następnie przewody tego samego koloru złączyłem oraz przylutowałem do nich przewody męsko - żeńskie (część męską).

image.thumb.png.2d20fac02592bdea285e9432fdee60be.png

4. Do początku obwodu (miejsce zasilania) zamontowałem kostkę elektryczną 

SAM_0249_LI.thumb.jpg.ab5e0f08fd647757c510f2a8712969ca.jpg

5.Całość zamocowałem we wcześniej zbudowanej obudowie, wyprowadzając potencjometr ( i montując na nim gałkę), mikrofon oraz paski taśmy LED przyczepiając je do wierzchu obudowy. 

SAM_0250.thumb.JPG.eb9ec0152a4b51db168bfe4e1797c3d8.JPG

By projekt działał wystarczy podłączyć źródło zasilania do kostki elektrycznej (plus do plusa, minus do minusa) oraz wpiąć przewody męsko - męskie (przylutowane wcześniej do miejsca diody na schemacie) do przewodów męsko - żeńskich (wyprowadzonych z taśmy LED) "+" do czarnego kabla oraz "-" do zielonego/czerwonego/niebieskiego (zależnie od koloru na który mają świecić LED-y) oraz przy użyciu potencjometru regulować prąd dostarczany do LED- ów (tym muzyka będzie grała głośniej, tym większy opór należy ustawić, by uzyskać jeszcze lepszy efekt należy odsunąć źródło dźwięku od mikrofonu).

 Ukończony projekt:

 

Mam nadzieję że moja praca zostanie doceniona 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

Projekt prosty, ale działa - doceniam tutaj, że nie wsadziłeś do środka Arduino 😉

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, Treker napisał:

Właśnie zaakceptowałem Twój opis, możesz go teraz zgłosić do akcji rabatowej umieszczając link w temacie zbiorczym. Dziękuję za przedstawienie ciekawego projektu, zachęcam do prezentowania kolejnych DIY oraz aktywności na naszym forum 🙂

Projekt prosty, ale działa - doceniam tutaj, że nie wsadziłeś do środka Arduino 😉

Dziękuję za zaakceptowanie, szczerze mówiąc obawiałem się czy mój projekt zostanie przyjęty, ponieważ jest to mój pierwszy udostępniony projekt więc jestem naprawdę mile zaskoczony 🙂

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.