Skocz do zawartości

Kolejny zasilacz warsztatowy ATX


Alergicprojects

Pomocna odpowiedź

Witam, jak widzę na forum są dość popularne posty o zasilaczach laboratoryjnych, to pomyślałem że i ja opublikuję swój. Projekt jest modyfikacją całego zasilacza komputerowego ATX na taki warsztatowy, laboratoryjny z dostępem do jego napięć. Zasilacz miał spełniać następujące funkcje:

  • być prosty w budowie
  • mieć regulowane napięcie
  • posiadać kilka wyjść i kilka mas
  • obudowa jak najprostsza, ale ładna

I według mnie spełniłem te wymagania. Całość robiłem jeden dzień - poniżej można zobaczyć owoc mojej pracy:

led.thumb.jpg.c408acb53b8076bb60d717a5608db074.jpg

Budowa

Sam zasilacz miał być jak najprostszy w budowie, oraz mieć regulowane napięcie (jak wyżej napisałem). Dlatego, bezpośrednio w obudowie metalowej wywierciłem kilka otworów pod 8 gniazd bananowych, 4x GND, 3.3v, 5v, oraz 12v. Metalowa obudowa, nie dość że jest całkiem ładna to do tego całkiem dobrze się w niej wierci (w porównaniu do plastiku) oraz cała jest uziemiona. Oznakowania nie zrobiłem ponieważ tylko ja z tego korzystam a znam to na pamięć, jedyne co to widać jeszcze kreski ołówka kreślone podczas wiercenia. Za regulowanie napięcia posłużył mi wlutowany w potencjometr LM317. Kupiłem też woltomierz panelowy, który wsadziłem obok gniazda regulowanego napięcia. Oczywiście sam zasilacz, przed modyfikacją wyczyściłem a wentylator wypieściłem i nasmarowałem (oczywiście już się zdążył ubrudzić... ). Z tyłu znajduje się wyłącznik, gniazdko od kabla zasilającego i wtyczka - przy odpowiednim okablowaniu mogę połączyć ze sobą kilka zasilaczy, bądź wpiąć się w 220v np. w celu zapalenia żarówki.

front.thumb.jpg.1dd8966989f588699cd684748425a5e4.jpg atx.thumb.jpg.0f2ca9ed41c5659e4a70ae4c5961156e.jpg tyl.thumb.jpg.4cb83c09ecfd40a91b816d0d3cd08074.jpg

Działanie

Zasilacz jak to zasilacz - podaje napięcie. Na każdym z nich moje sztuczne obciążenie, 2x rezystory po 5W, nie wywarło większego wrażenia. Jedynie LM317 daje dość słaby amperaż, chociaż z obciążeniem też sobie radzi. Ale i tak korzystam głównie z tych stałych napięć -  zasilam tym moje urządzenia na Arduino. Napięcia stałe mieszczą się w tolerancji, a napięcie regulowane jest od ok. 2.5v do 10.7v. Zabezpieczenia działają tak, że jeżeli będzie za duże obciążenie zasilacz się wyłączy - bardzo przydatna funkcja w przypadku np. zwarcia. Takie urządzenie jest naprawdę przydatne - polecam do budowy własnego. Całość (nie wliczając zasilacza który był za darmo) kosztowała ok. 20zł - warto wydać te pieniądze, szczególnie że oprócz samego zasilania możemy tym ładować akumulatory, czy podgrzewać kwasy elektrodami. Wydajność całego zasilacza (jest marki tracer) wynosi ok. 300W, więc bez problemu można podłączyć kilka urządzeń i się nie bać o pożar 🙂 

51036536_1592595184177270_5845834743400103936_n.thumb.jpg.4f1a7ac0427a7a3c8aaab4ad8df5225e.jpg 51381362_745184005853328_2218397938923601920_n.thumb.jpg.654154edc92d5e93c38dd15bca560178.jpg

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

(edytowany)

Posłużę się pytaniem. Mówiłem w opisie że zasilacz służy do podlączania arduino , a obciążenie wpiąłem dla sprawdzenia ,,progu strzelania" w bezpieczniku urządzenia. Po co mi wyciskać z tego 10A? . Druga rzecz , że w fabrycznej obudowie na żadne dodatki nie ma zbytnio miejsca.

Edytowano przez Alergicprojects
błąd ortograficzny
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

10 godzin temu, Alergicprojects napisał:

Po co mi wyciskać z tego 10A?

Powiem tak - nie znasz dnia ani godziny 🙂 Będziesz chciał podłączyć do testów mocniejszy silnik DC i będzie problem. Masz sporo równoległych przewodów od każdego napięcia wewnątrz ATX. Do zasilania Arduino wystarczy klasyczna ładowarka od Nokii w sumie, ale propsuję za wykonanie. Ja jeszcze nigdy nie przerobiłe ATX'a na laboratoryjny bo jestem leniwy 😛 

 

Daj na LM'a radiator - powinien trochę pomóc.

Edytowano przez msalamon
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Alergicprojects dokładnie tak 🙂 Niech ten prąd rozłoży się po tych przewodach. Nie bez powodu wtyczka 24-pin do płyty głównej  ma powielone przewody. Tak samo karta graficzna - złącze z zasilacza ATX ma powielone linie 12V aby obsłużyć większy prąd na tych cienkich przewodach.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.