Skocz do zawartości

Przeczucie niezawodności a wielkość radiatora


wn2001

Pomocna odpowiedź

Witam,

może moje wnioski są mocno nietechniczne, a bardziej są efektem (mam nadzieję) głęboko zakorzenionych przyzwyczajeń i tradycji, ale mam obawy (porównanie przykładowe, linki nie są kryptoreklamą 🙂, dwa sterowniki silników krokowych:

TB6560 https://allegro.pl/oferta/tb6560-sterownik-silnika-krokowego-kompletny-cnc-7023111176 /max 24V, 3,5A w peak'u/

Pololu 67S249 https://botland.com.pl/pl/sterowniki-silnikow-krokowych/12228-pololu-tb67s249ftg-sterownik-silnika-krokowego-47v45a.html /max 47V, 4,5A w peak'u/

Ceny są podobne, dwa podstawowe parametry przemawiają na korzyść Pololu, mam jednak przeczucie, jakby Pololu miało przestać działać w najmniej odpowiednim momencie (nie chodzi tyle o radiator, który można założyć (ale tylko malutki), a również o wielkość nóżek i ogólnie to, że scalak jest SMD), w TB6560 mamy porządną obudową MultiWatt bodajże i duży radiator.

Czy ktoś może rozjaśnić moje wątpliwości, podobnie jak jest z L293D i TB6612 - wiem, że ten pierwszy generuje potężne ciepło, ale chociażby o same nożki - przecież to "na chłopski" rozum wręcz niemożliwe, aby w sposób ciągły płynęło przez taki scalaczek SMD 4,5A ???

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie może się wydać, że ten układ jest "za mały" na taki prąd, ale to tylko złudzenie. Akurat POLOLU można wierzyć w podawane przez nich parametry, do tego producent scalaka (TOSHIBA) też deklaruje odpowiednia wytrzymałość. Więc raczej nie masz czego się bać. POLOLU podaje wyraźnie, że do 1.7A ciągłego prądu (i 4,5A w piku) nie trzeba żadnego radiatora i wszystko będzie działało poprawnie. Układ ten ma tyle zabezpieczeń, że raczej nie dasz rady go uszkodzić - w najgorszym możliwym wypadku wyłączy się.

Jeśli martwisz się tylko rozmiarem tego mostka to spójrz analogicznie np. na DRV8835 - to jest dopiero maleństwo, a bez problemu radzi sobie z 11V/1,2A (testowałem wielokrotnie wytrzymałość tych mostków).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.