Skocz do zawartości

Różnice pomiędzy CPLD a AVR i ARM


profesorek

Pomocna odpowiedź

CPLD to jest coś w stylu miliona bramek logicznych w jednym układzie, które możesz z dosyć dużą dowolnością łączyć ze sobą.

Mikrokontroler typu ARM/AVR mają tranzystory ułożone w odpowiedni sposób, tak, żeby robić to co potrafią najlepiej.

W praktyce na CPLD można stworzyć mikroprocesor, ale będzie droższy i wolniejszy od gotowych rozwiązań. Zaleta natomiast jest taka, że oprócz mikroprocesora możesz na tym samym układzie dodać jeszcze inną logikę.

Generalnie różnica jest jeszcze taka, że w mikrokontrolerze wszystko wykonujesz sekwencyjnie (czyli program jest wykonywany instrukcja po instrukcji...), natomiast w CPLD możesz wykonywać wiele rzeczy równocześnie (np 10 pinów może pracować jako PWM, 10 innych pinów robić jakąś skomplikowana funkcję logiczną a reszta CPLD pracować jako mały i prosty mikrokontroler.. - wszystko w tym samym czasie, a w innym projekcie ten sam układ może robić coś zupełnie, zupełnie innego).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Prosfesorek, dzieje się tak ponieważ w uC są bramki logiczne które skladają się z tranzystorów. Jesli podamy na baze tranzystora 5v przez odpowiedni rezystor to zgodnie z prawem ohma bedzię jakaś wartość pradu. Sa to wartosć kilku lub kilkunastu uA którte otwierają tranzystor żeby ten przewodził napięcie rzędu 4v-5v. Tak osprzetowane tranzystory wkłada się do obudowy i wkłada doprocków. Oczywiście nie ma tam 3 czy 4 bramek ale setki tysięcy. 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kolego MirekCz, trochę pofantazjowałeś z CPLD. Na CPLD nie da się stworzyć procesora, są na to za proste. Można robić za to przeróżną logikę. Na FPGA można zaprogramować cały system (procesor + pamięć, peryferia itp.), ale one są dalece bardziej skomplikowane od CPLD i niestety dużo droższe. Podobnie to, że CPLD ma milion bramek też jest bzdurą. Duże układy FPGA (np. Spartan 3 XC3S1000) mają tyle =] To takie małe sprostowanie.

Do sedna, układy programowalne pozwalają przede wszystkim na zapisanie w nich określonych funkcji logicznych. Robione jest to sprzętowo, zatem pozwalają one na tworzenie własnych układów logicznych (także procesorów, ale to w dużych i skomplikowanych układach takich jak FPGA). Procesor zaś sprzętowo jest niejako zdefiniowany na stałe, nie można zmienić jego architektury, zaś istota jego działania polega na wykonywaniu kolejnych poleceń programu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.