Skocz do zawartości

Lutowanie ścieżek


rybazmarsa88

Pomocna odpowiedź

Ci co śledzą temat https://www.forbot.pl/forum/topics7/beam-jednoukladowy-swiatlolubek-vt850,60.htm wiedzą, że jestem jakąś niedołajdą.... ehh, mam pytanie.. mam już elementy płytkę nawet serwo.. i zarąbisty pomysł na obudowę.. ale mam problem ze ścieżkami:( po 4 latach elektronika nie mogę sobie poradzić ze ścieżkami;/;/;/;/;/ mam płytkę uniwersalną, którą i tak już schrzaniłem, dobrze ze mam drugą... uniwersalna, czyli z dziurkami.. nie musze wiec trawić ( chce tego uniknąć ). Więc mam elementy i jak je teraz ze sobą połączyć? Próbowałem ocynowanymi , cienkimi przewodami ( takimi jak w USB ) łączyc elementy według schematu i powstała mi straszna pajęczyna, wyglądało to nieestetycznie i byłby kłopot z wmontowaniem układu do obudowy.. próbowałem ocynować same ścieżki, czyli po prostu z cyny utorować ścieżki dla elementów i nic z tego.. lutownica punktowa na to się nie nadaję i sądzę że zwykła lutownica nawet z cieńkimi drutem temu nie podoła..;/ o srebrzance nawet nie myślę, bo mam o średnica 1mm i też była by nawalona.. czy wszystkie pomysły moje były beznadziejne i ktoś zna jakiś lepszy sposób? czy po prostu sprobować na nowo jakiś ponysł tylko jeszcze raz i na spokojnie ( jak tak to czy macie jakies wskazówki ). prosze pomóżcie, bo się strasznie napaliłem na tego robota, mam na niego super pomysł i na pewno się z Wami podzielę rezultatem, tylko musze jakoś nadać mu duszę;/ Dzięki za wyrozumiałość i odpowiedz.. i nie odsyłajcie na google bo potrzebuje opinii i wskazówek doświadczonych elektroników, a nie porad na wikipedii;/ - zdesperowany niedołajda;/;/

Link do komentarza
Share on other sites

Jak korzystasz z uniwersalnej to na dużo co do estetyki nie licz. Wykorzystaj drut z skrętki, takiej jak do internetu, czy telefonu. Jeśli elementy są obok siebie to wykorzystaj dłuższe nóżki elementu do połączenia elementów.

Link do komentarza
Share on other sites

no w sumie to dobry pomysł ze srebrzanką... ale np w scalonym układzie, gdzie między dwoma sasiednimi nozkami musze poprowadzic polaczenie to bedzie trudne..;/ nózki poucinałem..;/ a co do skrętki to robilem tak i mialbym klopot z umieszczeniem ukladu w obudowe... dzieki:)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jest coś takiego co się zwie Kynar.

Generalnie jest to cienki drut w izolacji teflonowej. Dużo lepsze od srebrzanki jak musisz przejść nad jakąś ścieżką, bo nie będzie na pewno zwarcia. Dodatkowo dostępny jest w wielu kolorach, więc można sobie w ten sposób oznaczyć poszczególne sygnały (np czerwony VCC, czarny GND, zielony inne) co ułatwia ewentualne szukanie błędów.

Przykład poniżej:

Link do komentarza
Share on other sites

hmm sądzę że mam gdzieś w moich gratach takie coś🙂 rozumiem, ze najlepiej czym mniejszy przekroj tym lepiej? czyli jak juz uzywam przekroj 1mm to uzywac do kazdego elementu a nie ze w polowie plytki uzyje jeden przewod a drugiej drugi?

Link do komentarza
Share on other sites

Ogółem tam gdzie prądy większe używaj grubszych przewodów, a gdzie mniejsze - cieńszych. Do logiki wystarczą spokojnie kynary, do silników....to zależy oczywiście od silników 😉 lepiej dać nieco grubsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.