Skocz do zawartości

Projekt eXtreme


goofyx

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich forumowiczów.

Nie wiem czy to dobry dział na ten post.

Na początku mogę powiedzieć, że znam podstawy podstaw elektroniki. Znam się nieco na elektryce, dokładniej na instalacjach elektrycznych ( skończyłem technikum elektryczne ) i całkiem dobrze na informatyce/programowaniu ( jestem po studiach informatycznych ).

Od dość sporego okresu czasu ( ok.6 miesięcy ) "chodzi" mi po głowie pomysł na... hmm, robota <- jeśli to można tak nazwać.

Ogólne założenia:

1. Jazda po nie równościach np.: dziury, kamieniste drogi, lasy itp

2. Jazda na wzniesienia

3. Możliwość doczepienia "przyczepki" np.: z dodatkowymi akumulatorami w przypadku potrzeby dłuższej jazdy

4. Sercem robota byłby laptop do którego podłączone byłyby sterowniki, kontrolery, czujniki itp

5. Sterowanie zdalne np.: Bluetooth, WiFi

6. Prędkość jazdy w zależności od obciążenia i terenu do 15-20 km/h.

Krótki opis:

Robot napędzany dwoma silnikami 24V każdy o mocy ok.600W. Napęd gąsienicowy.

Szerokość między gąsienicami ok.30cm. Wysokość od ziemi do podwozia ok.20-30cm.

Wysokość całego robota ok.1-1,5m. Waga ok.150kg.

Jaka jest Wasza opinia na coś takiego??

W tej chwili tak baaardzo ogólnie i zarysowo. Jak będę miał trochę więcej czasu to mogę napisać coś więcej, jeśli ktoś będzie zainteresowany.

Pewnie teraz nie jeden z Was zastanawia się po co pisze na forum.

Budowę tego robota można podzielić na część mechaniczną, elektroniczną i informatyczną.

O ile z częścią mechaniczną i informatyczną sobie poradzę, o tyle z elektroniką nie za bardzo.

Szukałem na googlach potrzebnych informacji, jednak to co znalazłem nie było dla mnie wystarczające.

Potrzebuje np.: sterować dużą ilością rożnych urządzeń, od oświetlenie ( włącz/wyłącz ), poprzez czujniki ( odczyt wartości ), skończywszy na sterowaniu prędkością silników.

Takich urządzeń przewiduje ok.50 na początku, potem w miarę rozwoju coraz więcej.

Rozwiązania, które znalazłem np.: sterowanie 4 lampkami na Com'a. Niestety nie znalazłem żadnych informacji o jakimś zbiorczym sterowniku do obsługi większej ilości urządzeń. Może, ktoś mógłby mnie nakierować na jakieś rozwiązanie? Lub wspomóc swoją pracą przy projekcie?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólne założenia:

............

4. Sercem robota byłby laptop do którego podłączone byłyby sterowniki, kontrolery, czujniki itp

.............

Potrzebuje np.: sterować dużą ilością rożnych urządzeń, od oświetlenie ( włącz/wyłącz ), poprzez czujniki ( odczyt wartości ), skończywszy na sterowaniu prędkością silników.

...............

Do sterowania wieloma urządzeniami i odczytu z różnych czujników możesz wykorzystać np: magistralę 1-Wire

http://www.micro.put.poznan.pl/edu/1wire.pdf

http://www.maxim-ic.com/products/1-wire/

Dalej, jak podłączyć szynę 1-wire do komputera.

http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?products_id=105

http://idom.wizzard.one.pl/index.php?co=st_rs2321wire

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic48010.html

http://www.allegro.pl/item248113453_ds2490_tylko_tutaj_.html

W internecie można znaleźć wszystko co będzie potrzeb: schematy, programy bibloteki ....

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wydaje mi się że to jakim interfejsem podepnie się czujniki temperatury (po poza tym to nie widzę innych zastosować dla ow) to najmniejszy problem.

Najpierw skup się na konstrukcji mechanicznej. To czy będzie tam potem laptop czy dwa kartony mleka niewiele w niej zmieni, a bez wątpienia jest to trudniejszy element konstrukcji. Bez mechaniki oprogramowanie będzie można rozwinąć tylko do pewnego stopnia.

Sterowanie silnikami tej mocy najlepiej będzie wykonać za pomocą gotowych sterowników. Budowa mostka H samodzielnie, na 600W i 24V nie jest prosta (jak się niektórym wydaje) i dobrze byłoby oprzeć na gotowcu (może cały napęd z wózka inwalidzkiego?).

Zastanów się nad sensoryką - co będzie Ci potrzebne do sterowania takim pojazdem. Postaraj się ograniczyć do niezbędnego minimum. Bajery dodać zawsze można.

Link do komentarza
Share on other sites

pawel

PostWysłany: 2007-09-28, 08:11 Temat postu:

Czy robiłeś już kiedyś innego robota?

Roboty to to nie były. To były pojazdy. Oba skończyły na złomie. Jeden spadł z 10 metrów na budowie, a drugi skończył pod samochodem na drodze. Tylko że przy nich nie miałem elektroniki. Przycisk włącz/wyłącz i potencjometr do zmiany napięcia na silniczkach. I tak jeździły do przodu i do tylu;)

abxyz

Do sterowania wieloma urządzeniami i odczytu z różnych czujników możesz wykorzystać

magistralę 1-Wire

Jak tylko wrócę jutro do domu to na pewno poczytam o tym. Ja wczoraj natrafiłem na "podobne" rozwiązanie z samochodów tzn.: Magistrala CAN.

o do silników to jeszcze nie podjąłem decyzji. Podany przeze mnie przykład czyli 24V i 600W to silnik z kosiarki elektrycznej albo wkrętarko-wiertarki.

Ale myślę że przy dobrym przełożeniu powinny uciągnąć ok.350-400 kilo <- mam nadzieje

McRancor

Zastanów się nad sensoryką - co będzie Ci potrzebne do sterowania takim pojazdem. Postaraj się ograniczyć do niezbędnego minimum. Bajery dodać zawsze można.

Z tym się zgadzam. Bajery na koniec.

Co do parametrów jakie będą mi potrzebne do sterowanie to myślałem o: temperaturze przy silnikach, napięcia i prądy na nich, oczywiście obroty<- chyba na początek starczy

daniel93

Na początek zacznij od podwozia bo to podstawa, dopiero potem myśl o elektronice.

I od tego chce zacząć <- ale o elektronice też myślę, żeby się przygotować na to.

** Dodano: 2007-10-09, 11:50 **

Razem z kumplem poczyniliśmy wstępne obliczenia wymiarów robota:

1. Gąsienica: długość ok.3m, szerokość 10-15cm

a) 1-2 koła pociągowe

b) 2 naciągowe

c) 3-4 dociskowe

2.Wyskość całkowita ok.1,3-1,5m

3. Podstawa: szerokość ok.50-60 cm, długość ok.1,2-1,3m

4. Masa własna: <-zakładając 20 kilogramów na akumulator

a) przy 5 akumulatorach ok.150-200

b) przy 10 akumulatorach ok.250-300

5.Wysokość podstawy od ziemi ok.30-40cm

6.Rozstaw gąsienic ok.70-80cm

7.Napęd 2 silniki 750W, 24V z możliwością sterowania niezależnego <- różne obroty na każdym silniku

8. Ramiona na wysokości ok.1,0-1,2m

9.Długość ramion: 50-120cm

Pozdrawiam

ps.: Jak wam się podoba?

Link do komentarza
Share on other sites

Może teraz 😉 Ja widziałem okazyjnie kiedyś koleś miał 2x750W. 1 poszedł mu na pewno. Drugi nie wiem, bo nie miałem czasu się zainteresować, ale jak widać już chyba nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.