Skocz do zawartości

Błędy w schemacie budowanym w Eagle


malum

Pomocna odpowiedź

Witam!

Zbudowałem w Eagle schemat, sprawdziłem go za pomocą ERC, wyeliminowałem prawie wszystkie błędy i ostrzeżenia, ale przy kilku utknąłem.

Pomóżcie, co zrobiłem nie tak:

Dodawałem już węzły (kropeczki), łączyłem GND bezpośrednio, bez linii i nic, nie wiem co robić. Podobnie z kilkoma plusami.

A przy okazji, czy pin 21 (AREF) w uC Mega8 wymaga podczepienia pod plusa, bo na róznych schematach jest różnie?

Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest błąd tylko ostrzeżenie ja bym to zignorował. Chodzi o to, że w bibliotece L293D na pinach, które mają być podłączone do masy nie ma GND, tylko GND1, GND2, GND3, GND4. Eagle zwraca Ci uwagę że połączyłeś masę układu z GND1-4, a nie czystym GND (ostrzega Cie, że mogą to być całkiem inne szyny zasilania).

Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest błąd tylko ostrzeżenie ja bym to zignorował. Chodzi o to, że w bibliotece L293D na pinach, które mają być podłączone do masy nie ma GND, tylko GND1, GND2, GND3, GND4. Eagle zwraca Ci uwagę że połączyłeś masę układu z GND1-4, a nie czystym GND (ostrzega Cie, że mogą to być całkiem inne szyny zasilania).

Wszystko jasne - dzięki!

Wiecie może co z tym pinem 21?

Czy pin 21 (AREF) w uC Mega8 wymaga podczepienia pod plusa, bo na różnych schematach jest różnie?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam jeszcze jedno pytanie czysto techniczne.

Zrobiłem schemat, zacząłem rozmieszczać elementy na płytce i okazało się, że w jednym miejscu wygodniej będzie zamienić miejscami plus z minusem (we wtyczce zasilającej inny układ). No i tu zaczęły się problemy. Zmieniłem przyłącza na schemacie, ale na płytce nie zostały one zamienione, wciąż program wymaga ode mnie przyłączenia jak w pierwotnej wersji no i generuje błędy. Czy muszę robić całą płytkę od początku, czy wystarczy w coś kliknąć, żeby program przyjął zastosował nowe przyłącza?

[ Dodano: 22 Lis 09 01:08 ]

Szukałem, ale wyświetliły mi się różne informacje, a najwięcej o liniach lotniczych 🙂

Definicja dość konkretna, ale jak to się ma w praktyce? Mam zamiar sterować silnikami robota, więc ... będę potrzebował ADC??

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem schemat, zacząłem rozmieszczać elementy na płytce i okazało się, że w jednym miejscu wygodniej będzie zamienić miejscami plus z minusem (we wtyczce zasilającej inny układ). No i tu zaczęły się problemy. Zmieniłem przyłącza na schemacie, ale na płytce nie zostały one zamienione, wciąż program wymaga ode mnie przyłączenia jak w pierwotnej wersji no i generuje błędy. Czy muszę robić całą płytkę od początku, czy wystarczy w coś kliknąć, żeby program przyjął zastosował nowe przyłącza?

Prawdopodobnie edytowałeś schemat, gdy miałeś wyłączony moduł PCB. Włącz moduł schematów i płytek, następnie zmieć + i - w tej wtyczce i przejdź do płytki przez użycie polecenia "Borad" z górnego paska narzędzi.

Definicja dość konkretna, ale jak to się ma w praktyce? Mam zamiar sterować silnikami robota, więc ... będę potrzebował ADC??

ADC można np. używać do pomiaru napięcia z czujników analogowych (np SHARP), lub np przy czujnikach linii w FTL.

Link do komentarza
Share on other sites

ADC można np. używać do pomiaru napięcia z czujników analogowych (np SHARP), lub np przy czujnikach linii w FTL.

Załóżmy, że chciałbym zamontować czujnik sharpa, bo też o tym myślałem, czy w związku z tym muszę podczepić pin 21 do plusa?

[ Dodano: 22 Lis 09 03:16 ]

Prawdopodobnie edytowałeś schemat, gdy miałeś wyłączony moduł PCB. Włącz moduł schematów i płytek, następnie zmieć + i - w tej wtyczce i przejdź do płytki przez użycie polecenia "Borad" z górnego paska narzędzi.

Miałem otwarty zarówno schemat jak i płytkę i nic nie pomogło, ale spróbuję jeszcze raz. Może coś przeoczyłem.

[ Dodano: 23 Lis 09 11:37 ]

Mam jeszcze trzy pytania o błędy.

Gdy otwieram projekt pokazuje mi się:

A gdy sprawdzam błędy:

Mam to ignorować, czy to coś poważnego?

Błędy pojawiają się w miejscach, w których prowadziłem połączenia (zworki) na warstwie TOP, ale przy łączeniu program pytał czy połączyć i potwierdzałem. Połączenia w podglądzie są poprawne, ale błędy mimo to wyskakują.

Link do komentarza
Share on other sites

przecież on tutaj wywala błędy o wielkość otworu. Zignoruj to bo to nic takiego.

Poza tym co komputer Ci sugeruje powinieneś orientować się w schemacie. Jak uważasz ze nie ma błędów to drukuj nawet jak komputer pokazuje co innego.

Link do komentarza
Share on other sites

malum napisał/a:

Zrobiłem schemat, zacząłem rozmieszczać elementy na płytce i okazało się, że w jednym miejscu wygodniej będzie zamienić miejscami plus z minusem (we wtyczce zasilającej inny układ). No i tu zaczęły się problemy. Zmieniłem przyłącza na schemacie, ale na płytce nie zostały one zamienione, wciąż program wymaga ode mnie przyłączenia jak w pierwotnej wersji no i generuje błędy. Czy muszę robić całą płytkę od początku, czy wystarczy w coś kliknąć, żeby program przyjął zastosował nowe przyłącza?

Prawdopodobnie edytowałeś schemat, gdy miałeś wyłączony moduł PCB. Włącz moduł schematów i płytek, następnie zmieć + i - w tej wtyczce i przejdź do płytki przez użycie polecenia "Borad" z górnego paska narzędzi.

Niestety nie pomogło. Miałem otwarty schemat i płytkę, dodałem do schematu dwa switch'e, a na płytce się nie pojawiły. Czy muszę robić projekt płytki jeszcze raz?

Link do komentarza
Share on other sites

Może wynika to z niezgodności, która pojawiła się wcześniej. U mnie zawsze działa. Stwórz na próbę prosty schemat, utwórz do niego pcb i na otwartych modułach wprowadzaj zmiany.

Link do komentarza
Share on other sites

Może wynika to z niezgodności, która pojawiła się wcześniej. U mnie zawsze działa. Stwórz na próbę prosty schemat, utwórz do niego pcb i na otwartych modułach wprowadzaj zmiany.

Faktycznie na nowym i prostym schemacie działa, to dlaczego w moim nie chce aktualizować? Mogę dodawać elementy, zmieniać ścieżki i nic, jakby płytka była już zablokowana do edycji.

Link do komentarza
Share on other sites

A czy przywróciłeś wszelkie zmiany tak, żeby między modułami znowu była zgodność? Gdzieś czytałem, że to ponoć pomaga, ale nie miałem okazji się przekonać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.