Skocz do zawartości

[Line Follower] ATmega8, L293D


malum

Pomocna odpowiedź

Jeśli chcesz rozbudowywać robota, a nie wiesz jeszcze o co, to użyj większego procesora. Przykładowo Atmega16 w obudowie DIP40. Koszt niewiele wyższy, a będziesz miał zapas pinów.

Racja, ale mam kilka mega8 w domu i szkoda kupować inne

[ Dodano: 11 Lis 09 04:19 ]

To już łatwiej i taniej dać zewnętrznego latch-a. Np. 74hc373

A możesz podrzucić jakiś pomysł jak wpiąć go do układu?

[ Dodano: 11 Lis 09 04:58 ]

No więc tak, z tego co się doczytałem, to kwarc zewnętrzny daje większą stabilność, ale w tym takim robocie nie jest to chyba najważniejsze, ale...

No właśnie, skleciłem schemat z zastosowaniem kwarcu zewnętrznego (na razie nie będę go stosował, ale układ będzie już do niego przystosowany), dodałem moduł stabilizacji i wyrzuciłem do niego diodę wskazującą zasilanie. Mam dzięki temu 5 wolnych pinów uC. Zerknijcie proszę, czy się nie pomyliłem i doradźcie, gdzie mogę dołożyć tę szóstą, brakującą diodę sygnalizującą stan czujników. Czy mogę wykorzystać jeden z pinów, do których podczepiony jest programator, a jeśli tak, to jak to zrobić, żeby nie było problemów?

W załączeniu dwa schematy, płyty głównej i płyty czujników.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest ok, brakuje tylko kropek przy podłączeniu rezonatora (gdybyś przypadkiem chciał robić PCB) 😉

A no i złącze ISP ma dziwnie rozmieszczone piny, choć ponumerowane są ok.

Link do komentarza
Share on other sites

No to już chyba po raz ostatni...

Zmieniłem trochę schemat, dodałem diody, przycisk resetu i kilka innych drobiazgów.

Dodatkowo zaprojektowałem płytkę. "Popełniłem" aż 11 zwór, ale zależało mi na maksymalnym zminimalizowaniu płytki przy zachowaniu ścieżek wygodnych we własnej obróbce, a rozmiar 0,05 jest chyba najbardziej optymalny. Nie miałem innych pomysłów na rozlokowanie elementów, stąd też tyle zwór.

Zerknijcie proszę, czy jest OK, jeśli tak, to do tego tematu pasuje jak ulał!

Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Chciałbym zastosować dwa przyciski (typu switch). Pierwszy do uruchamiania robota z opóźnieniem kilkusekundowym, drugi do uruchamiania autokalibracji. Czy mogę do tego wykorzystać wolne piny 12 i 13 uC, a jeśli tak, to w jaki sposób, czy wystarczy podczepić switch'a do masy, a z drugiej strony do pina procesora?

[ Dodano: 23 Lis 09 08:53 ]

Może ktoś zerknąć, bo nie wiem czy idę dobrym tropem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.