Skocz do zawartości

Serwo SG-90 z zestawu do kursu podstaw Arduino nie działa


denis1115

Pomocna odpowiedź

Cześć,

ostatnio zakupiłem zestaw do kursu podstaw arduino (cz.1). Niedawno doszedłem do tematu z serwomechanizmami, także postępując zgodnie z tym co jest w danym kursie napisane, wykonałem połączenie na stabilizatorze, odpowiednio wszystko, starannie podłączyłem oraz (początkowo przepisałem) skopiowałem program, który był gotowy do testowania serwa. 

Chciałbym na początku odpowiedzieć na być może często pojawiające się pytanie - nie, nie kręciłem zębatkami, nie rozbierałem serwa oraz początkowo nawet nie przykręcałem ramienia do serwa. Także jakiekolwiek uszkodzenie z mojej strony jest wykluczone. Zwarcie w obwodzie również nie wywołałem oraz nie podłączałem na krótko do arduina serwa (by nie uszkodzić arduina). 

Dodam, iż próbowałem również wgrywać program gotowy z gotowych przykładów, które znajdują się w programie arduino (tj. Plik -> Przykłady -> Servo -> Sweep). 

Resztę pokaże króciutki filmik, jak (nie)pracuje serwo. 

Chciałbym się dowiedzieć, jaki może być powód takiej dziwnej pracy serwa i czy mogę go w jakiś sposób dać na reklamacje?

Powiem szczerze, że jestem bardzo zniesmaczony tą sytuacją, człowiek płaci 200 zł za cały zestaw a tu....kicha. 

Pozdrawiam. 

 

Link do filmiku z google drive:

https://drive.google.com/file/d/1woKuYrfguhRy4_uQaESY9xniOx9-_fu-/view?usp=sharing

Edytowano przez denis1115
Link do komentarza
Share on other sites

Najpierw sprawdź czy program działa. Podmień serwo na diodę świecącą. Czy serwo gruchotało? Te serwa nie są profesjonalne i można je kupić za 5 zł. Czasami na produkcji są uszkodzone☹️

Link do komentarza
Share on other sites

No to raczej serwo jest rozwalone. Jak będziesz kupować tanie moduły pamiętaj kupić przynajmniej dwie sztuki. Myślę że nie ma powodu reklamować kursu ze względu na taką błahostkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@denis1115 tak masz rację serwomechanizm jest uszkodzony i to dość dziwnie. To zdecydowanie pierwsza tego typu awaria o jakiej słyszałem. Serwa są elementami, w których może popsuć się wiele rzeczy, więc czasami zdarzają się z nimi problemy, ale takiej sytuacji jeszcze chyba nigdy nie było. Silnik ewidentnie pracuje, coś musi być nie tak z przekładnią. Zgłoś reklamację do Botlandu, napisz na adres "reklamacje@botland.com.pl", a na pewno wymienią szybko wadliwą część 🙂

12 godzin temu, denis1115 napisał:

Powiem szczerze, że jestem bardzo zniesmaczony tą sytuacją, człowiek płaci 200 zł za cały zestaw a tu....kicha. 

Przepraszam za kłopot, problemy z zestawami zdarzają się bardzo rzadko. Staramy się wychwycić takie problemy na etapie kompletacji, ale niestety czasami i tak pojawia się jakiś problem. Tak jak napisałem, daj znać do Botlandu - szybko wymienią i sprawa będzie rozwiązana. W między czasie możesz spokojnie zająć się innymi częściami kursu, które nie wymagają korzystania z serwomechanizmów 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker dziękuję za odpowiedź, oczywiście zgłoszę reklamację na podane adres. 

Przepraszam za ton w jaki sposób napisałem swój wpis, byłem nieco zirytowany... 

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu 🙂 

PS. Znalazłem winowajce. Okazało się, że jest ułamany jeden ząbek przy najmniejszym trybie, który jest umocowany bezpośrednio na silniczku. 

Przy próbie przekręcenia go, by przesunął zębatkę, która znajduje się przy nim, wytwarza wyraźny opór. Przy uruchomieniu, gdy ta mała zębatka napotka opór, wał silniczka na którym umocowany jest ten tryb, obraca się w środku. 

IMG_1222.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.