Skocz do zawartości

Jaki enkoder wybrać do kierownicy (900 stopni)?


patrykbajos

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Mam w planach modyfikację kierownicy Logitech 180 stopni na 900 stopni, skrzynię biegów sprzęgło, ręczny. Od strony mikrokontrolerów wiem co zrobić, ale mam dylemat co do odczytu obrotu. Rozpatruję trzy drogi mianowicie:

* Potencjometr suwakowy i przekładnia.

* Enkoder optyczny i "taśma" z znacznikami.Tak jak tutaj:

* Użycie silnika z napędu DVD i wbudowanych w niego trzech czujników Halka.

Najbardziej skłaniam się do rozwiązania trzeciego, ale potrzebuję porady czy ma ono sens. Główna zaletą jaka widzę w nim jest dokładność pomiaru (ale czy aby na pewno?) i brak znacznych modyfikacji mechanicznych. Czy to rozwiazanie ma sens? Czy przy szybkich ruchach nie będzie żadnych problemów i czy dokładność takich czynników jest wystarczająca? Zakładam także usunięcie uzwojeń wewnątrz.

Jeśli ten pomysł nie ma sensu to jaki enkoder z czujnikami halla wybrać z AliExpress? Jest tam dużo tego ale nie wiem czy wszystkie obracają się o 360 stopni i wiem że dokładność takich optycznych enkoderów jest tam niska. Jedyne rozsądne jakie tam znalazłem oparte o czujniki Halla były w granicach 50 zł, nie wiem czy warto tak zainwestować.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich forumowiczów!

 

Link do komentarza
Share on other sites

Najlepszy jest enkoder jak w moim  temacie co dałeś , z drukarki . Ma on 10000 impulsów. I ogólnie sprawuje się bardzo dobrze. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie ffb czy coś  pisz. Mam wszystko ogarnięte 😀 I też przerobiłem kierownice Logitech formuła force ex . I jest kozak dużo lepiej niż wcześniej na tej dużej obudowie , tam był problem z przekładnią  a tu już były gotowe 🙂 pod spodem filmik jak działa

IMG_20190509_182427.jpg

Edytowano przez Krzysiek97
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. O Force Feedback lub Vibration Feedback nawet nie myślę zatem nie mam żadnych pytań. W takim razie stwierdziłem, że kupię gdzieś uszkodzoną drukarkę i wydobędę z niej taki czujnik. Powinien być w każdej, tak? I jeśli już będę miał ten czujnik, jak wygląda sprawa komunikacji z nim, używa się jakiegoś SPI, I2C, 1Wire czy to jest odczyt impulsów lub poziomów napięć? Nie chciałbym wydać pieniędzy na drukarkę, żeby później nie potrafić użyć poprawnie takiego czujnika. W Twojej/Pańskiej aplikacji widzę połącznie VCC, GND i dwa przewody komunikacyjne.

Link do komentarza
Share on other sites

16 godzin temu, patrykbajos napisał:

W takim razie stwierdziłem, że kupię gdzieś uszkodzoną drukarkę i wydobędę z niej taki czujnik. Powinien być w każdej, tak?

W większości, ale na pewno są modele, które nie mają optycznych enkoderów. Ogólnie im starsza drukarka tym większa szansa na normalny enkoder optyczny.

16 godzin temu, patrykbajos napisał:

I jeśli już będę miał ten czujnik, jak wygląda sprawa komunikacji z nim, używa się jakiegoś SPI, I2C, 1Wire czy to jest odczyt impulsów lub poziomów napięć

Enkoder optyczny to zwykły fototranzystor i świecąca dioda. Musisz odczytywać i odpowiednio interpretować impulsy. Cyfrowa komunikacja jest możliwa z lepszymi, nowszymi enkoderami - np. enkoderami magnetycznymi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 18.05.2019 o 22:04, patrykbajos napisał:

Dziękuję za odpowiedź. O Force Feedback lub Vibration Feedback nawet nie myślę zatem nie mam żadnych pytań. W takim razie stwierdziłem, że kupię gdzieś uszkodzoną drukarkę i wydobędę z niej taki czujnik. Powinien być w każdej, tak? I jeśli już będę miał ten czujnik, jak wygląda sprawa komunikacji z nim, używa się jakiegoś SPI, I2C, 1Wire czy to jest odczyt impulsów lub poziomów napięć? Nie chciałbym wydać pieniędzy na drukarkę, żeby później nie potrafić użyć poprawnie takiego czujnika. W Twojej/Pańskiej aplikacji widzę połącznie VCC, GND i dwa przewody komunikacyjne.

Trochę po czasie ale mnie ciekawi, próbowałeś w końcu z tym encoderem z napędu?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.