Skocz do zawartości

Wemos D1 Mini PRO - Anemometr


D3BSKY

Pomocna odpowiedź

Witam kolegów, jestem na etapie tworzenia prostej stacji meteo w oparciu o Wemos D1 mini PRO V1.0.0  do którego podłączone mam BME280 i popularny tani anemometr. 

Wszystko było by dobrze gdyby nie problem z anemometrem. Nie wiem jaki sposób podłączenia jest najbardziej prawidłowy. Początkowo anemometr podłączyłem pod 3.3v oraz do PINU D3 który dodatkowo był podłączony rezystorem 4.7k do GND. Pomiar obsługiwany był za pomocą przerwań, wynik był prawidłowy. Jednak kiedy anemomter kręcił się w momencie uruchamiania płytki to płytka zawieszała się. Port szeregowy wyświetlał komunikat Exception (0). 

Próba podłączenia anemometru do pinu D8 i GND powoduje że ESP nie uruchamia się, monitor szeregowy nic nie wyrzuca. 

Czym jest to spowodowane i jak najlepiej to rozwiązać? Lepiej użyć rezystora ściągającego czy podciągajacego? Wbudowanego w płytkę czy zewnętrznego?

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Piny D3 i D4 (czyli GPIO0 i GPIO2) mają specjalne znaczenie w czasie startu i nie wolno wtedy podawać tam zera. Analogicznie pin D8 (czyli GPIO15) musi mieć w czasie startu podane zero. Normalnie załatwiają to rezystory na płytce, ale Ty wymuszasz tam inny stan podłączając tam anemometr.

Zmień piny na jakieś inne, tych trzech możesz użyć jako wyjścia, chcąc użyć je w charakterze wejść musiałbyś mieć jakiś dodatkowy układ podłączający je dopiero po uruchomieniu programu. Tutaj masz to fajnie opisane.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.