Skocz do zawartości

enkodery,resolwer,przetworniki do pomiaru przemieszczeń kąta


ataman87

Pomocna odpowiedź

Witam,
pisze prace wlasnie o enkoderach, przetwornikach moze macie jakies wiadomosci na kompie, glownie chodzi mi o wiadomosci o tym. A druga sprawa to jakie są metody pomiaru przemieszczenia kątowego częsci obrotowych. Wiem ze sa np. bezstykowe, ale nie moge znaleść zadnych informacji, cos slyszalem o laserowych i optycznych, ale nie ma fachowej literatury. Z gory dzieki za pomoc, mejl moj: marcinkaf@wp.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Nawet na tym forum był artykuł o enkoderach.

Był on niepełny bo omawiał tylko enkodery optyczne.

Jako przykład optycznego czujnika: H9720 - stosowany zarówno w ruchu liniowym jak i obrotowym, jak coś to mogę podesłać datasheet bo wyjątkowo ciężko go zdobyć.

Książek na ten temat jest sporo, np. rozdziały wstępne w książkach z robotyki.

Nie pamiętam tytułów książek ale w kilku o tym czytałem.

O jakie przetworniki chodzi

ADC jest tak samo przetwornikiem jak np. silnik elektryczny.

Więc prosiłbym o sprecyzowanie.

Co do pomiaru kąta, to masz poza enkoderami optycznymi m.in. resolwery i układy resolwerów,
historycznie (już nie stosowane) selsyny i łącza selsynowe

(mogą być stosowne do zdalnej regulacji kąta, wskazywania kąta lub jego mierzenia)

Co do bezstykowego pomiaru prędkości kątowej

to jest metoda stroboskopowa.

A stykową metodą może być wykorzystanie tachoprądnicy.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

moim zadaniem jest tylko sposob pomiaru przesuniecia kątowego. PRedkosc katowa mnie nie interesuje.

w pracy pisze o enkoderach optycznych, magnetycznych,, selsyny jedynie wspomne bo juz sa praktycnzie nie stosowane, dodatkowo przetworniki pojemnosciowe, indykcyjne, obrotowo-impulsowe. O tych rzeczach mam troche wiadomosci.

Tylko teraz problem w tym ze mam opisac z jakich metod pomiarowych korzystaja poszczegolne urzadzenia pomairowe typu enkoder. i tutaj znalazlem np. bezstykowa, i chce opisac optyczna, laserową ale nie ma nic konkretnie o pomiarzę kąta obrotu w internecie, a w ksiazek nie moge znalezc. Gdybys mi chociaz jakies tutuly podpowiedzial bylbym wdzieczny. A temat mojej pracy brzmmi: Urządzenia i metody pomiaru położenia kątowego częsci obrotowych.

pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

no niestety tak, i problem w tym ze mam termin do 31 stycznia:D takze czas ucieka. Teraz najbardziej mi zalezy na teori odnosnie metod pomiaru optycznej, laserowej, bezstykowej, na tych metodach na bazie ktory dzialaja enkodery, przetworniki, resolwer

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.