Skocz do zawartości

Zasilanie silnika krokowego 12V


rogerfederer

Pomocna odpowiedź

Cześć, 
chcę użyć do projektu robota moblinego silnik krokowy JK42HS34-0404 200 kroków/obr 12V / 0,4A / 0,25Nm : 
-Rozdzielczość: 200 kroków/obr (1,8 °) 
-Napięcie znamionowe: 12,0 V 
-Pobór prądu na cewkę: 0,4 A 
-Rezystancja cewki 30 Ω 
-Indukcyjność uzwojenia: 35 mH 
-Moment trzymający 2,6 kg*cm (0,25 Nm) 
-Wyprowadzenia: bipolarne (cztery przewody) 
-Średnica wału: 5 mm 
-Masa: 220 g 
-Standard: NEMA 17 
-Wymiary: 42 x 42 x 34 mm (bez wału), 
ze sterownikiem Pololu A4988 RepRap 35V/2A : 
-Napięcie zasilania silnika: 8 V - 35 V 
-Prąd: maks. 1A na cewkę ( przy zastosowaniu chłodzenia do 2 A) 
-Napięcie zasilania cześci logicznej: 3 V - 5,5 V 
-Prosty interfejs sterowania 
-Praca w 5 różnych trybach: pełny krok, 1/2, 1/4, 1/8 oraz 1/16 kroku 
-Możliwość regulacji prądu pobieranego przez silnik za pomocą potencjometru 
-Ochrona przed przegrzaniem układu 
-Moduł jest w pełni kompatybilny ze poprzednikiem: A4983. 
Układ zasilam akumulatorem 3.7V z przetwornicą step-up uzyskując napięcie 12.1V/12.2V. Gdy mam już podłączone zasilanie silnika i logiki do sterownika, załączam stan wysoki na pinie DIR oraz pinach RST i SLP (łącząc je ze sobą). Niestety silnik nie rusza. Przy pomiarze napięcia zasilania silnika na pinie VMOT uzyskuję tylko 6.1V z początkowych 12.1V. Jednak gdy nie podłączam pinów DIR, RST i SLP do stanu wysokiego a tylko dotykam je łącząc z pinem VDD silnik drga lub nieznacznie kręci się (prawdopodobnie powoduję przepływ niewielkiego prądu przez moje palce) - wtedy mam znów napięcie VMOT 12.1V. Dodam również, że zmieniałem położenie potencjometru kontrolującego przepływ maksymalnego prądu przez sterownik i niezbyt to pomagało. Czy ktoś napotkał podobne trudności przy sterowaniu silnikiem krokowym? Czy jest to wina zbyt małego napięcia zasilającego? Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba by założyć jakieś 1,41 prądu na cewkę czyli jak dasz 2x  powinno być ok. Reakcja którą opisujesz wskazuje na niepoprawne wysterowania albo uszkodzenie drivera ponieważ zbyt mały prąd podawany na silnik dał by taki efekt jak opisałeś przy dotykaniu palcem. Posprawdzaj jeszcze raz poprawność połączenia i sterowania a co do prądu to tak jak wyżej pisałem. Ta przetwornica jaką ma wydajność? Jeśli sterownik zasila silnik przez pwm to nie ma co się dziwić, że napięcie jest niższe.

Zakładam zbyt mało wydajną przetwornicę albo błąd w podłączeniu lub wysterowaniu (piny sterujące muszą być prawidłowo podłączone i wysterowane,  masy muszą być połączone). Wiem, banały ale każdy się czasem o nie potyka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 3.09.2019 o 08:55, rogerfederer napisał:

załączam stan wysoki na pinie DIR oraz pinach RST i SLP (łącząc je ze sobą). Niestety silnik nie rusza

A dlaczego miałby ruszyć nawet gdyby cała reszta była poprawna? Moim zdaniem powinien stać pod prądem, dawać ten swój moment moment zatrzymania i czekać na impulsy STEP.

Rozwiązanie zasilania opisane tutaj jest chyba najgłupsze o jakim słyszałem. Czy zastanowiłeś się ile prądu próbujesz pobrać z akumulatora? No to spróbujmy oszacować. Zakładając 2A w sumie na silnik przy 12V masz 24W. Do tego sprawność przetwornicy i potrzebujesz powiedzmy 28W. To przy napięciu akumulatora np. 4.0V daje 7A a przy lekko rozładowanym do 3.4V to już potrzeba 8A. Co to za akumulator? Bo mam nadzieję, że jakiś modelarski mocarz a nie zabawkowe 18650 w koszyczku.. Zatem multimetr do ręki mi mierzysz wszystkie napięcia, dobierasz mocniejszy akumulator lub dajesz 4 ogniwa 18650 równolegle, lub po prostu bierzesz taki 3S bez żadnej głupiej przetwornicy. A gdy już uzyskasz 12V na włączonym driverze i zasilanym silniku to pukasz się w głowę i zaczynasz wszystko od początku, bo silnik krokowy 12V potrzebuje do zasilania drivera co najmniej 30V, chyba, że będzie używany głównie do ozdoby biurka jako przycisk do papierów albo robił maks. kilka kroków/s.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.