Skocz do zawartości
Vroobee

Wzmacniacz ładunkowy - akcelerometr piezoelektryczny

Pomocna odpowiedź

Witam,

pytanie może niekoniecznie o sprawdzenie schematu ale o sprawdzenie pewnego wzoru. Otóż ostatnio sporządziłem sobie względem pewnego zestawu ewaluacyjnego Analog Devices wzmacniacz do  piezoelektrycznego czujnika przyspieszeń drgań. Sprawa była względnie bardzo prosta ponieważ dobór elementów oparłem o reference manual do TEGO zestawu. Natomiast po doborze elementów okazało się, że coś nie działa. Chodzi tutaj prawdopodobnie o częstotliwości graniczne.

Wzmacniacz ładunkowy Analog Devices jest podobnej konstrukcji co prosty integrator:
167247886_Zrzutekranu2019-09-4o12_06_02.thumb.png.4f67f170933d89dcc62184ad248b17e0.png 

Natomiast w nocie katalogowej AD dolna częstotliwość graniczna opisana jest tym samym wzorem co górna częstotliwość graniczna filtru dolnoprzepustowego. Sprawdzałem w praktyce i albo ja czegoś nie rozumiem albo faktycznie tak jest ponieważ wzmacniacz z ustawioną częstotliwością graniczną na ok. 7000 Hz (R3 = 1MΩ, C2 = 22pF) przepuszcza cały sygnał z wzorcowego źródła drgań 79,6 Hz - 1g peak. Natomiast jeśli ufać nocie katalogowej sygnał ten nie powinien być przepuszczany. Stosując się do tego, że AD uważa to za dolną częstotliwość graniczną zmieniłem R3 na 10 MΩ i C2 na 1nF i tutaj na wyjściu wzmacniacza nie było już nic (f graniczna = 15,9 Hz). Ktoś może potwierdzić czy dobrze rozumiem, że AD się pomylili ? 

Dołączam również plik excelowy z obliczeniami (obliczenia zgodnie z notą AD) ->  Integrator.zip