Skocz do zawartości

Problem z poruszaniem się robota po lini prostej


pier

Pomocna odpowiedź

Witam

Jest to mój pierwszy post na tym forum.

Postanowiłem zbudować swojego własnego robota z czujnikiem odbiciowym i sterowaniem poprzez bluetooth. Czujnik odbiciowy zbudowałem według własnego projektu i działa bez problemu. Problemem mojego robota jest to iż po wykryciu przeszkody i ominięciu jej robot nie może wyrównać kierunku jazdy na wprost (tylko trochę się wyprostuje i kręci się w kółko) pomimo tego że oba silniki napędowe ciągną równo. Kiedy ustawie koło skrętne na wprost to i robot tak jedzie. Napędzają go dwa silniki escap z przekładniami. Jako łożyskowanie do koła skrętnego wykorzystany jest silnik od napędu FDD więc chodzi ono bardzo lekko i powinno się ustawić na wprost. Nie mam już siły jak ten problem rozwiązać.

Może ktoś podsunie jakiś pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy oś symetrii koła jest wspólna z osią symetrii łożyska? Czy też jest nieco 'pochylone'? Jeśli nie jest pochyłe to może to być problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuj zastąpić na chwilę to koło ślizgaczem (może być np koralik) - zobaczymy wtedy czy to jego wina czy czegoś innego. Mówisz, że koło jest mocno pochylone - zbyt mocno też nie może być, bo łożysko się nie będzie chciało obracać - mógłbyś zrobić rysunek poglądowy (lub najlepiej zdjęcie)?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Myślę, że problem może tkwić w długości ramienia - jak już mówiłem próbowałeś ze ślizgaczem? Jeśli Ci nie żal tego koła, to poeksperymentuj może z różnymi kątami lub długością ramienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam wrażenie że jest to wina tego iż przekładnie mają złe przełożenie, ponieważ kołami daje się w miarę lekko obracać. Ale dlaczego robot jedzie prosto kiedy ustawie mu ręcznie kierunek a nie może się sam wyprostować? Wydaje mi się że przekładnie pracują za lekko.

Czy może to być przyczyną? Jak sobie z tym poradzić?

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, a mógłbyś dać zdjęcie całego robota (i tych silników jak możesz). Możliwe, że silniki mają za mało mocy (patrząc na to zdjęcie, nie wygląda na konstrukcję lekką - paluszki, ogólnie niemały jest raczej).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.