Skocz do zawartości

2030: Świat robotów i sztucznej inteligencji


Treker

Pomocna odpowiedź

2030: Świat robotów i sztucznej inteligencji

Rok 2030 ma przynieść światu 500 tys. razy wydajniejsze procesory (dzięki nanotechnologii), Internet łączący jednocześnie trylion urządzeń, wszechobecną sztuczną inteligencje "zamieszkującą" nasze urządzenia elektroniczne i roboty. Taką wizję przedstawił futurolog Ray Hammond w raporcie zrealizowanym na zlecenie stowarzyszenia Plastics Europe.

Według Raya Hammonda, w ciągu najbliższego ćwierćwiecza moc procesorów komputerowych będzie rosnąć w tak szybkim tempie, że w 2030 r. komputery będą mieć możliwości co najmniej 500 tys. razy większe niż obecne urządzenia. Rozwój ten będzie możliwy dzięki postępowi w dziedzinie nanotechnologii, wykorzystującej w układach scalonych polimery

Sztuczna inteligencja i roboty

Wystarczający do obsługi tryliona urządzeń Internet umożliwi funkcjonowanie społeczeństwa korzystającego ze stałego połączenia z Siecią. Natomiast technologie RFID i czujniki bezprzewodowe zapewnią możliwość bieżącego śledzenia i kontrolowania osób, zwierząt, ładunków i innych przedmiotów. Super Internet przyszłości zapewni także wrażenia oddziałujące na wiele więcej zmysłów niż dziś, w tym stymulację zapachową i smakową.

Ray Hammond przewiduje też, że do 2030 r. powstanie rozbudowana sztuczna inteligencja, w której ramach maszyny - wykorzystujące odpowiednie oprogramowanie - będą w stanie zaliczyć test Turinga, czyli przeprowadzić skomplikowaną rozmowę z człowiekiem. "Cyfrowi towarzysze" staną się częścią naszego codziennego życia zamieszkując przenośne urządzenia elektroniczne. Będą oni w stanie okazywać uczucia i komunikować się z nami za pośrednictwem słuchawek i specjalnych okularów wyświetlających projekcje "cyfrowego towarzysza" na siatkówkę naszego oka.

Starzejące się społeczeństwo - do 2030 r. 1 mld osób osiągnie wiek co najmniej 65 lat - będzie chętnie korzystać z pomocy robotów, które będą pełnić rolę opiekunów osób starszych i wykonywać za nich powtarzalne czynności. Według Raya Hammonda, dzięki pracom naukowców z Japonii w przyszłości roboty wykonane z innowacyjnych tworzyw sztucznych staną się stałym elementem życia codziennego Europejczyków.

Okiem futurologa

Raport "Świat w roku 2030" jest efektem całorocznych badań futurologa i powieściopisarza Raya Hammonda, który stworzył go na podstawie obserwacji i analiz rozwoju technologii w takich branżach, jak informatyka, medycyna, budownictwo, elektronika, energetyka, czy motoryzacja. Raport został oficjalnie zaprezentowany w środę (21 listopada) w Brukseli.

"Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w przełomowych czasach dla rozwoju naszego społeczeństwa i przemysłu, stojąc w obliczu znaczących globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu i konieczność zwiększenia efektywności energetycznej. Stowarzyszenie PlasticsEurope zleciło przygotowanie tego raportu, aby pogłębić wiedzę na temat przyszłości i w ten sposób zagwarantować, że nasza branża oraz nasze produkty wniosą konstruktywny wkład w pokonanie obecnych i przyszłych problemów" - powiedział w czasie jego prezentacji Wilfried Haensel, dyrektor zarządzający PlasticsEurope.

Choć dokładne przewidzenie przyszłości nie jest możliwe, raport wskazuje na główne kierunki rozwoju i daje pewne wyobrażenie o życiu w 2030 r. Pewne jest jednak, że tempo zmian obserwowane od 1980 r. przyspieszy, co sprawi, że świat będzie znacznie odbiegać od tego, który znamy dzisiaj.

Pełna wersja raportu dostępna w wersji angielskiej znajduje się na stronie www.plasticseurope.org/theworldin2030.

Źródło: http://www.robotyka.com/wiadomosc.php/wiadomosc.414

2030.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.