Skocz do zawartości

2030: Świat robotów i sztucznej inteligencji


Treker

Pomocna odpowiedź

2030: Świat robotów i sztucznej inteligencji

Rok 2030 ma przynieść światu 500 tys. razy wydajniejsze procesory (dzięki nanotechnologii), Internet łączący jednocześnie trylion urządzeń, wszechobecną sztuczną inteligencje "zamieszkującą" nasze urządzenia elektroniczne i roboty. Taką wizję przedstawił futurolog Ray Hammond w raporcie zrealizowanym na zlecenie stowarzyszenia Plastics Europe.

Według Raya Hammonda, w ciągu najbliższego ćwierćwiecza moc procesorów komputerowych będzie rosnąć w tak szybkim tempie, że w 2030 r. komputery będą mieć możliwości co najmniej 500 tys. razy większe niż obecne urządzenia. Rozwój ten będzie możliwy dzięki postępowi w dziedzinie nanotechnologii, wykorzystującej w układach scalonych polimery

Sztuczna inteligencja i roboty

Wystarczający do obsługi tryliona urządzeń Internet umożliwi funkcjonowanie społeczeństwa korzystającego ze stałego połączenia z Siecią. Natomiast technologie RFID i czujniki bezprzewodowe zapewnią możliwość bieżącego śledzenia i kontrolowania osób, zwierząt, ładunków i innych przedmiotów. Super Internet przyszłości zapewni także wrażenia oddziałujące na wiele więcej zmysłów niż dziś, w tym stymulację zapachową i smakową.

Ray Hammond przewiduje też, że do 2030 r. powstanie rozbudowana sztuczna inteligencja, w której ramach maszyny - wykorzystujące odpowiednie oprogramowanie - będą w stanie zaliczyć test Turinga, czyli przeprowadzić skomplikowaną rozmowę z człowiekiem. "Cyfrowi towarzysze" staną się częścią naszego codziennego życia zamieszkując przenośne urządzenia elektroniczne. Będą oni w stanie okazywać uczucia i komunikować się z nami za pośrednictwem słuchawek i specjalnych okularów wyświetlających projekcje "cyfrowego towarzysza" na siatkówkę naszego oka.

Starzejące się społeczeństwo - do 2030 r. 1 mld osób osiągnie wiek co najmniej 65 lat - będzie chętnie korzystać z pomocy robotów, które będą pełnić rolę opiekunów osób starszych i wykonywać za nich powtarzalne czynności. Według Raya Hammonda, dzięki pracom naukowców z Japonii w przyszłości roboty wykonane z innowacyjnych tworzyw sztucznych staną się stałym elementem życia codziennego Europejczyków.

Okiem futurologa

Raport "Świat w roku 2030" jest efektem całorocznych badań futurologa i powieściopisarza Raya Hammonda, który stworzył go na podstawie obserwacji i analiz rozwoju technologii w takich branżach, jak informatyka, medycyna, budownictwo, elektronika, energetyka, czy motoryzacja. Raport został oficjalnie zaprezentowany w środę (21 listopada) w Brukseli.

"Zdajemy sobie sprawę, że żyjemy w przełomowych czasach dla rozwoju naszego społeczeństwa i przemysłu, stojąc w obliczu znaczących globalnych wyzwań, takich jak ochrona klimatu i konieczność zwiększenia efektywności energetycznej. Stowarzyszenie PlasticsEurope zleciło przygotowanie tego raportu, aby pogłębić wiedzę na temat przyszłości i w ten sposób zagwarantować, że nasza branża oraz nasze produkty wniosą konstruktywny wkład w pokonanie obecnych i przyszłych problemów" - powiedział w czasie jego prezentacji Wilfried Haensel, dyrektor zarządzający PlasticsEurope.

Choć dokładne przewidzenie przyszłości nie jest możliwe, raport wskazuje na główne kierunki rozwoju i daje pewne wyobrażenie o życiu w 2030 r. Pewne jest jednak, że tempo zmian obserwowane od 1980 r. przyspieszy, co sprawi, że świat będzie znacznie odbiegać od tego, który znamy dzisiaj.

Pełna wersja raportu dostępna w wersji angielskiej znajduje się na stronie www.plasticseurope.org/theworldin2030.

Źródło: http://www.robotyka.com/wiadomosc.php/wiadomosc.414

2030.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.