Skocz do zawartości
David36

Dobór napędu do stołu wstrząsowego (38 m/s)

Pomocna odpowiedź

Witam, jestem w trakcie planowania budowy malego edukacyjnego stolu do prowizorycznych badan trzesien ziemi - dwie osie x, y cos jak drukarka 3d czy cnc. Potrzebuje dobrac jakis dynamiczny silnik 12/24V. Problem polega na tym zeby max przyspieszenie bylo w granicach 4G (ok38m/s) na krotkim odcinku - okolo 2cm, max 3cm. Dolna os bedzie poruszala sie prawie dwa razy wolniej od gornej wiec przyspieszenie w tym przypadku spadnie do okolo 2G. Problemem jest gorna czesc o masie calkowitej okolo 0.5kg. Calosc bedzie sterowana za pomoca Raspberry pi3. Wyszlo mi jezeli sie nie pomylilem ze moment obr powinien byc w granicach 2Nm. Silnik bedzie pracowal zmieniajac kierunek przez nie wiecej niz kilka minut.  Bylbym wdzieczny za jakies porady; czy lepiej uzyc jakis silnik krokowy czy serwo bo nie bardzo wiem jak ten silnik dobrac.

IMG_20190807_134948.thumb.jpg.dec7f8cd0b81ef18f3ecee14e791afe4.jpgIMG_20191016_203435.thumb.jpg.ed0fdd28885328472fa3db5b3f59711f.jpg

Cześć,

jeśli chodzi o sam moment obrotowy to znajdziesz takie silniki krokowe, nie jestem natomiast pewien, czy inne parametry dynamiczne będą dostateczne: prędkość obrotowa i przyśpieszenie. Istotne jest w jaki sposób będzie zrobione przeniesienie napędu z ruchu obrotowego na  liniowy (trzeba by było to policzyć).

Silnik o momencie obr. zbliżonym do 2Nm możesz znaleźć np. tutaj:

https://www.jvl.dk/326/high-torque-stepper-motors

Pozdrawiam

• Lubię! 1