Skocz do zawartości

Różnica we wskazaniach BMP280: Metersold a meters


Pieterlpl

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie.

Mam do Was pytanie a pro po wskazań z czujnika BMP280. Czym się różni pomiar/wartość metersold od meters? Obie wartości są moim zdaniem wysokością n.p.m, jedyną różnicą jaką zauważyłem jest pomiar metersold rozpoczynający się od 0 natomiast wartość meters od razu pokazuje prawidłową wartość wysokości.

Pozdrawiam

Piotrek

Link do komentarza
Share on other sites

To jest zmienna meters old, czyli zmienna tymczasowa do przechowywania poprzedniej wartości potrzebna do przeprowadzenia komputacji na samym początku zawiera 0 i rośnie z czasem żeby uśrednić wyniki żeby odczyt był stabilniejszy z tego co pamiętam. Sprawdź bibliotekę Adafruit czy się wyniki zgadzają, może Ci się bardziej spodoba.

Link do komentarza
Share on other sites

Super, dzięki serdeczne za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie - czy ciśnienie 970hPa jakie pokazuje ten czujnik w pomieszczeniu można uznać za poprawne czy coś jest z nim nie tak? Sugeruje się informacjami z prognozy pogody gdzie przeważnie ciśnienie jest powyżej 1000hPa (lokalizacja - Łódź)

Link do komentarza
Share on other sites

@Pieterlpl Poczytaj trochę o pomiarze ciśnienia, a przy okazji wysokości. (np. https://stacje-pogody.pl/artykul_cisnienie_atmosferyczne_bezwzgledne_i_wzgledne_zredukowane_do_poziomu_morza_o_co_chodzi_z_tymi_cisnieniami,83.html ). Szybko odkryjesz, że to co wskazuje BME280 to niezupełnie to co chyba myślisz... W każdym razie prognoza pogody podaje tzw. ciśnienie względne (zredukowane do poziomu morza), a czujnik mierzy bezwzględne. Jeśli wiesz na jakiej wysokości jesteś możesz sobie to przeliczyć. Z drugiej strony wtedy zwracana wysokość (meters) nie ma sensu, bo w końcu przeliczając wiedziałeś już na jakiej wysokości jesteś.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mogą być różnice w wynikach pomiarów prowadzonych w pomieszczeniu i na zewnątrz, zupełnie jak z temperaturą czy wilgotnością tak więc tym bym się nie przejmował bardzo. Co innego gdyby różnica była dwukrotna to można by się było zastanowić, wg. mnie wszystko jest w porządku.

3 minuty temu, Elvis napisał:

W każdym razie prognoza pogody podaje tzw. ciśnienie względne (zredukowane do poziomu morza), a czujnik mierzy bezwzględne

Dokładnie tak, więc nie ma się nad czym zastanawiać.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Obliczam m n.p.m  z ciśnienia atmosferycznego

ciśnienie=(101325-cisnienie)/11.3;

(poziom morza- dane z czujnika)/(11,3 hPa/100m)

niby ok, ale jeśli pogoda u mnie się z mieni a w raz z nią ciśnienie, to obliczenia chyba szlag trafi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.