Skocz do zawartości

Raspberry Pi4B - sterowanie z Androida przy pomocy RaspController


kands

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

link do forum z opisem do bezpłatnej aplikacji: https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=63&t=158753&sid=e41d0d8f88a5d48f5c1ab238c05c1c81

Aplikacja działa przyjaźnie i bezproblemowo, aż do momentu kiedy próbuję zarządzać GPIO

po podłączeniu takiego modułu z przekaźnikiem przekaznik.thumb.jpg.6517671b2a5cf4502efeeed319897517.jpg do Rpi: 

odpowiednio RPi - moduł:

GPIO4 (PIN 7) - IN
GND (PIN 9) - GND
+5V (PIN 2) - VCC

Na wyjściu modułu podłączyłem przewody zasilające małą lampkę biurkową 230V (max 10 W - LED). Przewody podłączyłem jako normalnie zwarte (NC).
Przy użyciu aplikacji Raspcontroller i zdefiniowaniu GPIO4 jako OUT, mogę jeden raz wyłączyć lampkę - nie mogę jej jednak załączyć ponownie.

Po zmianie podłączenia na normalnie otwarte (NO), sytuacja jest identyczna - jeden raz mogę lampkę załączyć - później przekaźnik nie reaguje na zmiany wysyłane przez aplikację.
Dioda czerwona świeci się cały czas sygnalizując napięcie 5V na zasilaniu (VCC), natomiast dioda zielona przed pierwszym sygnałem jest wygaszona, po podaniu sygnału świeci jasno, a później przy próbach podania sygnału 0 świeci się blado, po załączeniu na 1 znowu świeci normalnie, jednak przekaźnik nie działa.

Przekaźnik pozostaje również cały czas w takim samym położeniu, aż do odłączenia napięcia dochodzącego do RPi (czyli do wyciągnięcia USB C). Samo "shutdown" nie wystarcza do odblokowania przekaźnika. Wiem, że GPIO jest zasilane przez cały czas, ale wydaje mi się, że GPIO4 (lub GPIO17, który też próbowałem z identycznymi efektami) powinno mieć sygnał 0 lub 3,3 V.

Dodam jeszcze, że przekaźnik przed i po próbach na RPi przetestowałem na klonie arduino uno i chodził bezproblemowo.
Po całkowitym resecie malinki sytuacja się powtarza.

Czy ktoś miał może do czynienia z tą aplikacją? A może z takim zachowaniem przekaźnika? A może z takim laikiem jak ja? 🙂 

 

pozdrawiam
Piotr

Link do komentarza
Share on other sites

@kands zupełnie umknął mi wcześniej Twój temat 😞 Fajnie, że sprawa rozwiązana. Podaj może namiary na przekaźnik, który rozwiązał sprawę - na pewno pomoże to komuś w przyszłości 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przekaźnik jest taki: image.thumb.png.68bae8a1d68c3e2bd935d137212e732b.png - miałem go w takim zestawie startowym arduino z aliexpress: image.thumb.png.459f063fb37081d8b5cc30f7935bcb48.png
mam jeszcze kilka sztuk przekaźników identycznych jak ten, który nie działał, ale nie miałem czasu posprawdzać. Dam znać czy to była wina tego modelu czy też tego konkretnego egzemplarza.

pozdrawiam
Piotr 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.